VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od cvičení v Sokolu k olympijskému vítězství

Račický rodák se stal olympijským vítězem ve cvičení na kruzích v Berlíně a také mistrem světa v tělocvičném víceboji v Paříži

20.7.2008
SDÍLEJ:

Portrét Aloise Hudce . Foto: Repro Archiv D. Stryjové

Od narození jednoho z nejslavnějších předválečných sportovců, držitele zlaté olympijské medaile za cvičení na kruzích na olympiádě v Berlíně v roce 1936, mistra světa v tělocvičném víceboji v Paříži 1931 a držitele celé řady dalších významných československých i světových ocenění Aloise Hudce, uplynulo 12. července století. Při této příležitosti připravuje mateřská račická jednota publikaci o jeho životě a úspěšné sportovní kariéře (vyjde 28. října).

Alois Hudec se narodil 12. července 1908 v početné a velmi chudobné rodině tkalce Antonína Hudce a jeho manželky Františky v Račicích. Byl předposledním z devíti dětí, z nichž dvě v útlém věku zemřely. Podmínky pro tělovýchovu nebyly v té době v Račicích právě nejlepší, protože obyvatelé obce Sokolu příliš nepřáli.

Slavní rodáci

Rozhodující zvrat nastal v roce 1909, kdy přišel do vesnice nový, pokrokově smýšlející, učitel Antonín Bébar, sokol tělem i duší, který získal nejstaršího z bratrů Hudcových Antonína ke cvičení. Postupně se stali členy Sokola i Aloisovi starší bratři Josef a František. Když byly Aloisi Hudcovi čtyři roky, začal s nimi chodit do cvičení i on. Kromě tělocvičné činnosti však stíhal provádět se svými vrstevníky i celou řadu nejrůznějších klukovských darebačin a rošťáren, za které dostal sem tam od maminky Františky pěkně nařezáno. V jeho životě však byly vedle veselých i smutné chvilky, jako třeba ta, když těžce onemocněl a maminka ho musela nést devět kilometrů na zádech do Vyškova k lékaři.

Zachránila mu tím život, protože podle slov lékaře prý stačilo přijít jen o půl hodiny později a malému pacientovi již nebylo pomoci. Ale vykřesal se z toho.

V roce 1914 se jako šestiletý poprvé představil široké veřejnosti na sokolském cvičení v Drnovicích, Lulči a Nemojanech. Jeho další sportovní růst však přervaly výstřely první světové války. A tak budoucí mistr světa musel počkat až na rok 1918, kdy na frontách dozněly poslední výstřely a Alois Hudec znovu mohl začít trénovat. Nejdříve v Račicích a od roku 1923 v Brně, kam odešel do učení do brněnské zbrojovky. Tam si všiml pilného a svědomitého učně mistr Kartouz, který si hocha velmi oblíbil. A když zjistil, v jakých nuzných poměrech vyrůstá a jak nadaný sportovec to je, všestranně mu pomáhal.

O tom, že byl Hudec mezi svými nadřízenými velmi oblíben a že měl jejich plnou důvěru, svědčí i ten fakt, že když již jako mistr světa začal pracovat v jedné z pražských bank, dostal jako jediný zaměstnanec důvěru doprovázet ozbrojen pistolí transporty zlata a nově vytištěných bankovek z Prahy na Slovensko.

V roce 1926 se Alois Hudec poprvé zúčastnil jako dorostenec závodů na 8. všesokolském sletu v Praze a v roce 1931 se objevil v širší nominaci na mistrovství světa v tělocviku v Paříži. Závody probíhaly v rámci světové koloniální výstavy den před Aloisovými narozeninami. Namáhavý den pro něj začal ve čtyři hodiny ráno budíčkem a skončil v deset hodin večer obrovským úspěchem. Byl jediným ze všech borců, kteří splnili podmínky šedesátiprocentního bodového zisku ve všech disciplinách. Necvičilo se totiž jen na nářadí, ale součástí závodů byly také další atletické disciplíny a šplh, na kterém všichni jeho soupeři ztroskotali. Račický rodák Alois Hudec se tak stal absolutním mistrem světa.

Přivítání, které mu tehdy Praha po návratu domů připravila, bylo ohromující. Cesta z hlavního nádraží přes Václavské náměstí do Tyršova domu mu tehdy trvala přes čtyři hodiny. Přišly však také ústrky a zklamání, zranění od zlomených nohou po dopadu mimo žíněnku, až po nebezpečí ochrnutí. Ale dostavil se i úspěch nejbáječnější, zisk olympijského zlata za cvičení na kruzích na olympiádě v Berlíně v roce 1936. Uvedený úspěch byl o to cennější, že i když celková atmosféra závodů byla vzhledem k tehdejší vnitropolitické situaci v Německu k českému sportovci značně nepřátelská, dokázal zvítězit.

Za první sestavu dostal 9,4. Hned se však přihlásil na opravu. Každou výdrž pak ve finále protahoval do maxima, aby rozhodčí, viditelně fandící Němcům, neměli důvod strhávat desetinky. Vyšlo to. Za známku 9,8 se zlatá stěhovala do Prahy s ještě slavnějším návratem, než tomu bylo před pěti léty z Paříže.

Záhy však přišlo odtržení Sudet, pak okupace a rozpoutání nového válečného konfliktu. To vše přerušilo na čas sportovní dráhu tohoto skvělého a úspěšného sportovce. Když potom po letech bilancoval své úspěchy, mohl být právem hrdý na to, co dokázal. Zúčastnil se čtyřiapadesáti startů na významných světových soutěžích. Z nich sedmadvacet dokázal proměnit ve vítězství, desetkrát byl druhý, třikrát třetí, pětkrát čtvrtý a jednou pátý.

Pak přišel v jeho životě další zvrat. Rok 1948 a s ním spojený únorový převrat v Československu, který přinesl Hudcovi odměnou za jeho sportovní slávu a úspěšnou reprezentaci ČSR doma i ve světě jen šikanování a zklamání. Plné rehabilitace se mu dostalo až po revoluci 1989.

Také Račice na svého velkého rodáka nezapomněly. 28. října 1992 mu byla u příležitosti pětaosmdesátého výročí založení sokolské tělocvičné organizace v Račicích odhalena na budově Sokolovny pamětní deska.

Tímto aktem vzdala obec hold člověku, který se svými sportovními výkony zapsal významně nejen do dějin račické sokolské jednoty, ale i do dějin světového sportu. Tím prokázal platnost slov známého sportovního zpravodaje Oty Pavla, který o Hudcovi kdysi napsal: „Alois Hudec se ve svém životě neztratil a dokázal, že i obyčejný člověk může svou pílí a pracovitostí dosáhnout závratného úspěchu.“

Jeho životní cesta se uzavřela v lednu 1997. Široká sportovní veřejnost se s ním rozloučila ve středu 29. ledna 1997 dopoledne v obřadní síni pražského Olšanského krematoria.

Dagmar Stryjová

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Obsluha paletizační linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení nebo SŠ s maturitou a vyučením v oboru strojírenství nebo elektrotechnika, profesionální přístup a výkon, výborný zdravotní stav a fyzická kondice, zájem o práci v oboru, schopnost efektivní komunikace, odbornost dle vyhlášky 50/78 Sb. výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, obsluha moderních výrobních technologií, bezvadná produkce-kvalita v požadovaném množství, příprava a seřízení stroje, údržba prováděná v plánovaných časech s minimální potřebou oprav v době plánované výroby, třísměnný až nepřetržitý provoz, Zaměstnavatel nabízí: moderní prostředí, příspěvek na stravování, zaměstnanecká sleva na firemní produkty, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, možnost získat další kvalifikaci hrazenou zaměstnavatelem-obsluha VZV, jeřábník, vazač, stravenky, zvýhodněný mobilní tarif, Kontakt: Tichá Gabriela, tel.: 737 285 104, e-mail: ticha@diton.cz nebo na adrese pracoviště vždy po předchozí domluvě. Pracoviště: Beton brož s.r.o., Dědina, č.p. 484, 683 54 Otnice. Informace: Gabriela Tichá, +420 737 285 104.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadledna/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, praxe v oboru výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, úvazek možno plný i zkrácený 30 hod/týden, vhodné i pro absolventy, šití-zejména cyklistického oblečení, bližší informace při osobní schůzce, Zaměstnavatel nabízí: čtvrtletní prémie, příspěvek na obědy, Kontakt: Ďuriš Daniel, tel.: 728 419 108, Po-Pá 7:30-15 hod, e-mail: d.duris@euromoda.vyskov.cz. Pracoviště: Euromoda, spol. s r.o. - provozovna, Tovární, č.p. 699, 682 01 Vyškov 1. Informace: Daniel Ďuriš, +420 728 419 108.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 110 Kč

Prodavači v prodejnách Brigáda - asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, Popis práce: DPP, DPČ na dobu neurčitou, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba, vhodné pro absolventy, odbavení zákazníků na pokladnách, vyskladňování a doplňování zboží, kontrola čerstvosti, kvality a cenového značení, Kontakt: Jurčík Luboš, v případě zájmu se dostavte osobně na adresu pracoviště. Pracoviště: Kaufland čr - pracoviště vyškov, Cukrovarská, č.p. 492, 682 01 Vyškov 1. Informace: Luboš Jurčík, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru zámečník výhodou, řidičský průkaz sk. B, Popis práce: HPP, jednosměnný provoz, možnost i zkráceného úvazku, Kontakt: Libor Knotek, tel.: 730 896 260, email: kovovyroba@zamecnictviknotek.cz. Pracoviště: Zámečnictví knotek s.r.o. - provozovna bučovice, Sovětská, č.p. 524, 685 01 Bučovice. Informace: Libor Knotek, +420 730 896 260.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21.–22. dubna 2018

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Mistři, mistři! Ozývalo se z brněnského Zelného trhu. Fanoušci tam neúnavně fandili vítězné Kometě.
AKTUALIZOVÁNO
55

Titul je opět doma! Tisíce fanoušků slavily v centru Brna výhru Komety

AKTUALIZOVÁNO

Mistři. Zase! Kometa přepsala historii. Do Brna veze historický třináctý titul

Třinec /FOTOGALERIE, VIDEO/– Čas 19:26, v neděli 22. dubna 2018. Moment, kdy Kometa přepsala českou hokejovou historii. Brňané získali třináctý mistrovský titul, žádný klub jich nemá víc. Po roce parta Libora Zábranského zažívá další zlatý večírek.

Přepadení chtěli beze svědků. Lupiči kvůli tomu zastavili i provoz na dálnici

Jižní Morava - Nedělní loupežné přepadení, které se stalo na dálnici D46 ve směru na Olomouc, vyšetřují jihomoravští kriminalisté. Aby se loupež vydařila beze svědků, zastavili pravděpodobně spolupachatelé dokonce i provoz na dálnici. Na osm hodin.

Novorozená miminka Vyškovska 16. týdne 2018

Vyškov - Novorozená miminka z Vyškovska. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Na Kozlovi nahoru a dolů. Jízda na neobvyklé koloběžce zaujala i dospělé

Krásensko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Moravský kras, jedovnický rybník Olšovec, krásenský vysílač Kojál, senetářovské muzeum perleťářství nebo přírodní rezervace Studnické louky. To všechno mají Krásenští doslova za humny. Upozornit se na to rozhodli pracovníci tamní Rychty, která spadá pod školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka, na sobotní oslavě Dne Země.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT