„Před sedmnácti lety jsme s manželkou měli těžkou havárii. Rok jsem nemohl chodit. Ovčáky, kteří potřebují výcvik a výběh, jsme rozdali známým. Po psích společnících nám ale bylo smutno, proto jsme se rozhodli pro malé plemeno. Pejsek, co se vejde do kapsy, ale přitom je ostražitý hlídač, nám učaroval. Tenkrát byly čivavy málo známé. V republice jich bylo jen pár. Nebylo možné sehnat štěně a tak jsme si pořídili dospělou fenku,“ vzpomíná na začátky chovu Vintr.

Dnes má čtrnáct zvířat, všechny s rodokmenem. Většina má jednoho z rodičů ze zahraničí. Velkou oblíbenost začínají získávat i psi z vlastního odchovu, kteří mají přízvisko Jarvin Box podle chovné stanice Jaromíra Vintra.

„Náš nejvzácnější pes je Benn Corte di Montezuma, který vyhrál světovou výstavu v Miláně. Oblíbený je také Lucky Jarvin Box, který má anglického otce. Jeli jsme tenkrát za ním do Maďarska. Nejmenší je Orssi Jarvin Box, který váží kilo a třicet deka,” může se pochlubit chovatel.

Pejsci mají úspěchy na výstavách, ale vždy je to i o náhodě. „Například s Giacomem jsme jeli na výstavu do Rakouska. Posuzován byl jako nejlepší a vypadalo to na vítězství. Jenže, když se měl promenádovat, zasekl se, plácnul s sebou na zem a hrabal nožičkami. Ostatní soutěžící si ho škodolibě fotili. Kvůli tomu, že se mu nechtělo spolupracovat, skončil na posledním místě,“ vzpomíná dnes už s úsměvem Vintr.

Kolem čivav se točí celá domácnost manželů Vintrových. Pejsci mají vlastní místnost s vytápěním a maličkými kotci. Průchodem mohou kdykoli projít do výběhu. Stěny zdobí vítězné kokardy, diplomy a nespočet pohárů. Zvířata, která mají nejlepší léta za sebou jsou stále milovanými členy rodiny. Když na některou z chovných mamin přijde ona těžká chvilka, musejí páníčci u porodu asistovat.

„Jelikož štěňata mají velkou hlavu, hrozí zejména u drobnějších fenek potíže, jež se musí často řešit císařským řezem,“ popisuje Vintr.

Své dlouholeté zkušenosti zúročil také jako hospodář klubu čivav a naháčů, který má tři sta padesát členů. Z Vyškovska jsou členy pouze tři další chovatelky, které mají jen jedno či dvě zvířátka pro radost, nikoli pro chov.

Čivava je v současnosti velice módní plemeno. „Ještě před rokem stálo štěně deset, patnáct tisíc. Teď se cena zvedla od patnácti do třiceti tisíc,“ kroutí hlavou chovatel, který se domnívá, že za oblibou stojí nedávný komerční hit Chihuahua, který měl na svém mobilu jako vyzvánění snad skoro každý. Také lvice salónů Paris Hilton je známou propagátorkou čivav.

U tohoto plemene jsou známé dvě variety, a to krátkosrstá a dlouhosrstá. Typickým projevem zejména krátkosrstých čivav je intenzivní chvění, ale nemá nic společného s chladem. Vyvolává ho například vzrušení nebo stres.