Změnu potvrdila vedoucí odboru územního plánování bučovické radnice Kateřina Trtílková. „Noví majitelé nás seznámili se svými záměry a dál s nimi komunikujeme,“ přiblížila Trtílková.

Podle jejích slov noví vlastníci začali s úklidem v celém areálu. „Momentálně se pustili do vyklízení objektů a navazovat má demolice budov ve špatném stavu,“ dodala Trtílková s tím, že majitelé město o svých krocích informují.

Informace o areálu
• Za protektorátu fungovala v areálu pila. Závod tam přesunuli manželé Sedláčkovi z Rychtářova, který nacisté vysídlili kvůli rozšiřování vojenského cvičiště.
• Po válce tam Jihomoravské dřevařské závody vyráběly parkety pro dřevěné podlahy.
• Poslední výrobce po roce 1989, firma Wood parket, skončila v roce 2005 v konkurzu. Od té doby areál chátrá.


Jeden z vlastníků objektu je podnikatel Radim Havránek ze Slavkova u Brna. „Zatím je vše v přípravě. Určitě chceme budovy, které jsou ve špatném až katastrofickém stavu, srovnat co nejdřív se zemí, tak aby se daly pozemky využít k něčemu jinému,“ řekl.


DOBRÉ MÍSTO


Jak podotkl, možností je hned několik. „Vážně uvažujeme nad tím, že v areálu vzniknou pozemky pro nové byty, protože těch je v Bučovicích málo. Jde o dobré místo. Kdy ale bude vše kompletně hotové, to nedokážu říci,“ okomentoval Havránek.

Novou informaci vítají i lidé z Bučovic. Erika Nováková by ale raději viděla, kdyby tam nabídla práci nějaká firma. „Většina obyvatel musí do zaměstnání dojíždět. Bydlení taky není úplně špatná možnost, jen aby tu bytů pak nebylo až moc. Hlavně, že ta ostuda zmizí,“ okomentovala žena.

Bučovice se po neúspěšné transformaci tamního průmyslu v devadesátých letech potýkají i s dalšími brownfieldy, tedy pozůstatky zkrachovalých továrních komplexů. Největší představuje areál bývalých UP závodů, největšího výrobce nábytku v Československu. Jak už Deník Rovnost informoval, právě před týdnem bučovičtí zastupitelé odsouhlasili jeho koupi za sedmadvacet milionů. Město chce v první řadě budovy zbourat a pak plánovat, co v rozsáhlém areálu bude.

Ve Vyškově je dlouhodobý problém s areálem bývalé traktorky. Ten dlouhodobě chátrá. Staré budovy bez využití mají i v Blansku. Opuštěná je například budova staré cihelny. Také tento areál je dnes v soukromých rukách a nic se s ním neděje. „Majiteli nemůžeme nic nařizovat, když jde o jeho nemovitost,“ konstatoval blanenský místostarosta Jiří Crha.

Lépe jsou na tom bývalé strojírny Adast v nedalekém Adamově. Některé budovy jsou stále opuštěné a chátrají. Většinu areálu ale postupně zaplnily nové firmy a nabídly lidem práci. Ty, které prosperují, objekty postupně opravují.