Na místě byl vyhlášený třetí stupeň požárního poplachu. K požáru letěl i policejní vrtulník. „Plameny zničily úrodu pšenice na deseti hektarech. Škoda je 320 tisíc korun," vyčíslil Příkaský.

Jihomoravští hasiči mají v těchto dnech kvůli požárům na polích s obilím napilno. O tři hektary obilí přišli zemědělci už ve středu krátce po jedné hodině odpoledne u Říček na Brněnsku. U Tvarožné na Brněnsku hořel kombajn, škoda je čtyři a půl milionu.

Ve čtvrtek odpoledne zachvátily plameny obilí na dvou místech Břeclavska. „U Lanžhota požár zasáhl plochu sedmdesát krát padesát metrů. Škoda je třináct tisíc korun,“ sdělil Příkaský.

Podle něj na likvidaci hasiči nasadili čtyři vysokotlaké proudy a za pár minut zabránili šíření požáru. Uhasili jej pak za necelou půlhodinu.

Větší škoda později odpoledne vznikla při požáru u Podivína na Břeclavsku, kde plameny poničily balíkovač slámy a obilí v okolí stroje. „Škoda na balíkovači je sto tisíc korun, na slámě dalších patnáct,“ informoval Příkaský.

Poškozené balíky hasiči rozebírali a požár dohašovali ještě po páté hodině odpoledne. Hořelo na ploše dvacet krát sto dvacet metrů. „V těchto dnech jihomoravští hasiči zasahují u více požárů na polích s obilím. Při žních to není úplně neobvyklé, ovlivňuje to i sucho,“ zmínil mluvčí hasičů.