Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlach: Besední dům volá po modernizaci

VYŠKOV - Předseda vyškovského divadelního spolku Haná se věnuje nejen hraní, ale také usiluje o lepší zázemí pro ochotníky.

11.11.2007
SDÍLEJ:

František VlachFoto: DENÍK/Judita Špičáková

Divadelní spolek Haná při Městském kulturním středisku ve Vyškově vznikl před více než sto čtyřiceti lety. Dodnes pokračuje v tradici amatérského divadla. Věnuje se klasickému provedení her, ale umí i netradiční divadlo.

Na pomezí těchto dvou žánrů se pohybuje muzikálová parodie Limonádový Joe. Její premiéru připravují ochotníci z Hané na 16. listopadu.

Na představení zve diváky František Vlach. Povoláním technik se po večerech mění v zapáleného ochotníka. Už dva roky je také předsedou spolku Haná a ze všech sil se snaží třeba i o lepší zázemí v Besedním domě.

Vzpomenete si na svoje divadelní začátky?
Začínal jsem poměrně pozdě, asi dva roky po čtyřicítce. K divadlu mě přitáhnul Zdeněk Řehka, známý divadelník a náčelník vyškovského Posádkového domu armády. Nejdřív jsem působil v Netrdlu, ale když Zdeněk umřel, vydalo se Netrdlo zcela jiným, spíše netradičním směrem. Mě to víc táhlo ke klasice. A tak jsem v roce 1996 přešel ke spolku Haná.

Jaký žánr divadlo Haná upřednostňuje?
Zaměřujeme se na klasiku s orchestrálním doprovodem, ale v poslední době zabíháme do všech žánrů. V klasické kukátkové, neboli jevištní podobě, si diváci určitě pamatují Perly panny Serafinky, Nejkrásnější válka, Mamzelle Nitouche, Jak je důležité míti Filipa, Orfeus v podsvětí, Charleyova teta.

Při hudebních představeních nás doprovází místní big band, doplněný brněnskými profesionály. Méně tradiční kusy představuje například skoromuzikál I.N.R.I., Tracyho tygr nebo právě připravovaný Limonádový Joe.

Dokáže opereta stále ještě přitáhnout lidi?
Určitě ano. Mají o ni zájem jak samotní herci, tak i diváci. Na naše operety chodí tisíc i patnáct stovek lidí. Podobná klasická představení se hrají také v Brně, ale samozřejmě vyjdou diváka nepoměrně dráž, takže rádi přijdou do vyškovského Besedního domu.

Co se týká herců, zjistil jsem, že hodně melodií znají z různých orchestrálních úprav, aniž by věděli, že je to vlastně opereta. Příběh je pak většinou chytne. Komediální a romantická zápletka, chytlavé melodie, bohaté kostýmy, to vše stále baví lidi i mladšího věku.

Čím se liší vaše nové představení, jehož premiéra se koná už příští pátek?
Jde o muzikál. Půjde o poněkud svéráznou interpretaci známého Brdečkova opusu. Z hlediska nastudování vznikl náročný projekt velkolepé westernové show s mnoha překvapivými inscenačními řešeními.

Věřím, že diváci se přijdou podívat na známou pěnici Divokého západu Tornádo Lou, padoucha Horáce Hogo-Fogo, naivní Winnifred a hlavně samotného neomylného a mravně nezávadného hrdinu Limonádového Joea.

Jde o stejný příběh, který známe z televizní obrazovky?
Divadelní předloha je poněkud odlišná od filmového scénáře, a tak nehrozí záměna či plagování. Naopak, pro režiséra to byla výzva k nové interpretaci při dodržení všech vlastností komediálního a parodického žánru. Divák se může těšit i na živou hudbu, v tomto případě opět na orchestr dirigovaný Milanem Takáčem.

Kdo se na přípravě inscenace podílí?
Nepřeberné množství protagonistů. Jen herecká složka čítá na dvacet jedinců. V hlavních rolích se představí Ondřej Vašíček, Alexandr Novák, Alena Berčíková, Dagmar Šperková alternovaná Janou Cindlerovou, Alois Kummer, Jan Rotrekl, Jarmila Wolfová, Petr Muzikář, Zbyněk Petr, David Růžička.

Já si zahraji tatínka Winnifred. Choreografie se ujala tradičně Petra Šarhanová. Režii má pevně v rukou zkušený Tomáš Dorazil mladší.

Jak se vám hraje v Besedním domě?
V poslední době se zde hodně zlepšily podmínky. Město investovalo do pohodlí diváků i do hereckých šaten. Zvukaři si teď také pochvalují lepší zvuk. Dřív se nám dokonce do reproduktorů ozývalo rádio. Bohužel jeviště ani zkušební sály nám naprosto nevyhovují. Také osvětlení je značně nemoderní. Snažíme se s městem dohodnout na úpravě. Začala první jednání. Máme zpracovaný jakýsi předprojekt.

V čem vám jeviště Besedního domu nevyhovuje?
Především nám vadí, že jsou na něm nevhodné parkety. Například známá pražská herečka Jana Hlaváčová si po jednom představení stěžovala, jak strašně ji bolí nohy. Celou dobu totiž chodila po špičkách, aby neuklouzla.

Při každé inscenaci mám strach, že někdo z herců spadne do orchestřiště. A už se nám to párkrát i stalo, jak při zkouškách, tak dokonce před diváky. Například Ivě Takáčové jednou ošklivě ujely nohy a smetla kus dekorace.

A jak chcete vylepšit zkušební sál?
Velkým problémem je pro nás, že nemáme kde zkoušet. V Besedním domě je přes týden obsazeno. Nám zbývají jen páteční a nedělní večery. Vadí nám, že kvůli deseti lidem, kteří se účastní nějakého kurzu, je zabraný celý sál. Rádi bychom, aby se prostor rozdělil, aby se různé kurzy a naše zkoušky mohly pořádat nezávisle na sobě.

Jak tedy hodnotíte Besední dům celkově?
Besední dům je zastaralý. Technické zázemí potřebuje modernizaci. Je tam dostatek prostor, které by se daly adaptovat i pro jiné soubory. Například Thálie se musí vystěhovat z Posádkového domu armády v Dědicích. Potřebuje nutně nové zázemí, kde by mohla pořádat nejen svoje divadelní školičky.

Besední dům je společensko kulturní centrum ve středu města, nejlépe dostupný veřejnosti, s výtahem pro vozíčkáře. Než přizpůsobit nějaké prostory jinde, tak považuji za výhodnější opravit Besední dům a kulturu centralizovat sem.

Kromě hraní a předsednictví v Hané se příležitostně věnujete i režii…
S trochou nadsázky se dá říct, že režíruji proto, že zde nikdo jiný není. Režiséři chybějí. Režii v Hané se věnuje zejména Tomáš Dorazil mladší. Pokračuje tak v rodinné tradici. Dokonce snad už jeho pradědeček byl ve výboru Hané. Ale Tomáš je nesmírně vytížený. Navíc ho to táhne spíš směrem k experimentálnímu divadlu. Na klasiku potřebujeme dalšího režiséra. Jenže mladí k ní nemají vztah.

Premiéra Limonádového Joea je teprve před vámi, přesto se nabízí otázka: Jaké další představení plánujete?
Připravujeme na jaro reprízu divadla Netrdlo Hody divých žen aneb Strakonický dudák. Základ budou tvořit studenti z gymnázia a jiných škol a doplní je herci z Hané.

Můžete nám Strakonického dudáka ve vašem pojetí popsat?
Jde o kus, který nespadá do našeho obvyklého repertoáru. Je to úprava Zdeňka Řehky. Motiv hry bude původní, ve verších. Pohádkovou část chceme pojmout vážně, reálná bude recesistická. Rozhodně to však nebude klasický Švanda dudák, jak ho lidé znají. Jako kulisy poslouží pouhé čtyři židle, herci budou hrát v netradičních kostýmech. Taky dudák asi nebude dudák. Dudy totiž nemůžeme nikde sehnat, takže nejspíš bude mít jiný nástroj.

A co dalšího připravuje Haná?
Nás dirigent Milan Takáč bude mít příští rok významné životní výročí. Chtěli bychom pro něj udělat klasickou operetu Polská krev, která je jeho nejoblíbenější.

Termíny představení muzikálu Limonádový Joe v Besedním domě

 

předpremiéra pro školy: 14. listopadu 8.00 hodin

premiéra: 16. listopadu 19.30 hodin

 reprízy:

  • 17. listopadu 19.30 hodin
  • 23. listopadu 19.30 hodin
  • 24. listopadu 19.30 hodin
  • 30. listopadu 19.30 hodin
11.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

Lokomotivy, které vyjedou na trať u příležitosti oslav výročí Vlárské dráhy.
4

Bardotka i bubny tajgy. Historické vlaky projedou v sobotu po Vlárské dráze

Spadl na něj náhrobek a zůstal na vozíku. Rousínovské škole hrozí i exekuce

Rousínov – Na školní exkurzi málem zemřel. Poté, co na něj spadl těžký náhrobek, skončil na invalidním vozíku. Jak už Deník Rovnost informoval, za tuto újmu přiřkl vyškovský soud Borisi Trávníčkovi téměř devítimilionové odškodné. Zaplatit je má základní škola z Rousínova na Vyškovsku.

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Jižní Morava - Skutečně teplý podzim si v aktuálních dnech užívají Jihomoravané. Maximální denní teploty se budou až do neděle šplhat ke dvaceti stupňům Celsia. Meteorologové na jižní Moravě ve čtvrtek naměřili na třech místech nejvyšší teploty za posledních šestapadesát let.

Kotli se rozbila regulace. Obec opraví celou kotelnu

Habrovany – Starou kotelnu bývalého obecního úřadu opravují v Habrovanech. „Kotel je přes dvacet let starý, rozbila se u něj regulace,“ uvedl starosta Radoslav Dvořáček.

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení