Vietnamští přistěhovalci, kteří přišli na jih Moravy po roce 1989, chtějí víc, než jen úspěšně obchodovat. „Chtějí být lepší než příslušníci většinové společnosti, což je přirozené,“ říká Andrej Sulitka, vedoucí sekretariátu Rady vlády České republiky.

Jak se tady začleňují do života?
Jsou velmi úspěšní. Nejsou to ti Vietnamci, kteří sem přišli v sedmdesátých letech. Ti dnešní jsou ambiciózní, draví, životaschopní, usilovní. Mají jednoznačnou prioritu. Vzdělávání a podnikání.

 

Jsou ambiciózní?
Samozřejmě, ale to je průvodní jev každého menšinového společenství. Takový jedinec chce být lepší než příslušník většinové společnosti. Žáci jsou dravější, chtějí ukázat, že jsou lepší než Češi.

 

Jaké postavení tady mají Vietnamci?
Jsou menšinou, nepatří ale do kategorie evropského standardu, jak je vymezován pojem národnostní menšina.

 

Co to znamená?
Nejde o tradiční národnostní menšinu, jako jsou Němci, Poláci nebo Bulhaři. Národnostní menšina je společenství lidí, kteří se odlišují od ostatních zpravidla etnickým původem, jazykem, kulturou a tradicemi. Příslušník národnostní menšiny se hlásí k jiné než české národnosti.

 

A tam Vietnamci nepatří?
Nejen Vietnamci. I celá migrační vlna, která v současnosti zasáhla evropské země. Evropa se změnila v centrum migračních vln. Přitom v minulosti se z evropských zemí stěhovalo do zámoří. I do Asie. Bylo to naopak.

 

A je z toho problém?
Záleží na tom, jak je která země schopna migrační vlny vstřebávat. S migrací se spojují různé jevy, například organizovaný zločin, nelegální obchod.V každé zemi je to jiné.

 

Jsme cílovou zemí migrantů?
Jak kde. Situace je jiná v příhraničních oblastech, v Praze, v Brně. Stát se ale snaží, aby lidé, kteří sem přicestují, v zemi zůstali. Pomáháme například ve školství.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Druhá generace Vietnamců: skvělí studenti