Předchozí
1 z 6
Další

Život Jaromíra Čepičky lemují vinohrady a sady

V zahradnické rodině se Jaromír Čepička před pětasedmdesáti lety narodil a zahradnickému rodu zůstává věrný celý život. Při znojemském vinobraní povede už čtyřicátý ročník zahrádkářské výstavy. Dostal za ni i cenu města.

Jaromír Čepička.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Výstavu Znojemsko – zahrada Moravy řídí od samého počátku. „První ročníky jsme pořádali někdy před pětačtyřiceti lety. Od druhého ročníku jsem začala spolupracovat se Zdeňkem Simkem, se kterým organizujeme výstavu dosud,“ říká Čepička.

Z výstavy Znojemsko - Zahrada Moravy. Jaromír Čepička je jejím hlavním organizátorem čtyřicet let.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Nejvíce vzpomíná na léta, kdy výstava bývala v kulturním domě v Práčích. „Tehdy na ni jezdily zájezdy, každý rok jsme měnili scénář, součástí bývaly exkurze do sadů či sklepů. Někdy v roce 1992 ale výstava v Práčích skončila, i já jsem tehdy odcházel z družstva a přišla několikaletá přestávka,“ dodává Čepička.

Jaromír Čepička (vlevo) blahopřeje vítězům jedné z kategorií Znojemského koštu.Výstavu vín řídí už třicet let.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Pak se ale nechal přesvědčit k pokračování. „Oslovil mě Ladislav Skopal, že by bylo dobré ve výstavě pokračovat ve Znojmě. Od té doby se koná vždy při znojemském vinobraní. Vystřídali jsme několik míst, až jsme se dostali do Louky, kde je výstava dosud. Letos si ji návštěvníci v Louckém klášteře mohou prohlédnout od 13. do 15. září,“ vysvětluje Čepička.

Jaromír Čepička (vlevo) přebírá se Zdeňkem Simkem (vpravo) Cenu města Znojma z rukou starosty Jana Groise.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Vínu, ale také sadům věnoval Čepička celý svůj profesní život. „Měl jsem několik etap. Začínal jsem jako květinář, už během studií mě ale začala zajímat réva a víno. I proto jsem po studiích začínal na vinařských šlechtitelských stanicích ve Znojmě a Velkých Pavlovicích. Poté mě zlákalo družstvo v Práčích a tam jsme během dvou desítek let vysázeli 420 hektarů sadů,“ vypočítává Čepička. Později přešel do Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kde pracoval jako ovocnářský inspektor, ale čím dál více opět věnoval vinicím a vinohradům.

Jaromír Čepička.Zdroj: Deník / Martin Moštěk

Zahradníkem a sadařem zůstává i na velmi aktivním odpočinku. „Do vinohradu si chodím odpočinout a vyčistit hlavu. V Těšeticích mám 28 arů. Na půlce mám vinici se čtyřmi sty hlavami révy, na půlce sad. Dalších 6 arů mám ve Znojmě za domem. Se sklizní už mi musí pomáhat rodina,“ poznamenává Čepička.

Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Dalibor Krutiš