K požáru menší chatky vyjeli hasiči ve čtvrtek po dvaadvacáté hodině do brněnských Tuřan. „Stavba byla v době příjezdu první jednotky již celá v plamenech. Proti nim nasadili dva vodní proudy, kterými oheň dostali za krátkou chvíli pod kontrolu. Během hasebních prací nalezli v požářišti ostatky lidského těla,“ popsal situaci mluvčí s tím, že příčina zůstává v šetření.

Výjimečně se letošním svátkům vyhnuli problémy s hořícími vánočními stromečky nebo adventními věnci. Na Štědrý den však řešili hasiči problém se zatopeným sklepem rodinného domu v Modřicích. „Na místě zjistili, že sklep zaplavila voda z prasklého vodovodu. Z důvodu podezření na narušení statiky objektu velitel zásahu povolal na místo statika k posouzení stavu a lezecké družstvo ze stanice Lidická se speciální štěrbinovou kamerou. Statik po prohlídce objektu zakázal další setrvání osob v domě, aby hasiči následně pomohli třem obyvatelům domu s evakuací osobních věcí,“ dodal Venclovský.

Celkem sedmkrát vyjížděli hasiči také k dopravním nehodám, kde asistovali zdravotníkům při pomoci třem zraněným. Podle jejich statistik však nikde nebylo nutné vyprošťování havarovaných vozidel.

O svátcích řešili i problémy s přejídáním

K podobnému počtu zásahů jako loni vyjížděli na svátky také jihomoravští záchranáři. Smrtí skončila nehoda ve středu večer pouhou hodinu před Štědrým dnem. Na křižovatce ulic Vejrostova a Ondrouškova v brněnské Bystrci zemřel po nárazu auta devětadvacetiletý chodec. „Naši zdravotníci jej resuscitaci, ale přes jejich veškerou snahu se jim už nepodařilo životní funkce pacienta obnovit. Jeho zranění byla zkrátka příliš vážná,“ potvrdila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Obecně však podle ní platí, že svátky byly oproti minulosti klidnější. „Lidé je vzhledem k okolnostem trávili doma. Svou roli sehrálo také počasí bez ledovky a sněhu, nezaznamenali jsme tedy například úrazy po pádu na chodníku. Až na výjimky jsme evidovali minimum dopravních nehod s vážnými následky,“ hodnotila Bothová.

Řešili však i kurióznější situace jako například vánoční potyčku několika lidí na vlakovém nádraží v Brně. Po šetření potřebovali hned tři z nich rozvoz do zdravotnických zařízení ve městě. „Řešili jsme také bolesti břicha, žlučníkové záchvaty a zvracení, což byly to následky přejídání či porušení diety. Stejně tak se vyskytovaly telefonáty související s tím, že se lidé, především pak senioři cítí osamělí, mají deprese a někdy dokonce uvažují i o tom, že už nechtějí žít,“ pokračovala mluvčí záchranky s tím, že se takové hovory v hojnější míře opakují každé Vánoce.

Záchranáři však již s napětím vyhlížejí Silvestr a oslavy Nového roku. „Každoročně to bývá pro naše operační středisko i výjezdové skupiny velký nápor. Uvidíme, jak to ovlivní současná „koronavirová“ situace,“ dodala Bothová.