Ještě před pár týdny by se mohl osmašedesátiletý Josef Kraus z Drnovic pochlubit tím, že na kole zdolal nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Na začátku května se mu však tento výkon podařilo překonat. Vyjel totiž na nejvyšší možné místo, které se dá na kole zdolat u našich rakouských sousedů. „Praděd byl podle toho úplně chudý příbuzný,“ popisuje své dojmy nyní už s úsměvem Josef Kraus.

Na cestu se přitom vydal společně se skupinou nadšenců, kteří se rozhodli své pravidelné nedělní vyjížďky začátkem května zpestřit zájezdem do Salzburska. Náročný výjezd byl na programu až třetí den. Jen málokdo z výpravy si však na něj troufl.

„Měl jsem zkrátka štěstí, že ostatním chyběla odvaha. Ze zhruba čtyřicetičlenné skupiny se nás nahoru vypravilo původně asi deset. Do sedla nejvyšší rakouské hory Grossglockner jsem však nakonec vyjel pouze já společně s naším průvodcem,“ popisuje Josef Kraus.

Na zhruba šestnácti kilometrech přitom na jezdce čekalo asi sedmnáct set metrů převýšení. „Po celou dobu jsme neslezli z kola a navzájem jsme se povzbuzovali. Oba jsme byli moc šťastní, že jsme do výšky dvou tisíc čtyř set třiceti metrů nad mořem nakonec vyjeli. Krajina kolem totiž stála rozhodně za to,“ pochvaluje si cyklista.

On sám svůj úspěch podle svých slov bere spíše s rezervou. „Známí si mě ale dobírají. Už jsem od nich také slyšel větu: Nevíme, jestli tě nebudeme vítat na radnici,“ směje se drobný muž v modré kšiltovce.

Na cyklistiku i další aktivity přitom ani po tak náročném výstupu rozhodně nezanevře. „Sportem zkrátka žiju. Jezdil jsem na lyžích, navíc ještě hraju tenis. Na kole jezdím pravidelně, a to hlavně s místním cykloturistickým oddílem. Za týden se společně chystáme na Soláň,“ těší se důchodce.

Díky cestě do Rakouska si může navíc splnit také své velké cyklistické přání. „Můj velký sen byl na kole vyjet na horní nádrž Dlouhých strání. Jako pracovník ČKD jsem byl na této elektrárně služebně několikrát, konstruoval jsem do ní hromadu dílů, takže je to vlastně i kus mé práce. O cestě na horní nádrž jsem dlouho pouze přemýšlel. Po svém rakouském zážitku bych si však na ni nyní docela rád troufnul,“ dodává.