VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlach: Besední dům volá po modernizaci

VYŠKOV - Předseda vyškovského divadelního spolku Haná se věnuje nejen hraní, ale také usiluje o lepší zázemí pro ochotníky.

11.11.2007
SDÍLEJ:

František VlachFoto: DENÍK/Judita Špičáková

Divadelní spolek Haná při Městském kulturním středisku ve Vyškově vznikl před více než sto čtyřiceti lety. Dodnes pokračuje v tradici amatérského divadla. Věnuje se klasickému provedení her, ale umí i netradiční divadlo.

Na pomezí těchto dvou žánrů se pohybuje muzikálová parodie Limonádový Joe. Její premiéru připravují ochotníci z Hané na 16. listopadu.

Na představení zve diváky František Vlach. Povoláním technik se po večerech mění v zapáleného ochotníka. Už dva roky je také předsedou spolku Haná a ze všech sil se snaží třeba i o lepší zázemí v Besedním domě.

Vzpomenete si na svoje divadelní začátky?
Začínal jsem poměrně pozdě, asi dva roky po čtyřicítce. K divadlu mě přitáhnul Zdeněk Řehka, známý divadelník a náčelník vyškovského Posádkového domu armády. Nejdřív jsem působil v Netrdlu, ale když Zdeněk umřel, vydalo se Netrdlo zcela jiným, spíše netradičním směrem. Mě to víc táhlo ke klasice. A tak jsem v roce 1996 přešel ke spolku Haná.

Jaký žánr divadlo Haná upřednostňuje?
Zaměřujeme se na klasiku s orchestrálním doprovodem, ale v poslední době zabíháme do všech žánrů. V klasické kukátkové, neboli jevištní podobě, si diváci určitě pamatují Perly panny Serafinky, Nejkrásnější válka, Mamzelle Nitouche, Jak je důležité míti Filipa, Orfeus v podsvětí, Charleyova teta.

Při hudebních představeních nás doprovází místní big band, doplněný brněnskými profesionály. Méně tradiční kusy představuje například skoromuzikál I.N.R.I., Tracyho tygr nebo právě připravovaný Limonádový Joe.

Dokáže opereta stále ještě přitáhnout lidi?
Určitě ano. Mají o ni zájem jak samotní herci, tak i diváci. Na naše operety chodí tisíc i patnáct stovek lidí. Podobná klasická představení se hrají také v Brně, ale samozřejmě vyjdou diváka nepoměrně dráž, takže rádi přijdou do vyškovského Besedního domu.

Co se týká herců, zjistil jsem, že hodně melodií znají z různých orchestrálních úprav, aniž by věděli, že je to vlastně opereta. Příběh je pak většinou chytne. Komediální a romantická zápletka, chytlavé melodie, bohaté kostýmy, to vše stále baví lidi i mladšího věku.

Čím se liší vaše nové představení, jehož premiéra se koná už příští pátek?
Jde o muzikál. Půjde o poněkud svéráznou interpretaci známého Brdečkova opusu. Z hlediska nastudování vznikl náročný projekt velkolepé westernové show s mnoha překvapivými inscenačními řešeními.

Věřím, že diváci se přijdou podívat na známou pěnici Divokého západu Tornádo Lou, padoucha Horáce Hogo-Fogo, naivní Winnifred a hlavně samotného neomylného a mravně nezávadného hrdinu Limonádového Joea.

Jde o stejný příběh, který známe z televizní obrazovky?
Divadelní předloha je poněkud odlišná od filmového scénáře, a tak nehrozí záměna či plagování. Naopak, pro režiséra to byla výzva k nové interpretaci při dodržení všech vlastností komediálního a parodického žánru. Divák se může těšit i na živou hudbu, v tomto případě opět na orchestr dirigovaný Milanem Takáčem.

Kdo se na přípravě inscenace podílí?
Nepřeberné množství protagonistů. Jen herecká složka čítá na dvacet jedinců. V hlavních rolích se představí Ondřej Vašíček, Alexandr Novák, Alena Berčíková, Dagmar Šperková alternovaná Janou Cindlerovou, Alois Kummer, Jan Rotrekl, Jarmila Wolfová, Petr Muzikář, Zbyněk Petr, David Růžička.

Já si zahraji tatínka Winnifred. Choreografie se ujala tradičně Petra Šarhanová. Režii má pevně v rukou zkušený Tomáš Dorazil mladší.

Jak se vám hraje v Besedním domě?
V poslední době se zde hodně zlepšily podmínky. Město investovalo do pohodlí diváků i do hereckých šaten. Zvukaři si teď také pochvalují lepší zvuk. Dřív se nám dokonce do reproduktorů ozývalo rádio. Bohužel jeviště ani zkušební sály nám naprosto nevyhovují. Také osvětlení je značně nemoderní. Snažíme se s městem dohodnout na úpravě. Začala první jednání. Máme zpracovaný jakýsi předprojekt.

V čem vám jeviště Besedního domu nevyhovuje?
Především nám vadí, že jsou na něm nevhodné parkety. Například známá pražská herečka Jana Hlaváčová si po jednom představení stěžovala, jak strašně ji bolí nohy. Celou dobu totiž chodila po špičkách, aby neuklouzla.

Při každé inscenaci mám strach, že někdo z herců spadne do orchestřiště. A už se nám to párkrát i stalo, jak při zkouškách, tak dokonce před diváky. Například Ivě Takáčové jednou ošklivě ujely nohy a smetla kus dekorace.

A jak chcete vylepšit zkušební sál?
Velkým problémem je pro nás, že nemáme kde zkoušet. V Besedním domě je přes týden obsazeno. Nám zbývají jen páteční a nedělní večery. Vadí nám, že kvůli deseti lidem, kteří se účastní nějakého kurzu, je zabraný celý sál. Rádi bychom, aby se prostor rozdělil, aby se různé kurzy a naše zkoušky mohly pořádat nezávisle na sobě.

Jak tedy hodnotíte Besední dům celkově?
Besední dům je zastaralý. Technické zázemí potřebuje modernizaci. Je tam dostatek prostor, které by se daly adaptovat i pro jiné soubory. Například Thálie se musí vystěhovat z Posádkového domu armády v Dědicích. Potřebuje nutně nové zázemí, kde by mohla pořádat nejen svoje divadelní školičky.

Besední dům je společensko kulturní centrum ve středu města, nejlépe dostupný veřejnosti, s výtahem pro vozíčkáře. Než přizpůsobit nějaké prostory jinde, tak považuji za výhodnější opravit Besední dům a kulturu centralizovat sem.

Kromě hraní a předsednictví v Hané se příležitostně věnujete i režii…
S trochou nadsázky se dá říct, že režíruji proto, že zde nikdo jiný není. Režiséři chybějí. Režii v Hané se věnuje zejména Tomáš Dorazil mladší. Pokračuje tak v rodinné tradici. Dokonce snad už jeho pradědeček byl ve výboru Hané. Ale Tomáš je nesmírně vytížený. Navíc ho to táhne spíš směrem k experimentálnímu divadlu. Na klasiku potřebujeme dalšího režiséra. Jenže mladí k ní nemají vztah.

Premiéra Limonádového Joea je teprve před vámi, přesto se nabízí otázka: Jaké další představení plánujete?
Připravujeme na jaro reprízu divadla Netrdlo Hody divých žen aneb Strakonický dudák. Základ budou tvořit studenti z gymnázia a jiných škol a doplní je herci z Hané.

Můžete nám Strakonického dudáka ve vašem pojetí popsat?
Jde o kus, který nespadá do našeho obvyklého repertoáru. Je to úprava Zdeňka Řehky. Motiv hry bude původní, ve verších. Pohádkovou část chceme pojmout vážně, reálná bude recesistická. Rozhodně to však nebude klasický Švanda dudák, jak ho lidé znají. Jako kulisy poslouží pouhé čtyři židle, herci budou hrát v netradičních kostýmech. Taky dudák asi nebude dudák. Dudy totiž nemůžeme nikde sehnat, takže nejspíš bude mít jiný nástroj.

A co dalšího připravuje Haná?
Nás dirigent Milan Takáč bude mít příští rok významné životní výročí. Chtěli bychom pro něj udělat klasickou operetu Polská krev, která je jeho nejoblíbenější.

Termíny představení muzikálu Limonádový Joe v Besedním domě

 

předpremiéra pro školy: 14. listopadu 8.00 hodin

premiéra: 16. listopadu 19.30 hodin

 reprízy:

  • 17. listopadu 19.30 hodin
  • 23. listopadu 19.30 hodin
  • 24. listopadu 19.30 hodin
  • 30. listopadu 19.30 hodin
11.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři Florista/ka, aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, samostatnost, vzdělání ani praxe v oboru není podmínkou ale výhodou-vše formou zaškolení, cit pro barvy, kreativita, estetické vnímání, základní znalost práce na PC (e-mailová pošta, vyplnění tabulek), Popis práce: PP na dobu neurčitou, Zaměstnavatel nabízí: pružná pracovní doba, v případě školení v jiném městě zajištění a úhrada ubytování, motivační finanční ohodnocení, podíl z tržeb, prémie, Kontakt: Foltýnová Hana, tel.: 736 473 456, Po-Pá 7-15 hod, e-mail: florcentrum@florcentrum.cz, v případě zájmu zasílejte strukturovaný životopis na uvedený e-mail. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. 001, Cukrovarská, č.p. 492, 682 01 Vyškov 1. Informace: Hana Foltýnová, +420 736 473 456.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 14 000 Kč

Operátoři počítačů pro vkládání dat Pracovník/ce internetové lékárny. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, Popis práce: PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, vhodné i pro absolventy, práce na PC, vkládání dat do PC, Zaměstnavatel nabízí: stravenky, Kontakt: Grimová Renata, e-mail: mamedsro@post.cz. Pracoviště: Mamed s.r.o. - bučovice, Zámecká, č.p. 550, 685 01 Bučovice. Informace: Renata Grimová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Pracovník/ce prádelny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, Popis práce: PP nebo DPČ na dobu určitou s možností prodloužení, nástup dle dohody, Zaměstnavatel nabízí: v případě DPČ 75 Kč/hod, u HPP plat dle praxe, příspěvek na stravování z FKSP (stravování v areálu nemocnice), Kontakt: Zapletalová Dagmar, tel.: 517 315 180, 6-14:30 hod, e-mail: zapletalova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Dagmar Zapletalová, +420 517 315 180.

Informační technologie - Informační technologie Grafik 18 000 Kč

Grafici a výtvarníci v multimédiích Grafik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou, znalost programu CorelDRAW X4 a vyšší, základy Adobe Illustrator, Photoshop, Photopaint, znalost AJ, Popis práce: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: stravenky, firemní tarif, Kontakt: Kučera Jakub, e-mail: jakub@elsasports.com. Pracoviště: Elsa´s sports s.r.o., U stadionu, č.p. 1139, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Jakub Kučera, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

chřipka ilustrační foto

Chřipka ohrožuje hlavně starší lidi. Na jihu Moravy na ni zemřelo šest nemocných

Zdravotnictví hrozí kolaps. Podle děkanů lékařských fakult chybí peníze

Brno – Nedostatek peněz na vzdělávání budoucích zdravotníků do dvou let způsobí kolaps zdravotnictví, varují děkani lékařských fakult. Lékaři a sestry už teď chybí i v nemocnicích, v Brně jich shání desítky.

Fotbal na jihu Moravy: start nižších soutěží zmařilo počasí

Jižní Morava – Těšili se, že nazují kopačky a po dlouhé zimě konečně vyběhnou k soutěžnímu utkání, místo toho si jihomoravští fotbalisté nastupující v MSFL, divizi nebo krajském přeboru o týden prodlouží přípravu. Řídící komise pro Moravu a Jihomoravský krajský fotbalový svaz totiž v týdnu kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám odložili první jarní kolo, které spadalo už na tento víkend.

Ve Slavkově opraví Nádražní ulici. Město zaplatí miliony

Slavkov u Brna - Mizerný stav a nedostatek parkovacích míst. Tak vypadá část cesty v Nádražní ulici ve Slavkově u Brna.

Sobota bude na jihu Moravy zelená. Svatého Patrika oslaví lidé nad pivem

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Rytmy irské hudby v sobotu rozezní jihomoravské hospody a bary. Tmavé pivo a whiskey poteče proudem a celý svátek svatého Patrika bude doprovázet zelená barva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT