Před svátky měla zvlášť napilno. Z perníkového těsta připravila a nazdobila několik perníkových chaloupek, krabici ozdob na stromeček, adventní kalendáře ve tvaru sněhuláka, andílky, sobí spřežení i se saněmi. Vše se zdobením jemnějším než krajka.

„Nejsou perfektní. Znám spoustu cukrářek, které zdobí perníčky daleko pevnější rukou,“ říká přesto skromně Kusalová. Svými výtvory podarovává příbuzné, přátele a známé. Vyrábí pro ně nejen drobné perníčky, ale také dorty.

„První dort jsem upekla v sedmé třídě pro maminku. Dlouho jsem si myslela, že mamka ho celý snědla sama proto, že jí tak moc chutnal. Až po letech se přiznala, proč nám ani nedala ochutnat. Bylo tam moc prášku do pečiva a měla strach, aby nám nebylo špatně,“ směje se pekařka.

Její dnešní výtvory už prý dopadají mnohem, mnohem lépe. Kromě klasických podkov a srdcí dokáže s pomocí barevné marcipánové hmoty stvořit nespočet originálních a vtipných cukrovinek.

Vznikly tak dorty ve tvaru hradu, fotbalového hřiště, kytice růží, šachovnice i s figurkami, traktoru, autíčka, panenek, papouška, dokonce i šicího stroje a fotoaparátu. Hodně zabrat daly jedlé karty, na něž potravinářskými barvami nakreslila dokonce i žolíky.

Nesnadní byli také mimozemšťané i s létajícím talířem, egyptské pyramidy nebo bunkr Březinka pro kamaráda vojáka.

Přestože bývalá ekonomka má k pečení blíž než k číslům, nechce se mu věnovat profesionálně. „Do perníčků i dortů dávám srdce, protože jsou pro lidi, které znám a mám ráda. Je to hodně pracný koníček a s malým dítětem se mu mohu věnovat jen po nocích,“ povzdychla si s úsměvem žena.