Voda sahala po kolena, zatopila stany, smetla dvě ze tří týpí, k zemi se poroučelo i zastřešení stanové jídelny. Tábor za pár minut odřízla od zbytku světa. „Nikdo to nečekal, bylo to strašně rychlé. Všichni jsme se báli hlavně o malé děti, které byly docela dost vyděšené," potvrdil táborník Vít Masařík.

Tábor pořádal 6. junácký oddíl z Ivanovic na Hané, účastnili se ho čtyři dospělí a čtyřiadvacet dětí ve věku od šesti do patnácti let. Bouřka se silným větrem začala kolem deváté hodiny večerní. „Měli jsme teprve druhý den tábora, vypadalo to na klasickou bouřku. Takže jsme se na ni připravili, uklidili, co bylo venku, a šli jsme se schovat do stanů. Pořádná průtrž přišla k desáté hodině, padaly kroupy, během chvíle se voda nahrnula až do výše kolen. Byla zarovnaná s postelemi ve stanech," popsala situaci vedoucí tábora Julie Nováková.

Máte fotografie, videa či další nepříjemné zkušenosti s noční bouřkou? Pošlete je nám na adresu webeditori_jizni_morava@denik.cz

Silný vítr v okolí lámal a vyvracel stromy, děti začala stoupající voda ohrožovat. „Snažili jsme se je udržovat v částech tábora, kde byla situace s vodou relativně klidná. Věděli jsme ale, že je zle a že to sami nezvládneme. Vítr poničil i velké stany, takže bylo jasné, že s dětmi nezůstaneme v suchu," poznamenala vedoucí.

Stromy přes cestu

K zatopené louce tak museli přivolaní hasiči. Polní cestu ke skautům jim ale komplikovaly vyvrácené stromy. „Při evakuaci tábora, při níž zasahovalo pět jednotek hasičů z okresu Vyškov a sousedního Olomouckého kraje, jsme museli nejdřív z přístupové cesty odstranit popadané stromy," informoval o zásahu mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Mladé táborníky pak hasiči za pomoci policie a vedení nedalekých Studnic dopravili do obce. „Převezli jsme je do studnického pohostinství, nabídli jsme jim horký čaj, nějaké občerstvení a možnost ubytování," připomněl starosta Studnic Zdeněk Preis.

Velitel zásahu ale nakonec rozhodl o převozu dětí do areálu Univerzity obrany ve Vyškově. „Ve Studnici nám nabídli ubytování, ale nebyl tam dostatek teplých přikrývek a byli jsme vážně promočení, takže jsme dali přednost provizornímu ubytování ve Vyškově. Ráno jsme informovali rodiče o tom, co se stalo," doplnila Nováková.

Po převozu autobusem do ivanovické sokolovny si pro mladé skauty přijeli rodiče. „S těmi staršími jsme se souhlasem rodičů vyrazili zpět na místo, abychom zjistili rozsah škod a mohli začít s úklidem," řekla její kolegyně Eva Drobílková.

Celé úterý pak skauti netrpělivě vzhlíželi k obloze. „Při návratu to nebyl moc příjemný pohled. Všechno je mokré, záleží na počasí. Chceme ale, aby tábor pokračoval. Zatím nevíme, jestli v plném obsazení. Záleží to samozřejmě na dětech a jejich rodičích. Dnešní noc to ještě nebude reálné, někdo tu pouze zůstane hlídat, ve čtvrtek by ale mohl tábor dál pokračovat," odhadovala Nováková.

Stan s jídlem odolal

Překvapivě v pořádku jsou podle ní zásoby potravin. „Jídlo není mokré. Stan, ve kterém byly potraviny, nápor větru vydržel," podotkla Nováková.

Zůstat na pomalu schnoucí louce chtějí i táborníci. „Spacáky i matrace se suší, voda pomalu odtekla pryč. Rád bych zůstal. Tábor je fajn," přál si Masařík.

Mladí skauti podle Novákové nečekanou situaci zvládli. „Na něco takového se nedá připravit. Tábor byl pod vodou, ale všichni se k tomu postavili na výbornou. Možná uplavaly nějaké mobilní telefony, ale nikdo se nezranil, a to je nejdůležitější. Bezpečnost a zdraví jsou vždycky na prvním místě," shrnula táborová vedoucí.

Blesky v noci řádily i nad samotnou obcí. „Bylo to hrozné, takovou bouřku dlouho nepamatuju. Trvala asi půl hodiny, pak ještě asi hodinu vydatně pršelo. Další bouřka už naštěstí nebyla tak silná," svěřil se například Milan Pernica ze Studnic, jehož syn jako hasič u noční evakuace ivanovických skautů zasahoval.

Podle mluvčího hasičů měli jeho kolegové ve srovnání s běžným denním průměrem pětinásobek výjezdů. „V době mezi devátou hodinou večerní a půlnocí lidé na krajské operační středisko volali o pomoc až desetkrát za minutu," vypočítal Haid.

Vyvrácené stromy, které zatarasily silnice, tak hasiči odstraňovali i třeba v Nemojanech nebo Račicích-Pístovicích. Čtyři jednotky hasičů také v noci vyjely k odstranění a zabezpečení stržené střechy v Podomí.