VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od cvičení v Sokolu k olympijskému vítězství

Račický rodák se stal olympijským vítězem ve cvičení na kruzích v Berlíně a také mistrem světa v tělocvičném víceboji v Paříži

20.7.2008
SDÍLEJ:

Portrét Aloise Hudce . Foto: Repro Archiv D. Stryjové

Od narození jednoho z nejslavnějších předválečných sportovců, držitele zlaté olympijské medaile za cvičení na kruzích na olympiádě v Berlíně v roce 1936, mistra světa v tělocvičném víceboji v Paříži 1931 a držitele celé řady dalších významných československých i světových ocenění Aloise Hudce, uplynulo 12. července století. Při této příležitosti připravuje mateřská račická jednota publikaci o jeho životě a úspěšné sportovní kariéře (vyjde 28. října).

Alois Hudec se narodil 12. července 1908 v početné a velmi chudobné rodině tkalce Antonína Hudce a jeho manželky Františky v Račicích. Byl předposledním z devíti dětí, z nichž dvě v útlém věku zemřely. Podmínky pro tělovýchovu nebyly v té době v Račicích právě nejlepší, protože obyvatelé obce Sokolu příliš nepřáli.

Slavní rodáci

Rozhodující zvrat nastal v roce 1909, kdy přišel do vesnice nový, pokrokově smýšlející, učitel Antonín Bébar, sokol tělem i duší, který získal nejstaršího z bratrů Hudcových Antonína ke cvičení. Postupně se stali členy Sokola i Aloisovi starší bratři Josef a František. Když byly Aloisi Hudcovi čtyři roky, začal s nimi chodit do cvičení i on. Kromě tělocvičné činnosti však stíhal provádět se svými vrstevníky i celou řadu nejrůznějších klukovských darebačin a rošťáren, za které dostal sem tam od maminky Františky pěkně nařezáno. V jeho životě však byly vedle veselých i smutné chvilky, jako třeba ta, když těžce onemocněl a maminka ho musela nést devět kilometrů na zádech do Vyškova k lékaři.

Zachránila mu tím život, protože podle slov lékaře prý stačilo přijít jen o půl hodiny později a malému pacientovi již nebylo pomoci. Ale vykřesal se z toho.

V roce 1914 se jako šestiletý poprvé představil široké veřejnosti na sokolském cvičení v Drnovicích, Lulči a Nemojanech. Jeho další sportovní růst však přervaly výstřely první světové války. A tak budoucí mistr světa musel počkat až na rok 1918, kdy na frontách dozněly poslední výstřely a Alois Hudec znovu mohl začít trénovat. Nejdříve v Račicích a od roku 1923 v Brně, kam odešel do učení do brněnské zbrojovky. Tam si všiml pilného a svědomitého učně mistr Kartouz, který si hocha velmi oblíbil. A když zjistil, v jakých nuzných poměrech vyrůstá a jak nadaný sportovec to je, všestranně mu pomáhal.

O tom, že byl Hudec mezi svými nadřízenými velmi oblíben a že měl jejich plnou důvěru, svědčí i ten fakt, že když již jako mistr světa začal pracovat v jedné z pražských bank, dostal jako jediný zaměstnanec důvěru doprovázet ozbrojen pistolí transporty zlata a nově vytištěných bankovek z Prahy na Slovensko.

V roce 1926 se Alois Hudec poprvé zúčastnil jako dorostenec závodů na 8. všesokolském sletu v Praze a v roce 1931 se objevil v širší nominaci na mistrovství světa v tělocviku v Paříži. Závody probíhaly v rámci světové koloniální výstavy den před Aloisovými narozeninami. Namáhavý den pro něj začal ve čtyři hodiny ráno budíčkem a skončil v deset hodin večer obrovským úspěchem. Byl jediným ze všech borců, kteří splnili podmínky šedesátiprocentního bodového zisku ve všech disciplinách. Necvičilo se totiž jen na nářadí, ale součástí závodů byly také další atletické disciplíny a šplh, na kterém všichni jeho soupeři ztroskotali. Račický rodák Alois Hudec se tak stal absolutním mistrem světa.

Přivítání, které mu tehdy Praha po návratu domů připravila, bylo ohromující. Cesta z hlavního nádraží přes Václavské náměstí do Tyršova domu mu tehdy trvala přes čtyři hodiny. Přišly však také ústrky a zklamání, zranění od zlomených nohou po dopadu mimo žíněnku, až po nebezpečí ochrnutí. Ale dostavil se i úspěch nejbáječnější, zisk olympijského zlata za cvičení na kruzích na olympiádě v Berlíně v roce 1936. Uvedený úspěch byl o to cennější, že i když celková atmosféra závodů byla vzhledem k tehdejší vnitropolitické situaci v Německu k českému sportovci značně nepřátelská, dokázal zvítězit.

Za první sestavu dostal 9,4. Hned se však přihlásil na opravu. Každou výdrž pak ve finále protahoval do maxima, aby rozhodčí, viditelně fandící Němcům, neměli důvod strhávat desetinky. Vyšlo to. Za známku 9,8 se zlatá stěhovala do Prahy s ještě slavnějším návratem, než tomu bylo před pěti léty z Paříže.

Záhy však přišlo odtržení Sudet, pak okupace a rozpoutání nového válečného konfliktu. To vše přerušilo na čas sportovní dráhu tohoto skvělého a úspěšného sportovce. Když potom po letech bilancoval své úspěchy, mohl být právem hrdý na to, co dokázal. Zúčastnil se čtyřiapadesáti startů na významných světových soutěžích. Z nich sedmadvacet dokázal proměnit ve vítězství, desetkrát byl druhý, třikrát třetí, pětkrát čtvrtý a jednou pátý.

Pak přišel v jeho životě další zvrat. Rok 1948 a s ním spojený únorový převrat v Československu, který přinesl Hudcovi odměnou za jeho sportovní slávu a úspěšnou reprezentaci ČSR doma i ve světě jen šikanování a zklamání. Plné rehabilitace se mu dostalo až po revoluci 1989.

Také Račice na svého velkého rodáka nezapomněly. 28. října 1992 mu byla u příležitosti pětaosmdesátého výročí založení sokolské tělocvičné organizace v Račicích odhalena na budově Sokolovny pamětní deska.

Tímto aktem vzdala obec hold člověku, který se svými sportovními výkony zapsal významně nejen do dějin račické sokolské jednoty, ale i do dějin světového sportu. Tím prokázal platnost slov známého sportovního zpravodaje Oty Pavla, který o Hudcovi kdysi napsal: „Alois Hudec se ve svém životě neztratil a dokázal, že i obyčejný člověk může svou pílí a pracovitostí dosáhnout závratného úspěchu.“

Jeho životní cesta se uzavřela v lednu 1997. Široká sportovní veřejnost se s ním rozloučila ve středu 29. ledna 1997 dopoledne v obřadní síni pražského Olšanského krematoria.

Dagmar Stryjová

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 22 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Obsluha zemědělských strojů-traktorista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení v zemědělském nebo opravářském oboru, ŘP sk. B, T, praxe výhodou, v sezóně časová flexibilita a ochota pracovat přesčas, dobrý zdravotní stav-práce s prostředky na ochranu rostlin a v prašném prostředí, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, 13. plat, Kontakt: Obdržálek Pavel, tel.: 603 101 391, e-mail: obdrzalek@email.cz. Pracoviště: Pavel obdržálek, 685 01 Bučovice. Informace: Pavel Obdržálek, +420 603 101 391.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ, VŠ ekonomického směru, praxe v oblasti účetnictví, ŘP sk. B, znalost práce na PC (word, excel, outlook), znalost informačního/ účetního systému MRP/KS výhodou, pracovitost, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, POPIS PRÁCE: práce vhodná pro OZP, zástup za MD s možností prodloužení na dobu neurčitou, kompletní vedení podvojného účetnictví, skladové hospodářství, znalost mzdového účetnictví (zpracování mezd pro 10 zaměstnanců), zpracování DPH, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení, silniční daň, komunikace s úřady, zastupování při kontrolách, příprava podkladů daňovému poradci k roční účetní uzávěrce, správa dotací ZPS, evidence náhradního plnění, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvek na stravu, mobilní telefon, školení v oboru, 13. plat, KONTAKT: Hasala Petr, v případě zájmu o nabízenou pozici zašlete, prosím, motivační dopis a profesní životopis na emailovou adresu: info@hafyso.cz. Pracoviště: Hafyso, s. r. o., Ždánská, č.p. 906, 685 01 Bučovice. Informace: Petr Hasala, +420 776 137 103.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Expedient pro nakládku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, fyzická zdatnost, samostatnost, spolehlivost, , Náplň práce: PP na dobu neurčitou, naložení hotových výrobků na stojany, , Nabízíme: zajímavé finanční ohodnocení odpovídající kvalitě práce, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí, adaptace zaměstnance, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Truhlář, stolař, obráběč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, technické myšlení, orientace v technické dokumentaci, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, , Popis práce: PP na dobu neurčitou, výroba plastových oken a dveří - vkládání materiálu, řezání a lepení, vrtání, šroubování, měření, vhodné i pro absolventy, , Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

UV lampy zlepší dezinfekci vody. Sníží její spotřebu i množství používané chemie

Kolik povyku mohou vyvolat jedny schody, se před nedávnem přesvědčili noví nájemníci budovy na Jakubském náměstí, kde byla dříve kavárna Savoy. Nynější provozovatel tam totiž opravil schody. Na sociálních sítích kvůli změně zaznívaly nelibé reakce.
4

Hrůza, pěst na oko, kritizovali opravu schodů. Po chvále památkářů se omluvili

Knihovníci mají prázdniny. Čtenářům tradičně otevřou Hladové tiskové okénko

Vyškov – Je to už tradice. Přestože mají všichni knihovníci dovolenou, čtenáři o svůj pravidelný příděl knih nepřijdou. Jako vždy v době dovolené jim je z okénka podá knihovnice Zdeňka Adlerová.

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Brno – Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

Mikulov /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Festival Národů Podyjí nabídl gastronomický zážitek z dvaceti kuchyní z celé Evropy. Najíst se se sem přišly v průběhu sobotního odpoledne stovky hladových lidí.

Fotbalisté Vyškova opět prohráli jedním gólem. Tentokrát v tropické Kroměříži

Kroměříž - V dalším přípravném utkání na už se blížící podzimní boje v Moravskoslezské lize prohráli fotbalisté MFK Vyškov v Kroměříži s Hanáckou Slavií 0:1. Tropický duel rozhodl domácí Marián Kovář.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT