VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se řeka Haná hněvala..povodeň v roce 1931

Vyškovsko - V roce 1931 bojovalo Vyškovsko nejen s hospodářskou krizí, ale také s řekou Haná.

6.6.2009
SDÍLEJ:

Zatopená zátočina Žižkovy ulice a Tržiště.Foto: archiv

V roce 1931 vstoupilo tehdejší Československo do třetího kalendářního roku velké hospodářské krize. Nezaměstnanost a obava z chudoby byly pro obyvatele těmi největšími strašáky. S napětím se čekalo na zářijové volby do obecních samospráv, které vzhledem k hektickým časům slibovaly nelítostnou „řež“ mezi kandidáty. Zároveň si ale malé regiony jako Vyškovsko žily svými vlastními radostmi a starostmi. Z letmého prolistování tehdejšího regionálního tisku či místních kronik se například dovídáme, že v lednu onoho roku oslavil ve Vyškově sedmdesátiny pan František Vrtílek, ředitel První kontribučenské spořitelny, tohoto dlouholetého mecenáše zdejších národně emancipačních snah. V únoru zde přednášel ředitel prostějovské reálky Jan Zachoval na „věčně zelené“ téma – O mravní úrovni dnešní mládeže.

Také se opět otevřela již osm let stará kauza dosud nevyřešené vraždy dědické obchodnice M.P. Celkem náhodně se totiž po tak dlouhé době vyškovským četníkům podařilo vypátrat skupinu pachatelů, z nichž někteří byli již usedlými, možno říci seriozními tamějšími občany. To bylo v březnu. Když si odmyslíme některé milé záležitosti, jako jsou oslavy či přednášky, a všechno to sečteme a podtrhneme, řekneme si – neradostná doba! Nicméně bohužel, jak praví známé české rčení, jež zde uvádíme v poněkud uhlazenější podobě, na pokakaného i záchod spadne. A tak se proti lidem na Vyškovsku ještě obrátil i přírodní živel. Přesněji řečeno, zuby vycenila jindy tak klidně a nevinně působící řeka Haná.

V neděli 22. března po 16. hodině odpolední se přihnala od Brna obrovská bouře doprovázená krupobitím a průtrží mračen. Všechny toky Drahanské vrchoviny, které sotva stačily vstřebat rychlé tání starého sněhu, nemohly tolik vody pojmout. Půda, na mnoha místech ještě umrzlá, ji nestačila vsáknout. Voda stékající po úbočích tak přeplnila koryta vodních toků a vystoupila z jejich břehů. Kolem 21. hodiny zpozorovali nával vody v Opatovicích, kde Haná protékala z velké části zahradami a zemědělskými dvory. Přes úsilí místních hasičů si voda začala brát s sebou ploty, lávky, nářadí i drobná zvířata. Podobný obraz se naskytl i Hamiltonech. Zanedlouho živel zaplavoval níže položená obydlí v Dědicích.

Voda zaplavila tiskárnu i hostinec

Přívaly vody od Dědic poté vtrhly do vyškovských Smetanových sadů, kde za sebou nechaly učiněnou spoušť. Netrvalo dlouho a zaplavena byla Mlýnská ulice. Zde voda pronikla do domů, v nichž vystoupila až do výše jednoho a půl metru. V tiskárně Grafia bahnitá voda zaplavila stroje i sázecí pulty, rozmetala hotové sazby a zničila rukopisy. Později majitel firmy vyčíslil škody na sumu 173 000 korun. Po hladině plaval nábytek z domu Ferdinanda Hona a z kadeřnického závodu Antonína Svobodníka.

Mohutné trámové opory mostu ve Štefánikově ulici (dnešní Dukelská) byly vyvráceny a později vyloveny o několik desítek metrů dále po proudu. Voda zaplavila kostelík svaté Anny s místním útulkem pro chudé a dospěla až k hostinci Františky Šperkové.

Když se večerní program sokolského kina na okraji Tyršovy ulice (dnešní kino Sokolský dům) přehoupl zhruba do své druhé poloviny, dostala se mezi obecenstvo zpráva, že jsou pod vodou Mlýnská a Štefánikova ulice (o druhé z ulic se ještě ze zvyku hovořilo jako o Špitálce). Lidé houfně opouštěli sál a venku se nestačili divit – po silnici se již hrnula voda, takže se diváci dostali do bezpečí pomocí dlouhých improvizovaných lá­vek.

To už voda zaplavila hospodářský dvůr ing. Hugo Beyera a drala se Žerotínovou a Albrechtovou ulicí na Žižkovu ulici a na Tržiště. Vzniklo jezero sahající od Beyerova dvora až po Joklův mlýn. V Tyršově ulici kromě rodinných domů voda zaplavila Koutného hostinec, slévárnu a skladiště firmy Metallum, Luskovu mydlárnu a uzenářskou Weissovu provozovnu, kde zůstal ve stavení zapomenut kůň, jemuž hrozilo buď utopení, nebo smrt pod sutinami – naštěstí jej zachránil na poslední chvíli jeden z dělníků. V Křečkovicích si voda vymlela nové koryto kolem splavu a poškodila Vítkův mlýn.

Záchranné práce řídil okresní hejtman dr. Otakar Přikryl. Hasiči pracovali na plno, četnictvo střežilo místa, kde hrozilo největší nebezpečí. Oddíl 2. ženijního pluku z Kroměříže dorazil až po čtvrté hodině ranní, kdy již největší nebezpečí pominulo. Způsobila to ztráta spojení s Kroměříží. Naproti tomu se sice podařilo již předtím navázat spojení s Brnem, kde však dnes již neznámý byrokrat v uniformě požadoval písemnou žádost o pomoc! Známe to i dnes – není nad úředně bezchybný postup!

Kolem půlnoci dostoupila voda vrcholu – vystoupala 4,5 a místy až 5,5 metru nad normální stav! Trvalo to celou třičtvrtěhodinu a teprve kolem 0, 45 hodin začala nepatrně klesat.

Nejen Vyškov a okolní vesnice však zažily noc hrůzy. Krátce po půlnoci byli vyburcování ze spánku poplachem, že se blíží velká voda, také obyvatelé níže položených částí Ivanovic na Hané, zejména Trávníku a přilehlých ulic. Než si lidé uvědomili, co se děje, rozlévala se voda z koryta Hané do polí, ulic a zahrad. Ve tmě místní vyváděli dobytek z chlévů a vynášeli z bytů šatstvo a prádlo. Nejvíce postiženy byly tehdejší ulice Masarykova, Trávník, Loučky, Wilsonova, Legionářů, Denisova a Přemyslova. Nejhůře dopadlo stavení rodiny Příborských a konzumního spolku Budoucnost. Do pondělního rána se zcela sesuly. K ránu bylo možno vidět, jak po hladině vody v Masarykově a Wilsonově ulici proplouvají vory záchranářů. Vojáci z Kroměříže si tam počínali velmi zdatně a profesionálně. Vyškovské noviny si tehdy během referování o katastrofě posteskly: „Při celém neštěstí jest nejbolestivější to, že obyvatelé postižení čtvrti patří mezi sociálně slabší a že jejich majetek, který při povodni byl zničen, byl značně zadlužen, a že většina z nich jest již delší dobu bez zaměstnání.“

Výčet škod nebyl ani v jednom z měst jednoduchý a postupem času se zpřesňoval. V každém z nich nakonec škoda činila kolem jednoho milionu korun. Nyní bylo především nutné poskytnout obyvatelům vlhkých zatopených bytů náhradní ubikace, vyčerpat vodu, vysušit stěny a podlahy. Taktéž musely být vyčištěny studny, které bylo nutno do té doby uzavřít. Vyškovská městská rada schválila usnesení o vydání koksu a uhlí zdarma pro účely vysoušení bytů. Cukrovar dočasně zapůjčil své ubikace. Hlavně se však okamžitě začalo pracovat na projektu regulace Hané při průtoku městem, takže při pohledu na některé fotografie z předválečné doby můžeme dobře vidět, jak se koryto Hané na některých místech nacházelo před povodní jinde, než je tomu dnes.

Pokud bychom chtěli na této obrovské živelní katastrofě hledat pozitivní prvky, určitě bychom museli zdůraznit jeden, ale vlastně ten nejdůležitější. Obrovská povodeň si nevybrala ani jedinou oběť na lidských životech.

RADEK MIKULKA

6.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 50 000 Kč Vedoucí v oblasti administrativních agend Manažer/ka týmu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou nebo vyšší, zkušenosti s vedením obchodního týmu, prokazatelné obchodní úspěchy a profesionální přístup, rozhodnost, samostatnost a loajalita, chuť, zkušenost a cíl řídit kvalitní a úspěšný obchodní tým, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, řízení obchodního týmu konzultantů, nastavení a sledování personálních procesů v týmu, realizace obchodních případů v dané oblasti působnosti týmu, jednání s VIP klienty a firemními zákazníky, aktivní budování image firmy, KONTAKT: Křetínský Jan, tel: 725 488 582, 10-17 hod, tereza.lanova@bcas.cz. Pracoviště: Jan křetínský 001, Jana Šoupala, č.p. 491, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jan Křetínský, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání vyučen ve stavebním oboru, ŘP sk. B,C. Práce ve výškách, práce po stavbách v jihomoravském kraji., Kontakt: Michal Skokan, tel.: 603 449 055, e-mail: michal.skokan@mikami.cz. Pracoviště: Mikami s.r.o., Rudé armády, č.p. 1193, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Milan Skokan, +420 603 483 773. Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 18 000 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou ve strojírenském oboru, čtení výkresové dokumentace, znalost práce na PC, praxe v oboru vítána, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 5 týdnů dovolené, obědy za 20,- Kč, benefity, příspěvky, KONTAKT: Kolísková Marie JUDr., tel.: 517 316 205, e-mail: pravni@rostex.cz. Pracoviště: Rostex vyškov, s.r.o., Dědická, č.p. 190, 682 01 Vyškov 1. Informace: Marie Kolísková, +420 517 316 205. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 810 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: práce v zavedené a dobře vybavené MŠ, možnost dalšího profesního rozvoje, příspěvek zaměstnavatele na obědy, KONTAKT: Vejdová Tereza Mgr., tel.: 517 371 332, e-mail: msr.info@seznam.cz. Pracoviště: Mateřská škola rousínov, Habrovanská, č.p. 328, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Tereza Vejdová, +420 517 371 332.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sníh v brněnských ulicích.

Na odvoz domů si lidé počkají. Doprava v kraji i v Brně nabírá zpoždění

Zdobení cukroví. Ilustrační foto.

Vánoce bez cukroví? Suroviny opět zdražují

Auto skončilo ve stromě. Na zasahující hasiče dorážel pes

Drnovice – Mezi Ježkovicemi a Drnovice havarovalo v úterý odpoledne kolem půl třetí osobní auto. Vůz skončil ve stromě. „Vyprostili jsme jednoho zraněného. Zásah trochu komplikoval pes, který byl uvnitř auta, a dorážel na nás. Přesto se po několika minutách podařilo člověka vyprostit,“ přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Manželé Míšenští z Blanska naučili tančit desetitisíce lidí

Blansko - Už přes čtyřicet let učí mladé i starší páry tančit a jak se chovat a nechovat ve společnosti. Manželé Alena a Jiří Míšenští z Blanska si stále užívají tance a možnosti předat ho zájemcům všech věkových kategorií. „Tančit nás s manželem stále i po těch letech baví a rádi to umění naučíme i ostatní. Za sebe mohu říci, že když si stoupnu na parket, všechny ostatní trable zmizí. Najednou je to jen hudba a pohyb,“ vysvětluje Míšenská.

Diskuze s hejtmanem: Hospodaření s vodou? Budeme se muset uskromnit, řekl Šimek

Brno – Rok 2018 je pro vedení kraje rokem půlení. Co se mu zatím povedlo? Jak bude kraj bojovat se změnou klimatu, jíž jsme právě svědky? Jak se bude snažit předcházet suchu nebo zmírňovat jeho dopady? Je to vůbec možné? A co na to starostové, zemědělci nebo vinaři? A také, jak se kraji daří pomáhat s proměnou vytápění v domácnostech a jaký to má vliv na životní prostředí? To byla hlavní témata úterní panelové diskuze s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem. Sledovat jsme ji mohli i online na našem webu.

Azylový dům v Břeclaví končí. Kvůli nedostatku peněz

Jižní Morava – Přestože venku začíná mrznout a objevuje se první sníh, pracovníci Azylového domu v Břeclavi se pomalu připravují na ukončení provozu zařízení. Už za měsíc. Kvůli chybějícím penězům. Lidé bez domova tak přijdou o přístřeší. Ředitel břeclavské charity se přesto ještě stále nevzdává a plánuje další schůzku s představiteli kraje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT