Každé plemeno má něco do sebe. „Od králíků takzvaných belgických obrů, kteří váží devět kilo, přes francouzské berany, až po zakrslé králíky, kteří váží devadesát deka. To je potom obrovský rozdíl, vidět je vedle sebe,“ uvedl předseda slavkovské organizace Českého svazu chovatelů Bedřich Knésl.

A opravdu bylo na co se dívat. V areálu se sešlo sto třicet vystavovatelů a také šest chovatelských klubů králíků, které působí na celém území republiky. Nejen obdivovatelé těchto zvířat si tam přišli na své.

„Máme u nás také expozici okrasného ptactva a některých zvířat z vyškovského zooparku,“ dodal Knésl.

Mezi nejznámějšími chovateli z Vyškovska, kteří vydali na odiv svá zvířata, se objevil například František Vlček z okresního města. „To je učitel vyškovské zemědělsko–ekonomické školy, který léta chová holuby, černé pštrosy, české strakáče. Nebo Jana Jirásková, která má zakrslé králíky a slepice velsumky. Holuby a okrasné ptáky zase přivezl František Mlčuch ze Slavkova,“ vyjmenoval předseda.

Lidí, kteří se na vystavené kousky přišli podívat, bylo požehnaně. „Odhadujeme, že k nám za ty dva dny zavítalo přes osm set lidí. Oproti loňské výstavě je to lepší skóre. V pátek jsme tu měli asi tři stovky dětí z mateřských škol,“ potvrdil Knésl.

Kdo si nechal výstavu ujít, bude mít příležitost až za dvanáct měsíců. Taková akce se totiž koná pouze jednou do roka. „Organizujeme ji vždy v listopadu, až jsou zvířata vylínalá, přepeřená a jsou zkrátka v dobré chovatelské kondici,“ vysvětlil předseda.

Přestože vystavovatelů bylo letos hodně, chovatelů prý ubývá. „Společnost tomu totiž nenahrává. Mladá generace má zájem o všechno ostatní, jenom ne o chov zvířat. To je práce, která se totiž musí dělat ve dne, v noci a také když prší nebo je svátek. Člověk kolem toho musí chodit pořád. Jenomže mladí by museli zabezpečovat krmení, a to raději hodí peníze do automatů,“ povzdychl si předseda.