"K místu vyrazily profesionální a dobrovolné jednotky z prvního stupně požárního poplachu. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že hoří v bývalém kulturním středisku. I přesto, že prvotní hlášení informovalo o tom, že by se uvnitř neměl nikdo nacházet, přítomní na místě veliteli zásahu sdělily, že v objektu jsou lidé,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský.

Kvůli členitosti stavby si velitel vyžádal na místo další jednotky tak, aby byl zajištěný průzkum objektu a vyhledání lidí v co nejkratším čase. "Zasahující skutečně v zakouřeném objektu nalezli osobu, která čekala na záchranu za oknem, na kterém byly osazeny mříže. Celkem hasiči předali do péče záchranářům tři lidi," informoval Venclovský.

Bez výpomoci příslušníků armády by museli některé oddělení uzavřít.
Ve vyškovské nemocnici pomáhají vojáci. Jinak by se muselo zavřít celé oddělení

Trojici, která se nadýchala kouře, si tak převzali záchranáři. „Na místo jsme vyslali inspektora provozu a jednu nelékařskou posádku. Ta tam měla v péči tři pacienty, dvě mladé ženy a jedno mladého muže,“ informovala mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

Jedna z dívek se lehce nadýchala oxidu uhelnatého a po ošetření byla společně s dalšími pacienty převezena do vyškovské nemocnice. Nejmladší z nich na dětské oddělení. „Také druhá mladá žena se lehce nadýchala oxidu uhelnatého. Tu jsme po ošetření převezli na interní ambulanci,“ sdělila mluvčí záchranky. Mladíka se stejnými problémy její kolegové po ošetření předali na jednotku intenzivní péče.

Mezi tím už pokračovali v zásahu hasiči. Kvůli tomu, že uvnitř střediska hořel nashromážděný odpad včetně plastů, museli po celou dobu zasahovat v dýchací technice. "Plameny dostali pod kontrolu pěti vodními proudy za dvě a půl hodiny od ohlášení požáru na tísňovou linku," uvedl mluvčí hasičů s tím, že jeho kolegové v objektu zasahovali během uplynulých sedmi měsíců již šestkrát. Příčina vzniku posledního požáru zůstává v šetření.