Nekonečné kolony kvůli zcela zablokované dálnici ve směru na Brno. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo po nehodě linkového autobusu košické přepravní společnosti na trase Spišská Nová Ves - Brno u Rousínova.

„Požár autobusu na 218. kilometru dálnice D1 ve směru z Vyškova do Brna byl operačnímu středisku HZS ohlášen ve 14.45 hodin. Na místo vyjely tři jednotky profesionálních hasičů ze stanic ve Vyškově, Pozořicích a v Brně-Slatině,“ informoval mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Podle něj cestující upozornili šoféra, že z motoru autobusu stoupá dým. „Řidič zastavil v odstavném pruhu, otevřel dveře, kterými všichni cestující stihli vystoupit a vzít si ze zavazadlového prostoru i svoje osobní věci. Požár se řidič za pomoci dalších motoristů před příjezdem hasičů snažil likvidovat třemi ručními hasícími přístroji, oheň se však z motorového prostoru rozšířil na celou plochu autobusu,“ doplnil mluvčí.

Hasiči proti plamenům nasadili dva vodní proudy se smáčedlem. Požár dostali pod kontrolu ve tři odpoledne.

Jak informoval operační důstojník krajských hasičů Jan Žvak, před půl čtvrtou policisté uvolnili jeden jízdní pruh dálnice. Řidiči předtím uvízli v asi tříkilometrové koloně. Nepomohli si ani ti, co sjeli na starou silnici z Vyškova do Brna. I tam se provoz brzy ucpal.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, autobus však oheň zcela zničil. „Příčinou vzniku požáru byla technická závada. V motorové části vozidla praskla olejová hadice, olej začal vytékat na rozpálený výfuk a další části motoru a žárem se vznítil. Oheň se pak rozšířil na celé vozidlo. Škodu na autobusu vyrobeném před asi patnácti lety vyšetřovatel předběžně vyčíslil na čtyři sta tisíc korun,“ sdělil Haid.