Milovník poezie a Řecka avšak srdcem Čech a několik let již také obyvatel Bučovic s pestrým životním osudem. Tím vším a mužem mnoha dalších rolí je známý hudebník Bob Frídl. Zanedlouho oslaví významné životní jubileum. A nejenže mu přibude šestý křížek na pomyslném životním počítadle. Na své konto si připíše i další nové CD, které věnuje svým příznivcům. Více se o něm dočtete v následujícím rozhovoru.

Za pár dní oslavíte šedesátku. To svádí k bilancování. Co počítáte mezi zásadní kroky vašeho života?
Za prvé to, že jsem v devětašedesátém roce začal profesionálně zpívat. Za druhé můj první sňatek o tři léta později a moje dvě děti. Za další moje vystěhování do Řecka. Poté návrat v roce devětadevadesát až dva tisíce a pokračování pěvecké kariéry. No a naposledy druhá svatba po roce v Bučovicích.

Jak budete narozeniny slavit? Plánujete jednu velkou oslavu, nebo oddělujete soukromé a rodinné akce od těch pracovních?
Narozeniny slavím v podstatě od července, protože přátel a známých mám opravdu hodně. K této příležitosti vydáváte také nové CD.

Jak dlouho trvala jeho příprava? Co bude vlastně jeho hlavním motivem?
Vydávám CD s názvem „Roky už se toulám“. Připravovali jsme ho zhruba rok a půl. Je to vlastně takový dárek mým věrným posluchačům a fanouškům.

Deska má být průřezem vaší tvorby. Znamená to, že na ní posluchači najdou již známé písničky?
Posluchači na ní najdou výběr mých nejznámějších písní od sedmašedesátého roku až po současnost .

Překvapí je na ní také nějaké nové nebo netradičně předělané skladby?
Zcela netradičně jsem na novém CD zpracoval zhudebněnou báseň Françoise Villona, která nese název Balada protikladů. Chybí mi sice ukázka zhudebněných básní Zdeny Bratršovské Sto patnáct havranů, ale připravujeme výběr veškeré poezie, kterou jsem zhudebnil, od šedesátých let až po současnost.

Přiložili ruku k novému dílu spolu s vámi i další osobnosti z branže?
Graficky se na albu podílel Jiří Šarman a Jana Šebková.

Kdy se CD dostane na pulty?
Pokřtili jsme ho pětadvacátého října v Brně, další den potom v Bučovicích v bistru U Draka. Kmotry se staly známé osobnosti, jako je Karel Kahovec, Libor Vojkůvka, Český rozhlas, rádio Petrov, rádio Proglas a bistro U Draka. Počátkem listopadu letošního roku se dostane na prodejní pulty. Lidé si ho také můžou objednat na mých webových stránkách nebo bistra U Draka.

Jaké nejbližší akce plánujete?
Sedmého listopadu mám akci s Ivanou Slabákovou a Marcelou Vandrovou a Duem KUKO. Na dvaadvacátého jsme vymysleli program k dvouletému výročí bistra U Draka, kde zahraji s folkrockovým seskupením V.K.V. To znamená s Pavlem Váňou, Pavlem Kopřivou a Jiřím Vondrákem. Sedmého prosince plánujeme Mikulášský večer s lídrem skupiny Kamelot Romanem Horkým.

O týden později bude vánoční koncert s brněnskou skupinou Gajdoši. Po druhém vánočním svátku nás čeká předsilvestrovská generálka s country skupinou Nalezenci. Všechny budou samozřejmě v bučovickém bistru U Draka.

A co vánoční koncert?
Koná se třicátého prosince v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích.

Kdo je Bob Frídl

  • Narodil se 13. listopadu 1947. Původně začínal kariéru sportovce v Kometě Brno a Zbrojovce. Během vojenské služby však utrpěl dvojitou zlomeninu nohy a jeho sportovní dráha tím skončila.
  • Jeho pěvecká kariéra začala v roce 1967 se skupinou Green Spaedars. O rok později již vystupoval sám v brněnských klubech s kytarou a foukací harmonikou. V hudbě a zpěvu ho ovlivnili a inspirovali velké vzory, například Bob Dylan, Simon&Garfunkel, Leonard Cohen, později Bulat Okudžawa.
  • V osmašedesátém roce se odhodlal vydat se na uměleckou dráhu sám jen s kytarou a foukací harmonikou. O dva roky později začal spolupracovat s kapelou Progres organization, později Progres II a následně skupinou Jana Sochora a se sestrami Martou a Tenou Elefteriadu, která trvala příštích devět let.

  • Od roku 1971 vystupoval Bob Frídl doma i v zahraničí se svým recitálem. Koncertoval nejen na domácí scéně, ale i v Polsku, Rakousku, Řecku, NDR, Francii a Bulharsku. Pravidelně se objevoval v anketě zlatý slavík v první desítce. V letech 1978 až 1980 působil ve skupině EX Libris, obnovil spolupráci s Janem Sochorem a zhudebňoval poezii.
  • Počátkem 80. let vystupoval se svým samostatným recitálem a navázal spolupráci s Jindřichem Hovorkou a folkovou kapelou Folk Team.
    V druhé polovině 80. let odešel do Řecka. Do zahraničí za ním jezdili na rekreaci známí umělci, sportovci a zpěváci.

  • V roce 1994 vyšlo CD Návraty, Frídl nadále působil v Řecku, měl i samostatná vystoupení po celé České republice. V roce 1999 opět vystupuje se skupinou Piknik. Vydávají společné CD Vzpomínky a ve stejnou dobu vychází soubor zhudebněné poezie Jiřího Wolkera.

  • Frídl vystupuje i samostatně se svými novými i staršími písněmi a poezií. Zastav se človíčku je název zatím posledního CD, které vyšlo v listopadu 2003.