Věra Snídalová, 70 let, důchodkyně, Vyškov

Předsevzetí si nedávám. Ne vždy se lidem podaří dodržet, co si uloží. Příští rok bude náročný.

Co očekávat? Nechám se překvapit. Moc nadějí na to, že bude život lepší, ale nevidím. Hlavně mě netěší, že nás čeká zdražování. Ve srovnání s letošním rokem to bude spíš horší, tedy náročnější na rodinné rozpočty.

Už teď nejsou důchody příliš velké. Podraží nájem, elektřina nebo také třeba voda. Kromě toho budeme platit u lékaře a za léky. Moc skákat se potom nedá. Uvidíme, jak to nakonec bude.

Jaroslav Drábek, 59 let, strojvedoucí, Vyškov

Nic si neukládám. Uplynulý rok hodnotím pozitivně. Podle mě vždy záleží na každém, jak se mu podaří si život udělat.

Příští rok musí být určitě ještě lepší. Zdražování z mého pohledu neovlivňuje hodnocení vyhlídek na spokojenost člověk. Každý se musí snažit být šťastný. Musíme se dívat na to lepší, co přijde, a ne zdůrazňovat to horší.

Tak třeba zdražování elektřiny mi nevadí. Večer svítím svíčkami. Nemusím, ale líbí se mi to. K lékaři nechodím. Piji slivovici a jsem zdravý.

Leona Poláková, 32 let, mateřská dovolená, Vyškov

Žádné předsevzetí si letos nedávám. Jen bych chtěla, abychom všichni zůstali zdraví a celá rodina byla pohromadě. Rok 2007 byl pro mě dobrý. Celkově jsem spokojená. Hlavně mě těší, že mám tři zdravé děti. To je pro mě nejdůležitější.

Příští rok bude asi trochu obtížnější. Zdražování se nás určitě dotkne. Musíme ale najít způsob, jak se s tím vypořádat. Nijak zvlášť jsme s penězi nehýřili. Především se snažíme zajistit jídlo. Zbytečné věci vůbec nekupujeme.

Pavla Ryvolová, 29 let, na mateřské dovolené, Vyškov

Předsevzetí si nedávám. To bývalo kdysi dávno, nejspíš ještě, když jsem chodila do školy. Ale těžko se mi vždy plnilo, takže od té doby si je raději nedávám. Tento rok byl pro mě takový obyčejný, asi spíš dobrý, než špatný.

Doufám, že ten následující bude ještě lepší. I když na druhou stranu tuším, že to bude přesný opak. Ale člověk si to nesmí připustit. Určitě bude náročnější finančně. Budeme se muset v něčem uskromnit, abychom jinde mohli peníze vydat.

Jiří Gottwald, 24 let, svářeč, Ruprechtov

Nedávám si žádné předsevzetí, pro mě je to zbytečné. Uplynulý rok mi přinesl jak dobré, tak i špatné věci. Asi to bylo tak napůl. Například jsem koupil dům. Jenomže zase na druhé straně ho musím splácet.

Nadcházející rok by měl být lepší. Doufám, že se mi podaří nastoupit na nové pracovní místo a vydělávat víc peněz. Zdražování a různé nové poplatky se mi samozřejmě vůbec nelíbí. Také se mě to dotkne. Budu muset prostě vydělat víc peněz, abych to všechno nějak zvládnul.

 

 

 

 

Josef Cigánek, 65 let, pracující důchodce, Vyškov

Po čytřiceti letech jsem skončil s kouřením. Takže jiné předsevzetí už mě nenapadá. Uplynulý rok mi na svém sklonku přinesl chřipku, to nebylo zrovna moc příjemné.

Další rok bude zřejmě podobný. Věci budou dražší, ale musíme to nějak zvládnout. Já mám výhodu v tom, že jsem ještě pracující důchodce, takže mě zdražování nijak zvlášť neohrozí.

Uvidíme, co se změní ve vládě. Věci by měly jít k lepšímu. Hlavně kvůli mladým lidem, my už to nějak doklepeme.