VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od cvičení v Sokolu k olympijskému vítězství

Račický rodák se stal olympijským vítězem ve cvičení na kruzích v Berlíně a také mistrem světa v tělocvičném víceboji v Paříži

20.7.2008
SDÍLEJ:

Portrét Aloise Hudce . Foto: Repro Archiv D. Stryjové

Od narození jednoho z nejslavnějších předválečných sportovců, držitele zlaté olympijské medaile za cvičení na kruzích na olympiádě v Berlíně v roce 1936, mistra světa v tělocvičném víceboji v Paříži 1931 a držitele celé řady dalších významných československých i světových ocenění Aloise Hudce, uplynulo 12. července století. Při této příležitosti připravuje mateřská račická jednota publikaci o jeho životě a úspěšné sportovní kariéře (vyjde 28. října).

Alois Hudec se narodil 12. července 1908 v početné a velmi chudobné rodině tkalce Antonína Hudce a jeho manželky Františky v Račicích. Byl předposledním z devíti dětí, z nichž dvě v útlém věku zemřely. Podmínky pro tělovýchovu nebyly v té době v Račicích právě nejlepší, protože obyvatelé obce Sokolu příliš nepřáli.

Slavní rodáci

Rozhodující zvrat nastal v roce 1909, kdy přišel do vesnice nový, pokrokově smýšlející, učitel Antonín Bébar, sokol tělem i duší, který získal nejstaršího z bratrů Hudcových Antonína ke cvičení. Postupně se stali členy Sokola i Aloisovi starší bratři Josef a František. Když byly Aloisi Hudcovi čtyři roky, začal s nimi chodit do cvičení i on. Kromě tělocvičné činnosti však stíhal provádět se svými vrstevníky i celou řadu nejrůznějších klukovských darebačin a rošťáren, za které dostal sem tam od maminky Františky pěkně nařezáno. V jeho životě však byly vedle veselých i smutné chvilky, jako třeba ta, když těžce onemocněl a maminka ho musela nést devět kilometrů na zádech do Vyškova k lékaři.

Zachránila mu tím život, protože podle slov lékaře prý stačilo přijít jen o půl hodiny později a malému pacientovi již nebylo pomoci. Ale vykřesal se z toho.

V roce 1914 se jako šestiletý poprvé představil široké veřejnosti na sokolském cvičení v Drnovicích, Lulči a Nemojanech. Jeho další sportovní růst však přervaly výstřely první světové války. A tak budoucí mistr světa musel počkat až na rok 1918, kdy na frontách dozněly poslední výstřely a Alois Hudec znovu mohl začít trénovat. Nejdříve v Račicích a od roku 1923 v Brně, kam odešel do učení do brněnské zbrojovky. Tam si všiml pilného a svědomitého učně mistr Kartouz, který si hocha velmi oblíbil. A když zjistil, v jakých nuzných poměrech vyrůstá a jak nadaný sportovec to je, všestranně mu pomáhal.

O tom, že byl Hudec mezi svými nadřízenými velmi oblíben a že měl jejich plnou důvěru, svědčí i ten fakt, že když již jako mistr světa začal pracovat v jedné z pražských bank, dostal jako jediný zaměstnanec důvěru doprovázet ozbrojen pistolí transporty zlata a nově vytištěných bankovek z Prahy na Slovensko.

V roce 1926 se Alois Hudec poprvé zúčastnil jako dorostenec závodů na 8. všesokolském sletu v Praze a v roce 1931 se objevil v širší nominaci na mistrovství světa v tělocviku v Paříži. Závody probíhaly v rámci světové koloniální výstavy den před Aloisovými narozeninami. Namáhavý den pro něj začal ve čtyři hodiny ráno budíčkem a skončil v deset hodin večer obrovským úspěchem. Byl jediným ze všech borců, kteří splnili podmínky šedesátiprocentního bodového zisku ve všech disciplinách. Necvičilo se totiž jen na nářadí, ale součástí závodů byly také další atletické disciplíny a šplh, na kterém všichni jeho soupeři ztroskotali. Račický rodák Alois Hudec se tak stal absolutním mistrem světa.

Přivítání, které mu tehdy Praha po návratu domů připravila, bylo ohromující. Cesta z hlavního nádraží přes Václavské náměstí do Tyršova domu mu tehdy trvala přes čtyři hodiny. Přišly však také ústrky a zklamání, zranění od zlomených nohou po dopadu mimo žíněnku, až po nebezpečí ochrnutí. Ale dostavil se i úspěch nejbáječnější, zisk olympijského zlata za cvičení na kruzích na olympiádě v Berlíně v roce 1936. Uvedený úspěch byl o to cennější, že i když celková atmosféra závodů byla vzhledem k tehdejší vnitropolitické situaci v Německu k českému sportovci značně nepřátelská, dokázal zvítězit.

Za první sestavu dostal 9,4. Hned se však přihlásil na opravu. Každou výdrž pak ve finále protahoval do maxima, aby rozhodčí, viditelně fandící Němcům, neměli důvod strhávat desetinky. Vyšlo to. Za známku 9,8 se zlatá stěhovala do Prahy s ještě slavnějším návratem, než tomu bylo před pěti léty z Paříže.

Záhy však přišlo odtržení Sudet, pak okupace a rozpoutání nového válečného konfliktu. To vše přerušilo na čas sportovní dráhu tohoto skvělého a úspěšného sportovce. Když potom po letech bilancoval své úspěchy, mohl být právem hrdý na to, co dokázal. Zúčastnil se čtyřiapadesáti startů na významných světových soutěžích. Z nich sedmadvacet dokázal proměnit ve vítězství, desetkrát byl druhý, třikrát třetí, pětkrát čtvrtý a jednou pátý.

Pak přišel v jeho životě další zvrat. Rok 1948 a s ním spojený únorový převrat v Československu, který přinesl Hudcovi odměnou za jeho sportovní slávu a úspěšnou reprezentaci ČSR doma i ve světě jen šikanování a zklamání. Plné rehabilitace se mu dostalo až po revoluci 1989.

Také Račice na svého velkého rodáka nezapomněly. 28. října 1992 mu byla u příležitosti pětaosmdesátého výročí založení sokolské tělocvičné organizace v Račicích odhalena na budově Sokolovny pamětní deska.

Tímto aktem vzdala obec hold člověku, který se svými sportovními výkony zapsal významně nejen do dějin račické sokolské jednoty, ale i do dějin světového sportu. Tím prokázal platnost slov známého sportovního zpravodaje Oty Pavla, který o Hudcovi kdysi napsal: „Alois Hudec se ve svém životě neztratil a dokázal, že i obyčejný člověk může svou pílí a pracovitostí dosáhnout závratného úspěchu.“

Jeho životní cesta se uzavřela v lednu 1997. Široká sportovní veřejnost se s ním rozloučila ve středu 29. ledna 1997 dopoledne v obřadní síni pražského Olšanského krematoria.

Dagmar Stryjová

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč Prodavači potravinářského zboží Brigáda - prodavač/ka Karlova pekárna s.r.o. - Rousínov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe v oboru výhodou , , Možnost nástupu : IHNED , , V případě, že Vás nabízená pozice zaujala, zašlete svůj životopis na email:zouzelová.renata@karlova-pekarna.cz nebo volejte 724620458.. Pracoviště: Prodejna karlovy pekárny s.r.o. - rousínov, Sušilovo náměstí, č.p. 66, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Renata Žouželová, +420 724 620 458. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 28 000 Kč Brusiči nástrojů a kovů Brusiči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení ve strojním oboru výhodou nebo praxe, manuální zručnost, broušení na uhlových a pásových bruskách, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: mzdové ohodnocení dle výkonu až 35.000,- Kč, příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel.: 517 300 161, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod v Komořanech. Pracoviště: European data project s.r.o. - rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, praxe v prodeji, znalost práce na PC, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti, zkušenosti s obsluhou teplého pultu výhodou, zdravotnický průkaz, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, mimořádné prémie 2x do roka, KONTAKT: Majer Petr, tel.: 517 332 756, 7-15:30 hod, e-mail: stancik.v@makovec.cz. Pracoviště: Makovec a.s. - provozovna vyškov - kaufland, Cukrovarská, č.p. 492, 682 01 Vyškov 1. Informace: Petr Majer, +420 517 332 756. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, KONTAKT: Jandová Alena, tel.: 517 371 332, e-mail: msr.jidelna@seznam.cz. Pracoviště: Mateřská škola rousínov, Habrovanská, č.p. 328, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Alena Jandová, +420 517 371 332.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Další ztráta. Vyškov přišel o vítězství až ve druhé minutě nastavení

Ilustrační foto.
5

Poloslepé Brno: lidé podceňují kontroly. Očím vadí i dlouhé koukání do mobilu

Nový trend v obchodech? Nakoupí do svého, nepotřebují jednorázové obaly

Jižní Morava – Police plná barelů s moukou, luštěninami či kořením. Zákazníci si nabírají lopatkou zboží do svých pytlíků a sklenic. Tak vypadají typické bezobalové obchody, které přibývají i na jihu Moravy. Nabízejí ekologickou alternativu k běžnému nakupování. První bezobalový obchod otevřou do konce října i v Břeclavi.

Neexistuje, ale vlastní pozemek. Parcela u Násedlovic patří gestapu

Násedlovice – Desítky let neexistuje, stále ale vlastní pozemek u Násedlovic. Bývalá německá tajná policie gestapo je v katastru pozemků zapsaná jako majitel asi třicetimetrové parcely v Násedlovicích. Nečekaného vlastníka odhalili v katastru úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně.

Slavný rodák Menšík má v Ivančicích novou bustu. I s charakteristickým párátkem

Ivančice – Bustu rodáka a slavného herce Vladimíra Menšíka odhalili na konci uplynulého týdne představitelé Ivančic na Brněnsku.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT