Majitel stihnul pouze zavolat chvalkovické dobrovolné hasiče a odtáhnout auto. V tu chvíli již vyběhnul i soused odnaproti, ivanovický místostarosta Vojtěch Baláš.

„Zavolal jsem profesionální hasiče. Nejsem spokojený se záchranářským systémem vedeným přes Brno. Volal jsem stopadesátku a vzali to na stodvanáctce. Tam ani nevěděli, kde se Chvalkovice nacházejí,“ postěžoval si místostarosta, který trvá na tom, že dřívější systém, kdy operační důstojník byl ve Vyškově a velmi dobře znal vyškovský okres, byl daleko rychlejší a operativnější. „První byli na místě dobrovolní hasiči, pak policisté a teprve potom profesionální hasiči,“ dodal Baláš.

Podle operační důstojnice krajských hasičů byl požár při příjezdu hasičů už ve třetí fázi. Nakonec budova zcela lehla popelem.

V tuto chvíli hlídají doutnající požářiště dobrovolní hasiči z Chvalkovic a Ivanovic na Hané. Na místě je i vyšetřovatel, který se snaží zjistit příčinu požáru.

Předběžná škoda je vyčíslená na čtyři miliony korun. Budovu postavili v roce 1987 lidé z Chvalkovic v takzvné akci Zet. Potom patřila Jednotě a už před lety ji koupil Věroljuk Čolič, který je srbského původu. Chvalkovice na Hané jsou místní částí Ivanovice na Hané.