Zima může být pro vlasy náročná. Venku na ně působí chladný až mrazivý vzduch, v místnostech je zase vzduch suchý. „Se svými vlasy byste měli zacházet jako s kašmírovým svetrem,“ radí dermatoložka Wilma Bergfeldová na zdravotnickém webu Cleveland Clinic.

Přírodní tonikum k podpoře zdraví vlasů:

| Video: Youtube

Podle ní by ženy měly zvážit, zda je nezbytně v zimě vystavovat své kadeře pálení žehličkou na vlasy či kulmou, a vyřadit některé produkty vlasové kosmetiky.

V zimě omezte mytí vlasů

Pokud jste zvyklí mýt si vlasy každý den, v zimě byste měli tento návyk přehodnotit. „Nadměrné mytí může způsobit poškození a vysušení vlasů kvůli pravidelné aplikaci chemikálií a teplé vody,“ upozorňuje web Healthshots, který se zaměřuje na zdraví a prevenci. 

Přílišné mytí vlasy zbavuje vlasového mazu, který je pomáhá udržovat hydratované a chráněné, což je v zimě obzvláště důležité. Navíc se s klesající teplotou tvorba mazu na pokožce hlavy snižuje a při silném mrazu se dokonce zastavuje úplně.

Proto je dobré četnost mytí vlasů omezit. Jestliže si obvykle myjete vlasy každý den, přejděte na každý druhý den. Pokud zjistíte, že jsou vaše vlasy stále velmi suché, zkuste prodloužit interval na každé tři dny.

Dalším způsobem, jak prodloužit dobu mezi mytím, je použití suchého šamponu, který udrží vlasy voňavé a svěží.

„Mytí vlasů proto doporučujeme pouze jednou až dvakrát týdně. Pomůže vám vyčistit vlasy a přitom se vyhnout poškození,“ píše Healthshots.

V zimě po mytí nikdy nevynechávejte kondicionér. „Používejte hustý, krémový kondicionér obsahující přírodní oleje, jako je kokosový, olivový, jojobový olej a bambucké máslo pro hlubokou hydrataci a výživu,“ doporučuje portál StyleCraze, který se zaměřuje na rady v oblasti krásy a wellness.

Stopka pro kulmu a žehličku na vlasy

„V zimních měsících byste se měli vyhýbat všem stylingovým úpravám na bázi tepla, nebo je používat po aplikaci produktů, které vlasy proti teplu chrání,“ uvádí web Healthshots.

close Namísto žehlení a kulmování vlasů zkuste v zimě drdoly nebo copánky. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Namísto žehlení a kulmování vlasů zkuste v zimě drdoly, nebo copánky Rozpálená kulma či žehlička na vlasy, ale i fén s příliš horkým vzduchem mohou vlasy silně vysušit a poškodit, takže by se mohly lámat.

Pokud je to možné, dopřejte svým vlasům trochu jejich přirozenosti a nechte je jen volně uschnout, i když to zabere víc času. Namísto žehlení nebo kulmování vlasů zkuste raději vytvořit drdoly nebo zaplést copánky.

Podle doktorky Bergfeldové však i při této úpravě vlasů postupujte opatrně, účesy zbytečně neutahujte, volte ležérnější styl a vyvarujte se používání obyčejných gumiček.

Nevycházejte ven s vlhkými vlasy

Někdy však musíme vzít na milost aspoň fén. To když musíme ven brzy po umytí vlasů. Vyjít v zimě s vlhkými vlasy nedělá dobře našemu zdraví a už vůbec ne zdraví vlasů.

Během zimních měsíců je také důležité vlasy zakrývat, abyste je chránili před mrazem, větrem, sněhem či deštěm. Čepice a šály by měly být z jemných materiálů, aby vlasy příliš neodíraly.

Vlhké vlasy jsou totiž daleko náchylnější k poškození než vlasy suché, a pokud voda, která se na nich nachází, zmrzne, budou se lámat.

Když vyjdete z bytu s vlhkými vlasy, zvyšujete podle odborníků riziko lámání vlasů až desetinásobně. Vlasy se mohou dokonce lámat už u kořínků. A to ještě není všechno. Mrazivé počasí totiž zhoršuje stav roztřepených vlasových konečků, a pokud jsou ještě navíc vlhké, narušení se může násobit.

Jak na statickou elektřinu vlasů

Ačkoliv mokré vlasy do mrazu nepatří, hydratované vlasy jsou důležité. Pomohou vám totiž v boji se statickou elektřinou. Ano, to je ta situace, kdy si sundáte čepici a vlasy se vám za tichého praskání rozlétnou, nebo lehce zježí a do původního tvaru se dávají jen velmi těžce.

„Právě nedostatek vlhkosti v kombinaci s třením způsobeným svetry, šálami, mikinami s kapucí a kartáči na vlasy způsobuje, že vaše vlasy jsou krepaté a statické,“ upozorňuje web StyleCraze. Nezvladatelné vlasy ukázníte pomocí kartáče na vlasy, který kombinuje kančí a plastové štětiny.


Nahrává se anketa ...

Statické elektřině ve vlasech však můžete i předejít. „Aplikujte bezoplachový kondicionér, abyste zabránili krepatění vlasů v důsledku statické elektřiny a udrželi vlasy hladké,“ radí web StyleCraze.

Zkuste také hydratační šampon. „Hydratované vlasy jsou těžší a jejich prameny se drží pohromadě. Dostatek hydratace brání statické elektřině odpuzovat vlasy od sebe,“ upozorňuje web Cleveland Clinic.

Pomůže i aplikace suchého olejového spreje. Suché oleje totiž vaše kadeře nezatíží, a navíc obsahují přírodní oleje, které vlasy hydratují a vracejí jim lesk.

Významnou pomoc zejména pro suché a poškozené vlasy představují týdenní vlasové masky. Jejich aplikace je snadná a rychlá, účinkují už za dvacet minut a vlasům poskytují vedle ošetření také zjemnění, hydrataci a lesk.