Lidé z Chvalkovic na Hané přišli kvůli ohni o nejdůležitější budovu ve vesnici. Z hospody U Zlatého pavouka zůstalo jen pár ohořelých trámů. Hospodu nezachránili ani dobrovolní hasiči, kteří mají požární zbrojnici hned vedle ní.
„Lidé se nám smějí, že jsme nechali hospodu shořet. Ale když jsme vyrazili, tak z ní už šlehaly plameny. Byla to jediná budova, kde se pořádaly kulturní akce,“ řekl dobrovolný hasič Dušan Churý.

Požáru si všimnul majitel Veroljub Čolič, který spal v zadní, obytné části budovy. Stihnul pouze zavolat dobrovolné hasiče a odjet o kousek dál s autem. V tu chvíli již vyběhnul i soused odnaproti, ivanovický místostarosta Vojtěch Baláš. „Volal jsem také profesionální hasiče. Nejsem spokojený se záchranářským systémem vedeným přes Brno. Volali jsme stopadesátku a vzali to na stodvanáctce. Tam ani nevěděli, kde Chvalkovice jsou,“ postěžoval si místostarosta. Trvá na tom, že dřívější systém, kdy operační důstojník byl ve Vyškově a velmi dobře znal vyškovský okres, byl daleko rychlejší a operativnější. „První byli na místě dobrovolní hasiči, pak policisté a teprve potom profesionální hasiči,“ dodal Baláš.

Za pravdu mu dává i dobrovolný hasič Churý. „Podle mého odhadu jsme tam byli dobrých dvacet minut sami,“ uvedl Churý.
Na vině jsou podle všeho zmatky v adrese. Majitelka pět minut před čtvrtou hodinou ranní nahlásila požár v Květné ulici 223. „Tato adresa ve Chvalkovicích neexistuje. Jediná adresa s číslem domu 223 je v Ivanovicích na Hané v ulici Devátého května. Upřesňování adresy trvalo několik minut. Výjezd řídil důstojník, který pochází z vyškovského okresu a dobře zná region,“ reagoval mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Požár se snažilo dostat pod kontrolu nakonec šest jednotek hasičů, a to dobrovolníci z Chvalkovic, Ivanovic na Hané, Vyškova a Drnovic a profesionálové z Vyškova a Bučovic.

Příčinu vzniku požáru šetří specialisté. Podle vlastníka objektu je nejpravděpodobnější příčinou chyba personálu. „Nejspíš obsluha hodila cigaretové nedopalky do igelitového pytle. Mají je sypat do plechových nádob. Zkontroloval jsem je a není v nich jediný špaček. Musely skončit v odpadkových pytlích,“ myslí si Čolič. Škodu vyčíslili vyšetřovatelé na čtyři miliony korun.