Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skladatel Antonín Tučapský oslavuje osmdesátku

Antonín Tučapský dnes patří k významných světovým hudebním pedagogům a skladatelům. Jako prvnímu Čechovi se mu podařilo usadit se po emigraci v Londýně a působit v prestižní královské hudební akademii Trinity College of Music. Jeho skladby se hrají po celém světě. Některé dosáhly významných mezinárodních ocenění. V České republice je neodmyslitelně spjatý s Pěveckým sdružením moravských učitelů (PSMU).

30.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Eva Kořínková

Tučapský a PSMU

Ve své více než stoleté historii mělo Pěvecké sdružení moravských učitelů pět dirigentů, kromě zakladatele Ferdinanda Vacha to byli dva vyškovští rodáci Jan Šoupal a Antonín Tučapský a pak Oldřich Halma a Lubomír Mátl. Každý z těchto dirigentů vnesl do PSMU něco nového, osobitého. Tučapský vstupuje do PSMU jako hospitant koncem roku 1949, činnost a úspěchy tohoto tělesa však poznal mnohem dříve.


V PSMU prožil Antonín Tučapský pětadvacet let. Čtvrt století, to není krátkodobá epizodka, ale velká část života. Zvlášť, když se stane zástupcem dirigenta a později dirigentem tohoto významného tělesa. Sám Tučapský vzpomíná: „Přiznávám se, že zůstávám dlužníkem. Získal jsem rozhodně víc, než jsem mohl PSMU dát. Po svých slavných předchůdcích Vachovi a Šoupalovi jsem převzal velké kulturní dědictví a vyhraněný interpretační sloh.“
Těžké odhodlávání k emigraci prožil jako skladatel, sbormistr, pedagog. V roce 1968 projevil nesouhlas se sovětskou okupací, přitížilo mu také manželství s Angličankou. Vysokoškolský učitel musel nejprve opustit své místo, později dostal úplný zákaz výuky a skončil jako pomocný skladník na stavbě. Žádal o vysvětlení nejrůznější úřady, jeho žena psala dopisy dokonce tehdejšímu československému prezidentu Husákovi. Namísto odpovědi však byla místními úřady bez udání důvodu prohlášena za nežádoucí osobu a přinucena do čtyřiadvaceti hodin opustit zemi. Rozhodování bylo těžké.

Přišlo až v roce 1975: odejít za svobodou, do rodiště své ženy. Kromě citových těžkostí mohl očekávat také problémy praktické. „Věděl jsem, že jedu do země s vysokou nezaměstnaností, byl jsem tam víceméně neznámým člověkem a pracovat v oblasti kultury v cizí zemi není pro cizince ani trochu jednoduché.“


Po příjezdu do Londýna byli manželé Tučapští téměř bez prostředků. Antonín absolvoval několik konkursů, přičemž jeden z nich vyhrál. Byla to právě slavná Trinity College of Music.


V těchto těžkých životních chvílích to byla především hudba, která Tučapskému pomohla. Po získání stálého místa viděl hlavní cíl v umělecké tvorbě, snažil se dostat ke sboru a dirigování, kde měl značné zkušenosti. Anglie má však dost dobrých sbormistrů, takže na něj zbývaly většinou pouze záskoky. Proto se začal soustředit na kompozici a postupně si v Anglii vydobyl renomé vynikajícího skladatele.

Návraty do ČR

V Anglii se Tučapskému dostalo několika poct a uznání, v Československu se však jeho jméno znovu objevilo až 14. března 1990, kdy se v Opavě konal koncert z jeho díla. Uskutečnil se především zásluhou sbormistra Slezského divadla Antonína Jíši a byl ojedinělým holdem přítomnému skladateli. Na koncert se sjela řada jeho přátel z celé republiky a atmosféra, která nastala po něm, byla neopakovatelným zážitkem. O dva roky později byl koncert reprizován ve Vyškově, který jej ještě v roce 1989 odmítnul. Zcela zaplněný sál vzdal hold svému rodáku, který na svoji vlast, i když se k němu zachovala macešsky, nikdy nezanevřel.


Tučapského dílo nebylo před rokem 1990 v naší vlasti příliš známé. I když odešel z ČSSR legálně, byla jeho práce záměrně opomíjena a zlehčována. Po změně politických poměrů se mu však zaslouženě dostalo mnoha ocenění a vyznamenání. V roce 1996 mu byl udělen titul doctor honoris causa na Masarykově univerzitě v Brně, cena Bedřicha Smetany, cena UNESCO. Již dříve v Anglii získal řadu významných ocenění. Dne 27. března 1998 v den svých 70. narozenin byl jmenován čestným občanem města Vyškova.


Roku 2005 přicházejí Městské kulturní středisko ve Vyškově a Vyškovský smíšený pěvecký sbor s iniciativou pořádat ve Vyškově Festival Dr. Antonína Tučapského jako poctu skladateli s účastí našich předních pěveckých sborů a s případnou zahraniční účastí. Přímá účast Tučapského tuto akci následně povyšuje na jeden z vrcholů kulturního dění na Vyškovsku. Uskutečnily se prozatím dva ročníky, v roce 2005 a 2007. Zdá se, že festival bude mít svá pokračování.


Skladatelské dílo Antonína Tučapského je velmi rozsáhlé. V současnosti obsahuje přes 600 vokálních, vokálně-instrumentálních a instrumentálních děl v sólovém, komorním i orchestrálním obsazení. Z mimořádně bohaté skladatelovy tvorby můžeme uvést zejména kantáty Mary Magdalena a Te Deum, oratoria Stabat Mater a Missa Serena, operu The Undertaker (Majitel pohřebního ústavu), jeho komorní a orchestrální skladby jsou pak nepřeberné. Typickým znakem jeho tvorby, který vystupuje prakticky ve všech jeho skladbách, je lidová melodika nově vytvořená v jeho představách a snaha o tonalitu přístupnou široké posluchačské obci.


Antonín Tučapský je významný skladatel, dirigent a pedagog, který obohatil českou sborovou tvorbu nejen působením v čele PSMU, ale i rozsáhlou vokální a vokálně-instrumentální tvorbou.


Na počest skladatelových osmdesátých narozenin se uskuteční Slavnostní koncert za účasti PSMU a Vyškovského smíšeného pěveckého sboru v sobotu 29. března 2008 v 19 hodin v Besedním domě ve Vyškově.

Tomáš Dorazil

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bošovice: dobrovolní hasiči dostali nové požární čerpadlo, začne i výměna lamp

Jan Koudelka se zlatou medailí z mistrovství světa.
5

Koudelku si vyhlédl americký profiklub. Malého fotbalu

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Veletrh vzdělání ukázal práci s 3D perem. Největší zájem je o obor strojírenství

Slavkov u Brna – Budoucí barmani, cukráři, zdravotní sestry a řada dalších studentů a učňů představila ve čtvrtek své umění na Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí. Konal se už pojedenadvacáté a tentokrát se stala jeho dějištěm Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení