VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

Když se řeka Haná hněvala..povodeň v roce 1931

Vyškovsko - V roce 1931 bojovalo Vyškovsko nejen s hospodářskou krizí, ale také s řekou Haná.

6.6.2009
SDÍLEJ:

Zatopená zátočina Žižkovy ulice a Tržiště.Foto: archiv

V roce 1931 vstoupilo tehdejší Československo do třetího kalendářního roku velké hospodářské krize. Nezaměstnanost a obava z chudoby byly pro obyvatele těmi největšími strašáky. S napětím se čekalo na zářijové volby do obecních samospráv, které vzhledem k hektickým časům slibovaly nelítostnou „řež“ mezi kandidáty. Zároveň si ale malé regiony jako Vyškovsko žily svými vlastními radostmi a starostmi. Z letmého prolistování tehdejšího regionálního tisku či místních kronik se například dovídáme, že v lednu onoho roku oslavil ve Vyškově sedmdesátiny pan František Vrtílek, ředitel První kontribučenské spořitelny, tohoto dlouholetého mecenáše zdejších národně emancipačních snah. V únoru zde přednášel ředitel prostějovské reálky Jan Zachoval na „věčně zelené“ téma – O mravní úrovni dnešní mládeže.

Také se opět otevřela již osm let stará kauza dosud nevyřešené vraždy dědické obchodnice M.P. Celkem náhodně se totiž po tak dlouhé době vyškovským četníkům podařilo vypátrat skupinu pachatelů, z nichž někteří byli již usedlými, možno říci seriozními tamějšími občany. To bylo v březnu. Když si odmyslíme některé milé záležitosti, jako jsou oslavy či přednášky, a všechno to sečteme a podtrhneme, řekneme si – neradostná doba! Nicméně bohužel, jak praví známé české rčení, jež zde uvádíme v poněkud uhlazenější podobě, na pokakaného i záchod spadne. A tak se proti lidem na Vyškovsku ještě obrátil i přírodní živel. Přesněji řečeno, zuby vycenila jindy tak klidně a nevinně působící řeka Haná.

V neděli 22. března po 16. hodině odpolední se přihnala od Brna obrovská bouře doprovázená krupobitím a průtrží mračen. Všechny toky Drahanské vrchoviny, které sotva stačily vstřebat rychlé tání starého sněhu, nemohly tolik vody pojmout. Půda, na mnoha místech ještě umrzlá, ji nestačila vsáknout. Voda stékající po úbočích tak přeplnila koryta vodních toků a vystoupila z jejich břehů. Kolem 21. hodiny zpozorovali nával vody v Opatovicích, kde Haná protékala z velké části zahradami a zemědělskými dvory. Přes úsilí místních hasičů si voda začala brát s sebou ploty, lávky, nářadí i drobná zvířata. Podobný obraz se naskytl i Hamiltonech. Zanedlouho živel zaplavoval níže položená obydlí v Dědicích.

Voda zaplavila tiskárnu i hostinec

Přívaly vody od Dědic poté vtrhly do vyškovských Smetanových sadů, kde za sebou nechaly učiněnou spoušť. Netrvalo dlouho a zaplavena byla Mlýnská ulice. Zde voda pronikla do domů, v nichž vystoupila až do výše jednoho a půl metru. V tiskárně Grafia bahnitá voda zaplavila stroje i sázecí pulty, rozmetala hotové sazby a zničila rukopisy. Později majitel firmy vyčíslil škody na sumu 173 000 korun. Po hladině plaval nábytek z domu Ferdinanda Hona a z kadeřnického závodu Antonína Svobodníka.

Mohutné trámové opory mostu ve Štefánikově ulici (dnešní Dukelská) byly vyvráceny a později vyloveny o několik desítek metrů dále po proudu. Voda zaplavila kostelík svaté Anny s místním útulkem pro chudé a dospěla až k hostinci Františky Šperkové.

Když se večerní program sokolského kina na okraji Tyršovy ulice (dnešní kino Sokolský dům) přehoupl zhruba do své druhé poloviny, dostala se mezi obecenstvo zpráva, že jsou pod vodou Mlýnská a Štefánikova ulice (o druhé z ulic se ještě ze zvyku hovořilo jako o Špitálce). Lidé houfně opouštěli sál a venku se nestačili divit – po silnici se již hrnula voda, takže se diváci dostali do bezpečí pomocí dlouhých improvizovaných lá­vek.

To už voda zaplavila hospodářský dvůr ing. Hugo Beyera a drala se Žerotínovou a Albrechtovou ulicí na Žižkovu ulici a na Tržiště. Vzniklo jezero sahající od Beyerova dvora až po Joklův mlýn. V Tyršově ulici kromě rodinných domů voda zaplavila Koutného hostinec, slévárnu a skladiště firmy Metallum, Luskovu mydlárnu a uzenářskou Weissovu provozovnu, kde zůstal ve stavení zapomenut kůň, jemuž hrozilo buď utopení, nebo smrt pod sutinami – naštěstí jej zachránil na poslední chvíli jeden z dělníků. V Křečkovicích si voda vymlela nové koryto kolem splavu a poškodila Vítkův mlýn.

Záchranné práce řídil okresní hejtman dr. Otakar Přikryl. Hasiči pracovali na plno, četnictvo střežilo místa, kde hrozilo největší nebezpečí. Oddíl 2. ženijního pluku z Kroměříže dorazil až po čtvrté hodině ranní, kdy již největší nebezpečí pominulo. Způsobila to ztráta spojení s Kroměříží. Naproti tomu se sice podařilo již předtím navázat spojení s Brnem, kde však dnes již neznámý byrokrat v uniformě požadoval písemnou žádost o pomoc! Známe to i dnes – není nad úředně bezchybný postup!

Kolem půlnoci dostoupila voda vrcholu – vystoupala 4,5 a místy až 5,5 metru nad normální stav! Trvalo to celou třičtvrtěhodinu a teprve kolem 0, 45 hodin začala nepatrně klesat.

Nejen Vyškov a okolní vesnice však zažily noc hrůzy. Krátce po půlnoci byli vyburcování ze spánku poplachem, že se blíží velká voda, také obyvatelé níže položených částí Ivanovic na Hané, zejména Trávníku a přilehlých ulic. Než si lidé uvědomili, co se děje, rozlévala se voda z koryta Hané do polí, ulic a zahrad. Ve tmě místní vyváděli dobytek z chlévů a vynášeli z bytů šatstvo a prádlo. Nejvíce postiženy byly tehdejší ulice Masarykova, Trávník, Loučky, Wilsonova, Legionářů, Denisova a Přemyslova. Nejhůře dopadlo stavení rodiny Příborských a konzumního spolku Budoucnost. Do pondělního rána se zcela sesuly. K ránu bylo možno vidět, jak po hladině vody v Masarykově a Wilsonově ulici proplouvají vory záchranářů. Vojáci z Kroměříže si tam počínali velmi zdatně a profesionálně. Vyškovské noviny si tehdy během referování o katastrofě posteskly: „Při celém neštěstí jest nejbolestivější to, že obyvatelé postižení čtvrti patří mezi sociálně slabší a že jejich majetek, který při povodni byl zničen, byl značně zadlužen, a že většina z nich jest již delší dobu bez zaměstnání.“

Výčet škod nebyl ani v jednom z měst jednoduchý a postupem času se zpřesňoval. V každém z nich nakonec škoda činila kolem jednoho milionu korun. Nyní bylo především nutné poskytnout obyvatelům vlhkých zatopených bytů náhradní ubikace, vyčerpat vodu, vysušit stěny a podlahy. Taktéž musely být vyčištěny studny, které bylo nutno do té doby uzavřít. Vyškovská městská rada schválila usnesení o vydání koksu a uhlí zdarma pro účely vysoušení bytů. Cukrovar dočasně zapůjčil své ubikace. Hlavně se však okamžitě začalo pracovat na projektu regulace Hané při průtoku městem, takže při pohledu na některé fotografie z předválečné doby můžeme dobře vidět, jak se koryto Hané na některých místech nacházelo před povodní jinde, než je tomu dnes.

Pokud bychom chtěli na této obrovské živelní katastrofě hledat pozitivní prvky, určitě bychom museli zdůraznit jeden, ale vlastně ten nejdůležitější. Obrovská povodeň si nevybrala ani jedinou oběť na lidských životech.

RADEK MIKULKA

6.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 90 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocníci v kuchyni - mytí nádobí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zvyhodněné stravování, KONTAKT: Petrášová Lara, tel.: 778 082 275, e-mail: office@hotel-arkada.cz. Pracoviště: Sarda medtech, s.r.o., prac. bučovice, náměstí Svobody, č.p. 32, 685 01 Bučovice. Informace: Lara Petrášová, +420 778 082 275. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, pomocné práce při obsluze lisu, manipulace s břemeny, KONTAKT: Durajová Petra Ing., tel.: 517 300 161, Ryšánková Věra, tel: 517 300 160. Pracoviště: European data project s.r.o. - komořany, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Směnový kontrolor. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou nebo vyučení s maturitou, zkušenost se čtením výkresů, praxe ve výrobě, znalost práce na PC (Excel, Word, Outlook), komunikativnost, ochota učit se novým věcem, práce v týmu, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou, každodenní pravidelná kontrola vyráběných dílců přímo na strojích, kontrola a aktualizace výrobní dokumentace (výkresy, kontrolní návodky), práce s měřídly (posuvka, kalibry), práce na optickém měřícím přístroji, spolupráce s disponenty, směnovými mistry, reporting nadřízenému na denní bázi, kontrola dílů od externích dodavatelů, evidence interních neshod v systému, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 23 dní dovolené, závodní stravování, stravenky, firemní akce, 13. plat, KONTAKT: Kadlík Tomáš, tel.: 724 912 310, e-mail: tomas.kadlik@fischer-vyskov.cz. Pracoviště: Fischer vyškov spol. s r.o., Osvoboditelů, č.p. 816, 683 23 Ivanovice na Hané. Informace: Tomáš Kadlík, +420 724 912 310. Informační technologie - Informační technologie Specialisté v testování 45 000 Kč Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci IT produktový manažer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÁME PRO VÁS PRÁCI, KTERÁ VÁS BUDE BAVIT. PROČ?, Jak si práci zorganizujete, bude na Vás. Co dalšího do své práce zahrnete, bude taky na Vás. Od nás dostanete podporu, know-how a moderní prostředí (zadejte do Google Liko-Noe). Prostě start-up v bezpečném prostředí se zázemím stabilní rodinné firmy., Budete se podílet na rozvoji naší Smat-i-wall, vyvvíjet další produkty a přidávat tak další vychytávky do chytrých kancelářích. Výsledky Vaší práce budou lidem vytvářet inovativní, interaktivní a příjemné prostředí pro práci., Vytvoříte si vlastní tým, podle toho, co budete potřebovat pro vývoj nových řešení a jejich zavádění na trh., Vaše novinky budete nejenom vymýšlet, upravovat, ale také i prodávat - jak přes naše běžné prodejní cesty, tak i těmi, které najdete a vytvoříte vy., Jsme moderní firma, neustále se zlepšujeme, vyvíjíme, rozšiřujeme a na poli interiérových příček udáváme trendy.. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Monika Zemková, +420 725 553 584.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kulturní dům v Drnovicích v pátek zachvátily plameny.
11

Po požáru kulturního domu v Drnovicích hasiči rozebírají střechu

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Látka zlepší diagnostiku nádorů. Lékaři přes dva roky čekají na povolení užití

Brno - Přesněji odhalí rozsah mozkového nádoru, pomůže při další léčbě. Vědci z Masarykova onkologického ústavu před dvěma lety vyvinuli nové radiofarmakum. Na povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv k používání novinky čekají doteď.

Ochlazovací budka problémy nevyřeší, říká klimatolog Zahradníček

Brno /ROZHOVOR/ - Krajina na jihu Moravy je po extrémně suchém létě vyprahlá. I proto může být příští rok situace ještě horší. Odpovědí na některé problémy jsou podle klimatologa Pavla Zahradníčka promyšlená řešení a hlavně zadržování vody, aby z měst a krajiny neodtékala. „Vodou potom můžeme zalévat třeba městskou zeleň, které je v Brně oproti třeba Budapešti poměrně málo. I to by se mělo změnit,“ míní Zahradníček.

Na houby? Klidně s kosou, říká houbař. Vyrazil dvakrát, nasbíral skoro sto kilo

Mikulčice - Dvakrát vyrazil do lesa a přinesl si domů téměř sto kilo hub. Miloslav Belka z Mikulčic na Hodonínsku potvrzuje, že houby nakonec opravdu rostou. „Do minulého týdne nerostlo nic. Nyní aby člověk začal do lesa chodit snad s kosou,“ říká Belka.

Nejlepší dobrovolní hasiči dostanou peníze i nové vybavení. Vítěze vyberou lidé

Brno – Rekordní počet přihlášek letos obdržela každoroční celorepubliková anketa Dobrovolní hasiči roku. I v letošním osmém ročníku bylo úkolem odborné poroty složené ze zkušených hasičů vybrat ze 170 přihlášených týmů padesátku finalistů rozdělených do dvou soutěžních kategorií. O celkových vítězích nyní rozhodnou hlasováním lidé, hlasovat mohou i pro deset týmů ze soutěžní oblasti jih Moravy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT