V sobotu ráno už hasiči nezaznamenali žádné oblasti se zvýšenou teplotou. „Vše je uhašeno a žádná ohniska už nevznikají. Kolegové rozebírají preventivně střešní konstrukci. Dopoledne mají přijet expertní týmy z Technického ústavu požární ochrany na ohledání místa požáru,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Příkaský.

Střecha kulturního domu se celá propadla, zůstaly jen obvodové zdi. „Přesnou škodu musí vyčíslit majitel objektu, tedy obec. Odhad je dvacet milionů korun. Příčina vzniku požáru je v šetření,“ dodal v sobotu dopoledne Příkaský.

Kvůli velkému požáru v pátek vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. „Na místo jsme povolali dvacet hasičských jednotek. Ze střechy objektu šlehaly plameny, hořelo i uvnitř objektu,“ řekl na začátku zásahu mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že objekt na místo přijela posoudit odbornice na statiku staveb. „Zranění nemáme evidované žádné,“ dodal Mikoška.

Vpodvečer už byla situace o něco klidnější. „Oheň jsme lokalizovali krátce po půl třetí odpoledne. Hasiči budou požár dohašovat určitě až do rána,“ nastínil v pátek Příkaský s tím, že objekt neměl žádné požární elektronické zabezpečení. „Při požáru se skutečně nikdo nezranil,“ potvrdil Příkaský.

Hustý dým byl v pátek kolem poledne vidět i z Vyškova, dým cítili i ve vzdálenějších obcích, například ve Lhotě.

Okolo kulturního domu se srocovaly davy. „Bavili jsme se a napadlo nás, že asi byla vypnuta a zapnuta elektřina. Při tom mohl vzniknout zkrat. Je tam dřevo a od toho mohlo chytit. Nic jiného mě nenapadá. Samozřejmě je to spekulace,“ odhadoval například obyvatel Drnovic Antonín Dvořák.

Sám pamatuje dobu, kdy kulturní dům stavěli. „Je to hrozné. V roce 1951 jsem chodil do školky a kulturní dům se dokončoval. První představení byla Prodaná nevěsta,“ vzpomínal Dvořák, který sledoval práci hasičů asi hodinu.

Mezi lidmi se šířila informace, že požár už téměř zlikvidoval krovy a kulturní stánek Vyškova se bude muset nechat srovnat se zemí.