Nelepeč je jednou z nejmenších osad severního Brněnska – najdeme ji poblíž města Tišnova, kde se Vysočina zvedá z hlubokého údolí Svratky. Zde se usadil už roku 1648 první známý předek rodiny Kropáčků, jehož potomci dnes hospodaří na 80 hektarech půdy rodinné ekofarmy.

„S ekologickým zemědělstvím zde začal v roce 1990 děda Rudolf, když mu byly v restituci vráceny pozemky. Podařilo se mu obnovit rodinnou farmu zchátralou nedobrým družstevním hospodařením, a i když začínal se čtyřmi kravami, dnes pečujeme o padesátihlavé stádo,“ říká mladá farmářka Veronika Kropáčková, další z dlouhé řady rodinných farmářů v Nelepči.

Veronika Gruntová založila projekt Máma z gruntu, kde ostatní učí, jak si sami mohou vypěstovat vlastní plodiny a pochutnat si na nich s rodinou:

Tím, že na farmě vyrostla, tak jí přišlo automatické, že na ní i ona sama zůstane. „A navíc jsem cítila, že mám touhu posunout naše rodinné hospodářství někam dál,“ vysvětluje s tím, že odborné ostruhy získala absolvováním Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a také praxí jako poradkyně pro mléčné farmy.

Mlékárna s oceněním

„Doma jsme často hovořili o tom, že by bylo nejlepší zpracovávat mléko přímo na farmě a vyrábět a prodávat vlastní produkty, než ho pouze prodávat mlékárně. Takže tím snem posunout rodinné hospodářství někam dál se stala faremní mlékárna,“ podotýká Veronika.

S výrobou začínají v mlékárně vždy v pondělí tak, aby byla každý týden nachystána čerstvá várka všech druhů jejich mléčných produktů. Do standardní nabídky se nyní začínají propracovávat i tvrdé zrající sýry. Netradiční specialitou jsou sýrové dorty a tácy, při jejichž přípravě je farmářka hodně kreativní.

„Naše čerstvé sýry, jogurtový nápoj, sýr na grilování a tvarohový dezert s čokoládou získaly ocenění Brněnsko originální produkt. A náš speciální jogurtový dezert se slaným karamelem a čokoládou, nazývaný Tučibomba, získal ocenění Regionální potravina Jihomoravského kraje,“ raduje se Veronika Kropáčková.

close Ve faremní mlékárně vyrábí čerstvé přírodní i ochucené sýry. info Zdroj: se svolením Veroniky Kropáčkové zoom_in Ve faremní mlékárně vyrábí čerstvé přírodní i ochucené sýry.

To, že jsou ekologická farma, podle ní spočívá v tom, že na polích nepoužívají žádná průmyslová hnojiva ani žádné přípravky na ochranu rostlin. Berou totiž v úvahu přirozené schopnosti rostlin odolávat škůdcům.

Na chodu ekofarmy se podílí jen rodina, na žně a sezonní práce však vypomáhají i brigádníci. Každý člen Kropáčkových tak má své úkoly. Začínají kolem šesté ráno, kdy je třeba vykydat hnůj a uklidit ve chlévě. Následné dojení trvá 1,5 hodiny. Veronika většinou pasteruje mléko a v sezoně samozřejmě pracuje i na polích.

Markéta a Kamil Šediví z rodinné Ekofarmy Člupy na Vyškovsku sklízejí ocenění za kvalitní potraviny a vytváření pestré krajiny:

„Chováme dojnice plemene Český strakatý skot, což je tradiční české plemeno. Má hodně kvalitní mléko, jehož tučnost je většinou zhruba 4,5procentní. Denně ho nadojíme zhruba 350 litrů,“ říká mladá farmářka.

I když je dnes často skloňovaným tématem agroturistika, na Ekofarmě Nelepeč o vybudování ubytování neuvažují. „Možnost prohlídky farmy a zvířat u nás využívají hlavně školy, školky a různé organizace. Ale vývoj vidím raději v oblastech, na které se zaměřujeme již nyní. Tím je nyní zrárna na tvrdé sýry,“ dodává Veronika Kropáčková s tím, že dalším bonusem při návštěvě farmy je malý samoobslužný obchůdek. Na dvoře je malý dřevěný domeček, ve kterém si lze vybrat z lednice a koupit, na co má zákazník chuť.