VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Pístovic slaví 105 let od založení sboru

Pístovice - V sobotu 20. června si připomenuli již 105. výročí svého založení členové Sboru dobrovolných hasičů v Pístovicích. V roce 1904 byl v obci založen hasičský sbor a následujícího roku zřízena také obecní a hasičská knihovna.

6.7.2009 1
SDÍLEJ:

Hasiči z Pístovic slaví výročí.Foto: Archiv D. Stryjové

Počátkem roku 1904 se rozhodlo několik místních nadšenců založit po vzoru okolních obcí sbor dobrovolných hasičů také v Pístovicích. Stalo se tak 14. února 1904 na schůzce zakladatelů v místním hostinci, kde projednali a přijali stanovy spolku čítající osmadvacet bodů. Jejich originál se nám dochoval až do dnešních dnů. V úvodu stanov se pravilo: „Účelem jednoty jest spořádané spoluúčinkování při nebezpečenství ohně a jiné živelní pohromě, aby zachráněn byl život a majetek občanů.“

Následující den hasiči dokument předali ke schválení obecnímu výboru a 2. března 1904 jej odsouhlasilo také brněnské c.k. místodržitelství. Ve schvalovací doložce se konstatovalo: „Založení tohoto spolku dle obsahu předstojících stanov se ve smyslu paragrafu 9 zákona ze dne 15. listopadu 1867 ř.z.č. 134 osvědčuje.“
Zakládajících členů bylo šest: Martin Králíček, František Jurůj, František Jura, Jan Jeřábek, Jiří Mikulášek a Pavel Ambros, záhy se však jednotka rozrostla na téměř třicet členů.

V roce 1910 byla zakoupena za pět tisíc korun ruční pojízdná stříkačka, takzvaný hydrofór, jenž je dodnes funkční. Co se týká další historie sboru, tak k té se nám pro první polovinu 20. století s výjimkou citovaných stanov nedochovalo téměř žádných zpráv. Dá se však předpokládat, že hasiči vyvíjeli podobnou činnost jako ostatní hasičské sbory v okolí. Tedy zasahovali při požárech a živelních pohromách, podíleli se na společenských a kulturních akcích a pravidelně se zúčastňovali hasičských cvičení v obci i okolí.

Ve druhé polovině 20. století se pístovický hasičský sbor dostal do povědomí široké veřejnosti zejména díky každoročně pořádaným a mezi hasičskou omladinou velmi oblíbeným závodům Plamen, které se v Pístovicích konají bez přerušení od roku 1977. Když s nimi tamější hasiči před třiatřiceti léty začínali, účastnilo se jich pouhých pět družstev. Dvě byla místní a tři z Drnovic.

Okolní hasičské jednotky soutěž neobeslaly, protože ji braly spíše jako branný závod, než jako hasičské klání. Vedle tradičních hasičských disciplín, jako je práce s požární technikou, zdravověda, poskytování první pomoci či šplh na laně, byla totiž její součástí také střelba ze vzduchovky, plížení, hod granátem, topografie a odhad vzdálenosti.

Druhý ročník již přilákal mnohem více účastníků. Kromě Drnovic a Pístovic přijela také družstva z Račic, Vícemilic a Ježkovic. Soutěžní disciplíny zůstaly stejné jako v roce předcházejícím, přibylo však stříkání na cíl pomocí ručních čerpadel.
O tom, že i přes branný charakter si pístovické závody začaly pomalu získávat oblibu i v dalších obcích vyškovského okresu, svědčilo přibývání soutěžních družstev i jejich fanoušků.

Jubilejního desátého ročníku se již zúčastnilo na sto padesát dětí, což přinutilo organizátory rozšířit počet spolupracovníků. Na organizování závodů se začal podílet také Dům dětí a mládeže z Vyškova, který za tím účelem ochotně zapůjčil své rekreační zařízení v Pístovicích. Občerstvení malých závodníků zajistila místní organizace Československého svazu žen, první pomoc zajišťovaly členky pístovické organizace Československého Červeného kříže.

Pro ukrácení dlouhé chvíle mezi závoděním a čekáním na vyhlášení výsledků byly dětem promítány pohádky. V desátém ročníku se soutěžilo již ve čtyřech kategoriích.

Uvedená organizace závodů se udržela až do roku 2001, kdy vzhledem k rekordnímu počtu čtyřiatřiceti přihlášených družstev ze šestnácti sborů vyškovského okresu musely být závody přesunuty z již nevyhovujících prostor u takzvané staré školy na Pístovickou riviéru, kde proběhl 26. ročník závodů.

Na riviéře se od této chvíle konají uvedené závody každý rok, a 20. června tam proběhly i vzpomínkové akce připomínající letošní hasičské výročí.
A co říci závěrem? Snad jenom vyslovit přání, aby pístovickým hasičům jejich elán vydržel i v dalším období a jejich činnost byla stejně bohatá a úspěšná, jako tomu bylo doposud.

DAGMAR STRYJOVÁ

6.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 121 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Míchač sirupů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 121 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení až na dobu neurčitou, nástup možný ihned, míchání sirupů a limonád dle schválených receptur a požadavků výroby, kontrola své práce stanovováním refrakce a senzorickým hodnocením jakosti sirupů a limonád, stanovování nebo výpočet množství jednotlivých surovin potřebných na výrobu sirupu nebo limonády na základě schválené receptury nebo doporučení laborantky, Zaměstnavatel nabízí: měsíční prémie 1.000 Kč+10% příplatek dle výrobních norem, příspěvek na obědy, příspěvek na pojištění odpovědnosti, měsíční bonusy ve formě vlastních výrobků, možnost zvýhodněného nákupu výrobků společnosti, Kontakt: Vasický Jaroslav, tel.: 724 203 313, e-mail: vasicky@neli-vyskov.cz. Pracoviště: Neli, a.s., Na Hraničkách, č.p. 589, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaroslav Vasický, +420 724 203 313.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka I. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ v oboru učitelství pro I. stupeň, odborná a zdravotní způsobilost, příjemné vystupování, komunikační schopnosti, flexibilita, loajalita, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, výuka 1. a 2. ročníku, KONTAKT: Kumrová Jitka Mgr., tel.: 734 699 316, e-mail: zs.rasovice.66@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola rašovice, okres vyškov, příspěvková organizace, 685 01 Bučovice. Informace: Jitka Kumrová, +420 517 379 931.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, zdravotní průkaz, praxe v prodeji masa výhodou, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, 2x ročně mimořádné odměny, KONTAKT: Stančík Vladimír, tel.: 777 713 739, 7-15:30, e-mail: stancik.v@makovec.cz nebo osobně na adrese pracoviště v době 7-17 hod. Pracoviště: Makovec a.s. rousínov - rousínovec, Slavkovská, č.p. 1205, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Vladimír Stančík, +420 777 713 739.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, , Popis práce: PP na dobu neurčitou, skladová činnost, dělení materiálu, zásobování výroby materiálem, vhodné i pro absolventy, , Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Boskovicích stojí Legiovlak, putovní výstava o českých a slovenských legionářích, kteří v první světové válce bojovali v Rusku.
16

Na boskovické nádraží dorazil obrněný vagon. Vlak připomíná hrdinství legionářů

Brněnská přehrada ve čtvrtek 19. července 2018.
AKTUALIZOVÁNO

Lidem hrozí zdravotní potíže. Hygiena varuje před koupáním v Brněnské přehradě

Podnikatel: Řidiči? Nechtějí pracovat ani za padesát tisíc

Jižní Morava – Sehnat zaměstnance do některých profesí je dnes pro firmy problém. Například kuchaře či servírky shání firmy dlouhodobě marně. Jenže za nástupní mzdu kolem patnácti tisíc korun se především mladým do práce prostě nechce.

Už neteče jen do kanálu. Pramen Hrček nově zásobuje vodou obyvatele Rašovic

Rašovice – Pramen Hrček slouží od konce června jako zdroj pitné vody v Rašovicích.

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

Jižní Morava /ANKETA/ – Rozdíly mezi cenami zboží na regálech a částkou na účtence zkoumala Česká obchodní inspekce. Neseděla téměř polovina případů.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT