Podle mluvčího krajských hasičů Jana Dvořáka zřejmě za požárem stojí vznícení auta. „Šlo o druhý stupeň požární pohotovosti, proto jsme povolali takové množství jednotek. V nejkritičtějším okamžiku hasilo požár celkem dvanáct vodních proudů. Před osmou hodinou už začaly jednotky z místa postupně odjíždět, zbytek pouze dohasínal ohniska v hale pod propadlou střechou," vysvětlil mluvčí.

Do autodílny, kterou její majitel podle místních provozuje několik let, přijel podle prvotních informací policie motorista s nákladním autem značky Man s nástavbou, u něhož začal vyměňovat ložisko. „Přitom se mělo vznítit auto, ze kterého ložisko bral. Od něho začalo hořet i další nákladní a také osobní auto. Škoda je vyčíslená přibližně na šest milionů čtyři sta třicet tisíc korun. Zřejmě nešlo o cizí zavinění, ale technickou závadu. O tom však rozhodne až vyšetřovatel krajských hasičů," popsala mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.

Dým, který byl vidět na kilometry daleko, přilákal do Šaratic například Slavkovana Tomáše Chaloupku. „Jel jsem z Brna po dálnici směrem na Slavkov. Když jsem odtamtud uviděl kouř, sjel jsem a dojel se podívat," svěřil se Chaloupka.

Událost vylákala na k autodílně i místní. Mezi prvními tak například na místě byl velitel šaratických dobrovolných hasičů Josef Drabálek. „Byl jsem zrovna na zahradě, když jsem zaregistroval požár a výbuchy v obci. Vůbec jsem nesledoval čas a okamžitě vyrazil," sdělil na místě velitel. Podle jiného člena místní hasičské jednotky zásah začal ve čtvrt na sedm.

Další podrobnosti o požáru hasiči budou teprve zjišťovat. „Čekáme na statika, který posoudí, v jakém stavu budova je, a podle toho ji možná budeme muset strhnout. Příčinu požáru zatím neznáme. V budově se nikdo nenacházel, takže nemáme hlášené žádné zraněné," přiblížil Dvořák.

Jak dál uvedli místní, při požáru, který zachvátil autodílnu, zřejmě začaly i vybuchovat propanbutanové nebo kyslíkové lahve. I podle redaktora Vyškovského deníku Rovnost se obcí ozývaly výbuchy. „Majitele znám, dílnu tady má asi deset let. Už jednou v ní hořelo, ale jen piliny," zmínil například Martin Kalous z Šaratic.

Co přesně stálo za výbuchy, zatím mluvčí hasičů nedokázal upřesnit. Podle jeho slov víc ukáží až výsledky šetření.