„Činčily jsou roztomilá a zábavná zvířátka. Dovedou vyskočit až dva metry vysoko. A Róza také umí stát na zadních jako svišť,“ popisuje čtyřiadvacetiletá dívka, proč si Rozárka při jedné návštěvě zverimexu hned získala její srdce.

Mimochodem, pořizovací cena tohoto všeobecně populárního mazlíčka se pohybuje od pěti set do devíti set korun, slušná klec vyjde až na trojnásobek.

Navzdory svému vzezření jsou činčily poměrně odolná zvířata, která bez větších problémů snášejí zimu. Dožívají se v přírodě až dvaceti let, v zajetí patnácti. To je na hlodavce neobvykle hodně. Trochu náročná jsou ale na potravu.

„Musím jí kupovat speciální směsi sušených travin, ráda má také všechny ořechy. Nejvíc jí chutnají lískáče a buráky. Pít musí pouze převařenou vodu. Ta z kohoutku nedělá činčilám dobře na játra,“ vysvětluje Zuzana.

Co nesmí čilému hlodavci rozhodně chybět, je dostatek pohybu. Nestačí jen prostorná klec. „Potřebuje tak hodinu denně běhat. Někdy je pak docela problém ji zase chytit. Chodím s ní i ven. Bývá pak na speciálním vodítku,“ říká chovatelka.

Při svých hrátkách nesmí činčila nikdy zůstat bez dozoru. Mohla by se stát třeba obětí kočky nebo psa. Sama také není bezproblémová. S oblibou totiž vše kolem sebe ohryzává. I když je někdy rozpustilá, vždycky se nakonec nechá podle Zuzany chytit.

„Co jí také udělá dobře, je každodenní lázeň v saharském písku. Koupelí se zbavuje stresu,“ doplňuje mladá žena.

Činčily rozhodně nejsou hloupá zvířata, i když samozřejmě se psem či kočkou je nelze srovnávat. „Rozárka dokáže reagovat na intonaci hlasu. Na slovo oříšek tak třeba začne panáčkovat,“ vypravuje Pytelová.

Kdo si ale myslí, že je činčila tak přítulná, jako třeba osmák, toho vyvádí Zuzana z omylu. „Poměrně dlouho to trvá, než se začne sama lísat. Rozárka je už teď krotká a přítulná, ale nedá se úplně ochočit, jako třeba morče,“ objasňuje.

Jedna vlastnost je pro činčily typická. Jsou neuvěřitelně zvědavé. „Psovi už jednou rajtovala po hlavě, občas zase vleze do ledničky,“ směje se Zuzana. A jaké má s Rozárkou do budoucna plány? „Rozhodně chci, aby aspoň jednou měla mláďátka,“ nastiňuje dívka.