Žen v tísni je stále hodně, a tak je azylový dům stále plný. Během prvního roku využilo jeho služeb celkem třináct žen od dvaceti do čtyřiceti let a třiadvacet dětí.

„Máme šest pokojů, které v současnosti využívá šest matek a jedenáct dětí. Ubytování poskytujeme na dobu půl roku. Ženy si samy vaří a uklízí, prát chodí do společné prádelny,“ říká vedoucí azylového domu Alena Novotná.

Jelikož ženy pocházejí ze sociálně slabých rodin, musejí je asistentky často učit běžné praktické věci, jako například jak vytřídit prádlo do pračky. Šestero asistentek, které se střídají po směnách a jsou k dispozici čtyřiadvacet hodin denně, pomáhají také s přípravou jídla i s péčí o děti, při hledání bydlení a práce. Poradí, kam jít zdarma pro právnickou radu.

Spolupracují také se sociální správou, s manželskou poradnou, mateřskými centry nebo kruhem bezpečí. „Pyšná jsem třeba na maminku dvou dětí, která k nám přišla z Kroměříže. Podařilo se nám zajistit jí nejprve bydlení v brněnské armádě spásy. Poté dostala na rok byt a v brzké době získá vlastní sociální byt. To je pro nás veliký úspěch,” raduje se Novotná a dodává, že zmíněná maminka začala pracovat jako prodavačka, přestože je ještě na mateřské dovolené.

Nejčastěji se v azylovém domě ocitnou ženy po rozchodu s partnerem, kdy přijdou zároveň také o bydlení. Tak sem přišla i Simona z Vyškova, která se zdráhala říct své příjmení. Měla se stát první těhotnou obyvatelkou azylového domu, ale miminko se narodilo předčasně a pobylo si nějaký čas v inkubátoru. Do Opatovic se holčička dostala, když měla tři týdny.

„Nemám kde bydlet. Můj vztah s přítelem je takový všelijaký, chvíli jsme spolu, pak zase ne. Za dcerou její otec občas dojíždí. Ale kdo ví, co bude dál,” krčila rameny Simona.

Nezřídka do azylového domu přijdou podle Novotné i oběti domácího násilí. „Zrovna před čtrnácti dny jsem řešila jeden takový případ. Opilý partner nám pak vyhrožoval. Jemu podobní muži chtějí od žen hlavně peníze. Velmi často však zapomínají, že peníze mají maminky od státu na výživu a výchovu dětí a zaplacení azylového domu, a ne na alkohol svých partnerů,” povzdychla si vedoucí azylového domu.