Paní Kateřina je zakladatelkou značky. První výrobky vznikaly v roce 2005. Při výběru minerálů dbá především na kvalitu a jedinečnost.
„Často tvořím šperky na míru. Zákazník si vybere z mého sortimentu konkrétní minerál, říční perlu a já pro něj nakreslím návrh. Podle něj pak šperk vyrobím. Někdy si zákazník přinese vzpomínku z dovolené v podobě mušle, kamínku, jenž má pro něj nějakou symboliku, a požaduje jej zasadit do prstenu či náhrdelníku, který vytvořím. Vše je o vzájemné domluvě a naladění,“ přibližuje vznik osobních šperků na zakázku.
Některé z nich Kateřina doplňuje vlastní kresbou či obrázky.
„Před časem si slečna přinesla maličkou ulitu od moře a chtěla ji zasadit do prstenu. V cínovém prstenu to působilo velmi pěkně,“ vzpomněla autorka na nedávnou zakázku.
A módní trendy? „Letos je rok říčních perel. Tudíž momentálně registruji větší zájem o dlouhé náhrdelníky v duchu Coco Chanel. Vyrábím je starým způsobem uzlováním. Jde o hodnotný šperk, který se dědí z generace na generaci,“ tvrdí Kateřina Vermouzek. Aby si rozšířila svůj obzor v oboru, nyní studuje na zlatnici.
Jan Vermouzek vyrábí hodinky ze dřeva pod značkou KatyBa už pět let. „Společně s manželem vyhledáváme dřevo ze stromů se zajímavou minulostí či příběhem. Jeho zákazníci si často sami vyberou konkrétní strom, jehož historie se váže například k jejich dětství,“ prozradila na manžela Kateřina Vermouzek.
Jan pak ze zákulisí své výroby poodhalil: „V podstatě kombinuji moderní technologie s řemeslnou výrobou. Část navrhuji na počítači, část je práce na CNC stroji a pak ruční finalizace, makety vznikají na 3D tiskárně.“
Speciální zakázky
Jeho zakázky bývají speciální. „Měl jsem požadavek na zakázku hodinek typu Automat. Zákazník chtěl, aby dřevo pocházelo z místa co nejblíže Českým Budějovicím. Vyrobil jsem je z třešňového dřeva ze zaniklé vesnice Košťálkov,“ líčí. A k dobru přidal příběh další zakázky: „Zákazník si pro ně dodal svoje dřevo z hrušky, kterou ve svých patnácti letech kácel společně se svým dědou.“
Hodinky z Vermouzkovy dílny jsou jiné, než je většina dřevěných hodinek na trhu. „Mají kresbu dřeva procházející celým tělem hodinek včetně ciferníku, zatímco jiní výrobci mívají ciferník a tělo vytvořené zvlášť ze dvou druhů dřeva či dvou materiálů. Naše hodinky nesou navíc unikátní sériové číslo skrz celou produkci,“ upozornil výrobce.
Jak dlouho mu výroba hodinek trvá? „Je to odhadem dva až tři měsíce intenzivní práce, pokud už mám v ruce konkrétní vysušený kus dřeva. Není-li dřevo dost vysušené, musíte k tomu přičíst ještě nějaký rok,“ míní.
Vermouzkovi provozují web a e-shop se stejnojmenným názvem firmy, kde představují své produkty, v brněnské pasáži Jalta na Dominikánském náměstí mají obchod se svými šperky a hodinkami. Osobně je také můžete potkat na více než dvou desítkách designových trhů za rok. A to po celém Česku.
KatyBa též spolupracuje s více než desítkou obchodů napříč Českou i Slovenskou republikou.