Koupit v obchodě dva balíky plínek, dvě obří krabice sunaru, dvojí plato výživ. To vše naložit pod dvojitý kočárek a vydat se domů. Starat se o dvojčata totiž není vůbec jednoduché. Mladá maminka musí pro své ratolesti nakupovat vše rovnou dvakrát. A na to má jen jeden rodičovský příspěvek.

Nehledě na to, že ne do každého obchodu ji pustí s kočárkem. „Na náměstí se nedostanu do žádných potravin. A vlastně ani do hračkáren. Ty se nacházejí v horních patrech se schody. Holky dole nenechám a když je vezmu nahoru, tak nic nenakoupím. A stejně bych se bála opustit i kočár bez dětí. Navíc ho mám naložený věcmi, které už bych s sebou neposbírala,“ bojí se maminka Viktorky a Lucie.

Proto se snaží jezdit jenom tam, kde ji pustí s kočárem. Některé prodejny už má sice vytipované, ale ani tam to není se zárukou. „V jednom obchodě měli na schodech lyžiny, tak jsem se tam v pohodě dostala. Podruhé tam už nebyly. Řekli mi, že je mají jen pro navážení zboží. Prodavačka se dala slyšet, že je to jenom její dobrá vůle, že mě pustí s kočárkem. Když ona byla před pěti roky na mateřské, tak nechávala děcko venku. Já bych ale dítě před obchodem nenechala, není přece pes,“ rozhořčuje se Daňková.

Spokojená byla jen na městském úřadu, který je bezbariérový. V budoucnu určitě využije i knihovnu. Ale tam je problém hned u vstupních dveří, které jsou velmi těžké. „Pokud vám je někdo ochotný nepodrží, tak se s kočárem jen těžko probojujete dovnitř,“ říká maminka.

Uživit dva potomky naráz není snadné. „Hodně lidí si myslí, že když mám dvě děti, beru dva rodičovské příspěvky. Ale já mám jen jednu mateřskou. Narozdíl od maminky, která má jen jednu ratolest, mám navíc pouze příspěvek na dítě, což je necelá pětistovka,“ vypočítává žena.

Díky manželovi, který rodinu dokáže zabezpečit, však nedostatek nepociťuje. Neví ovšem, jak bude vycházet po zdražení. „Třeba jen dětské mléko zdražilo o třicet korun na krabici. Zatím to vycházelo tak, že když zaplatím holkám základní věci, zbudou mi z rodičovského příspěvku asi tři stovky. A do toho jsem nezapočítala oblečení. To většinou kupuji na internetu po jiných dvojčatech,“ svěřuje se Daňková.

Život s dvojčaty není lehký ani po jiné stránce. Zvlášť od té doby, kdy začala lozit a teď už i chodit. „Co se holky narodily, ještě se nestalo, že bych měla půlden pro sebe. Nemáme hlídací babičky. Jedna žije až u Břeclavi a stejně obě pracují. Když manžel o víkendu vyrazí s kočárem na procházku, tak se místo odpočinku snažím honem poklidit a navařit,“ říká maminka, pro kterou narození dvojčat nebylo překvapení.

„Dědečci jsou z dvojčat, jedna babička také a holky mají o rok a půl starší bratrance, dvojčata. Máme to zkrátka v rodině,“ směje se Daňková.