Jitka Bohuslavová, 31 let, Vyškov, na mateřské

Většina dětí má určitě radost, že jsou doma, nemusí jít do školy a hlavně se nebudou muset učit. Jestli učitelé takovým krokem něčeho dosáhnou, to opravdu neumím posoudit. Pracujícím maminkám nebo rodičům vůbec, kteří budou muset rychle hledat náhradní hlídání, to zřejmě způsobí docela velké komplikace.

Pavlína Černá, 28 let, Drnovice, na mateřské

Mám dvě malé děti, takže se mě stávka učitelů zase tak moc netýká. Kamarádka z Lysovic mi ale říkala, že bude mít asi dost velký problém najít hlídání. Slyšela jsem, že učitelé chtějí mít víc peněz, než kolik dostávají teď. Proto stávkují. Myslím si, že jim to možná v něčem pomůže. Třeba budou mít o něco vyšší platy.

Magdaléna Vlachová, 52 let, Vyškov, finanční poradce

Není důležité, jestli mají učitelé málo. Jde o to, že jiní mají hodně a druzí skoro nic. Nepoměr v našem státě je šílený. Je zase pravda, že učitelé mají dva měsíce prázdnin. Nejsou na tom s platem zase tak špatně. Ale s dětmi to není jednoduché. Proto by mohli brát víc. Už třeba jen proto, aby si mohli platit služby, díky kterým by nebyli tak nervózní.

Tereza Schovanová, 16 let, Zelená Hora, studentka

Zrovna mě se to týká, protože navštěvuji zemědělskou školu, která je také zavřená. Nevím, jestli dnešní stávkou učitelé něčeho dosáhnou. Každý z nich asi má svoje důvody. Nemyslím si ale, že je to jenom o jejich platech. Rádi by totiž získali pro studenty například lepší vybavení do škol.

Petr Habrda, 25 let, Vyškov, policista

Vůbec netuším, jestli se učitelům základních a středních škol podaří to, čeho chtějí celodenní stávkou docílit. Je možné, že ničeho nedosáhnou, ale alespoň se ukážou a dají tak o sobě pomocí dnešní stávky trochu víc vědět. Myslím si ale, že by měli být za své povolání rozhodně o něco lépe placení.

Miluše Planičková, 31 let, Vyškov, účetní

V dnešní době víc peněz potřebuje každý. Učitelé také. Většina lidí má tendenci mluvit o povolání učitelů jako o poslání. Ale učitelé jsou také lidé, kteří musí platit svoje účty. Také souhlasím s tím, aby školství mělo k dispozici víc peněz. Vzdělání je základ a na to by měla vláda při sestavování rozpočtu pamatovat.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Vyškovsko: Školy stávkují