VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociolog z Drnovic obnovuje venkov

DRNOVICE - Pavel Klvač: Mýty o k přírodě šetrných a citlivých venkovanech je po mém soudu na čase pohřbít.

12.8.2007
SDÍLEJ:

Pavel KlvačFoto: DENÍK/Martina Vilímová

Vysokoškolský učitel, autor řady publikací, ale také člověk, který podporuje aktivity přispívající k rozvoji ekologického jednání a oživující společenský život na venkově. Nejen tím je Pavel Klvač z Drnovic.

 

Jaký je vztah současných venkovanů k přírodě?
Je otázka, jestli dnes ještě vůbec lze o venkovanech v tradičním smyslu mluvit. Zdaleka ne každý, kdo žije v malé obci, je venkovanem. Rozdíly životního stylu města a vesnice se stírají. Například dříve samozřejmé samozásobitelství se stává na venkově minulostí. Pro mrkev se jezdí do supermarketu, rodiče vozí děti podívat se na kozu do zoo. Venkov se ztrácí kdesi v „meziměstí“.

 

A co ekologická vnímavost, kterou mnozí lidé venkovanům tradičně připisují?
Obávám se, že jde spíše o literární fikci než střízlivý nezaujatý pohled. Mýty o k přírodě šetrných a citlivých venkovanech je po mém soudu na čase pohřbít. Plundrování přírody na venkově je daleko staršího data než reálný socialismus. K ochraně venkovské krajiny a přírody tak mohou paradoxně více přispívat lidé z města nebo venkované s městskou zkušeností.

 

Co si myslíte o takzvané obnově venkova?
Dílem jde o velmi naivní a romantické představy, částečně zase o dobrý reklamní trik. Domnívám se, že všemožní developeři a manažeři mohou venkovu spíše škodit. Z vlastní zkušenosti vím, že peníze vynakládané na nejrůznější „strategie rozvoje“ venkova končí naprosto neúčelně. Životaschopný venkov se nedá naplánovat u kancelářského stolu. Může být pouze výsledkem autentických aktivit samotných venkovanů.

 

O co tedy usiluje vaše občanské sdružení Drnka?
Téměř osm let se pokoušíme neotřelými aktivitami stimulovat společenské a kulturní dění v Drnovicích a okolí, chránit místní přírodu a krajinu. Naše ambice jsou však v tomto směru skromné. Nepasujeme se do role žádných zachránců venkova. Děláme, co nás baví a v čem vidíme smysl. Nechceme se nechat vmanipulovat žádnou dotační politikou do role, se kterou nejsme ztotožněni. Byrokratický moloch si už mnohé aktivisty ochočil.

 

Jak se vám to daří?
Daří i nedaří. Máme radost třeba z toho, když se uchytí například nějaká nová tradice. Byť třeba na první pohled pošetilá. Osobně už si jaro v Drnovicích bez ekologické pouti k bažině nedovedu představit. O bažinu pečujeme od roku 2000. Od té doby se v ní život uspokojivě rozvíjí. Nově jsme tam zaznamenali výskyt čolka velkého. Jde o velikou vzácnost.

Na druhou stranu je mi líto, že někteří obyvatelé Drnovic by právě tudy chtěli vést silniční obchvat obce. Člověk si pak klade otázku, zda má všechno to pachtění vůbec smysl.

 

Vy se ale věnujete ochraně přírody i vědecky a pedagogicky. V jakém oboru?
Působím jako sociolog na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Snažíme se zde vystavět netradičně pojatý obor Humanitní environmentalistika, který se pokouší propojit humanitní a přírodovědná studia.

Náš zájem je orientován k filozofickým, sociologickým a psychologickým aspektům ekologických problémů. Tímto směrem se ubírá i naše badatelská orientace.

 

Jakému konkrétnímu tématu se v současnosti věnujete?
Momentálně směřuji pozornost k tématice vztahu lidí k lesu. Nedávno jsem se vrátil z badatelského pobytu v národním parku na Zakarpatské Ukrajině. Na svazích hory Pop Ivan se tam zachoval na evropské poměry mimořádně divoký prales. Divočina v takové podobě člověka nutně ohromí. O to víc vás pak mrzí, když vidíte, v jak neutěšeném stavu se nacházejí lesy u nás doma.

 

Máte na mysli špatný stav lesů v Česku, nebo na Vyškovsku?
Podoba lesů v našem regionu je odrazem obecnějšího stavu v České republice. To, co známe a považujeme za les, vlastně žádným pořádným lesem není. Smrkové monokultury našeho kraje mají blíže k řepnému poli než ke skutečnému pralesu. Krátkozraké hospodářské zájmy zde jednostranně vítězí nad zájmy ekologickými. Samozřejmě ke škodě přírody i nás samých.

 

Vaše publikační činnost je bohatá. Píšete o Drnovicích, Vyškovsku, ale i obecnější odborné studie. Co právě chystáte?
Začátkem prázdnin vyšel nákladem Masarykovy univerzity sborník Člověk a les, který jsem připravoval do tisku letos v zimě. Sborník obsahuje antropologické, kulturně historické a estetické statě předních českých odborníků na dané téma.

Aktuálně probíhají práce na knížce o přírodě Drnovic a okolí, kterou připravujeme ve čtyřčlenném autorském týmu. Výhledově bychom pak rádi vydali s vyškovským historikem Radkem Mikulkou knihu o památných stromech na Vyškovsku.

 

Snažíte se nějakým způsobem propojit regionální aktivismus s akademickými aktivitami, nebo jsou to pro vás dva odloučené světy?
Mezi kavárenským akademismem a venkovským aktivismem je rozdíl řekněme jako mezi instantní kávou bez kofeinu a řádným „turkem“. Přecházení hranice mezi oběma světy je však dobrodružné a často i vtipné. Pokud to jde, zapojuji své studenty do regionálních projektů.

Z této spolupráce Drnky a univerzity vzešla výstava a publikace Kulisy venkovského života. Do tisku pak se studenty připravujeme další knížku s názvem Na tom našem dvoře… Opět půjde o sociologicko-fotografickou studii obcí mikroregionu Drahanská vrchvina, tentokrát o doznívajícím samozásobitelství.

 

Jaké výhody má pro vás bydlení na venkově? Cítíte se být venkovanem?
Rozhodně jsem vzdálen nějaké nostalgii po „staré venkovské idyle“, žebřiňák osázený květinami bych si před dům nepostavil. Není mi smutno po vesnických tancovačkách ani po někdejší sociální kontrole. Venkov je pro mě především volný prostor ke klidnému svobodnému pohybu. Za tento dříve samozřejmý statek jsou dnes mnozí lidé ochotni stále více zaplatit.

Když se tak v noci vracívám od bažiny z poslouchání žab a pozoruju mámivé světélkování televizních obrazovek z oken okolních domů, přepadá mě pocit, že žádný venkov už neexistuje.

12.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, ŘP sk. C, profesní průkaz, karta řidiče, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou s možností prodloužení, nástup možný ihned, KONTAKT: pan Lukša, tel.: 603 386 404. Pracoviště: Jaroslav smejkal, Záhumení, č.p. 32, 685 01 Bučovice. Informace: Lukša, +420 603 386 404.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 22 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou nebo vyšší, studium pro předškolní vzdělávání nebo SPGŠ, flexibilita, pracovitost a ochota v práci, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, zkrácený úvazek 31 hod/týden, vhodné i pro absolventy, práce dle vzdělávacího programu MŠ, aplikace vzdělávacích a výchovných metod, individuální práce s dětmi, KONTAKT: Coufalová Marcela, e-mail: ms@olsany.org. Pracoviště: Mateřská škola olšany, okres vyškov, příspěvková organizace, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Marcela Coufalová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Dělník/ce-ruční montáž. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 21. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, manuální zručnost, dobrý zrak (brýle nejsou překážkou), spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, schopnost týmové práce, schopnost pracovat vestoje, Popis práce: PP na dobu určitou, nástup možný ihned, montáž plastových výrobků, ukládání do beden a manipulace s bednami, kontrola kvality, práce ve dvou/třísměnném provozu, práce i o víkendech, Zaměstnavatel nabízí: práce ve stabilní společnosti, permanentky na plavání a na masáže, příspěvek na dopravu, závodní stravování, firemní oblečení, příspěvek na očkování, flexi passy a další benefity, Kontakt: Hladká Hana, tel.: 516 429 115, e-mail: hana.hladka@fischer-automotive.cz nebo osobně Po-Pá v době 7-14 hod. Pracoviště: Fischer automotive systems s.r.o., Osvoboditelů, č.p. 889, 683 23 Ivanovice na Hané. Informace: Hana Hladká, +420 516 429 115.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 100 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice/pokladny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, komunikativnost, spolehlivost, pracovitost, Popis práce: pracoviště čerpací stanice SHELL Pustiměř, nepřetržitý provoz-12 hodinové směny, vhodné i pro absolventy, nástup dohodou, Kontakt: Blanka Kaplánková, tel: 774 101 166, e-mail: shell8106@csshell.net, doba k zastižení 10-15 hod. Pracoviště: Nb oiltec, s.r.o. - provozovna pustiměř, 683 21 Pustiměř. Informace: Blanka Kaplánková, +420 774 101 166.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Dudek obecný. Ilustrační foto.

Dudníky pro dudky. Zoo pomáhá s návratem ohrožených druhů do volné přírody

Skládka opakovaně hoří. Požárům nejde zabránit, nejsou nebezpečné, tvrdí hasiči

Únanov - Hasiči vyjížděli letos často k požárům na skládce odpadu u Únanova. Podle hasičů šlo o o hloubkové požáry, kterým není možné zabránit.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

AKTUALIZOVÁNO

Dotace na kontroverzní hru? Na znásilňování muslimky nepřispějeme, rozhodl kraj

Brno – Milionová dotace pro Národní divadlo Brno na festival Divadelní svět se nevztahuje na kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí a Prokletí.

Na dálnici nouzově zastavil autobus se 49 dětmi. Hořel mu motor

Vyškov - Na 225. kilometru dálnice D1 u Vyškova ve čtvrtek před půl devátou ráno musel zastavit autobus plný dětí, kterému začal hořet motor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT