„Výhodou je, že rozumové schopnosti se rozvíjí na velmi malé ploše. Zároveň se procvičuje motorika. Knížečka je velmi skladná, snadno ji vezmete třeba do autobusu. Dítě pomocí mojí motanice procvičí všechny hlásky a zároveň se učí rýmovat,“ vypočítává přednosti nové pomůcky logopedka, jež zároveň sama nakreslila do hry všechny obrázky.

Motanice je patentovaným výrobkem a období prázdnin chce Kolbábková využít k dohodě s vydavatelem. Ve vydávání knih není žádný nováček. Společně se svou vyučující z fakulty speciální pedagogiky v Brně docentkou Jiřinou Klenkovou napsala Diagnostiku předškoláka, což je výpravná barevná publikace.

„Kniha je dobrým pomocníkem pro učitelky v mateřských školách, pro rodiče i pro speciální pedagogy. Je docela dobře prodejná,“ pochlubila se logopedka, která je také spoluautorkou knih Vesele do školy a Jdeme do školy, jež zároveň sama ilustrovala.

Odbornice pracuje ve speciálním pedagogickém centru pro děti s vadami řeči ve Vyškově. Společně s kolegyněmi pravidelně vydává celostátní časopis Kolotoč určený pro předškolní děti a zaměřený na sluchové i zrakové vnímání, motoriku a rozvoj komunikačních schopností. Je vhodný zejména pro práci učitelek a rodičů s dětmi nebo pro větší děti samostatně. V žádném čísle nemůže chybět jedna z proslulých básniček Heleny Kolbábkové na procvičování zapeklitých hlásek, jako například na písmenko R.

První vydavatelské zkušenosti nasbírala Kolbábková už před lety jako učitelka v mateřské škole ve Švábenicích. „Měla jsem za sebou kurz logopedie. A chtěla jsem, aby práce s dětmi byla pestřejší, abychom neseděli pouze u zrcadla při přeříkávání slovíček. Začala jsem proto vyrábět různé pomůcky. Se sadou omalovánek, logopedických kostek, pexesa a kouzelné skříňky jsem získala druhé místo v celostátní soutěži pedagogické tvořivosti. Vydavatelům se zalíbily zejména omalovánky, které vyšly už ve trojím nákladu, a také logopedické kostky na procvičování výslovnosti. O něco později jsem vyrobila i kostky půlené, otáčecí. Ty získaly cenu jako nejlepší pomůcka roku a jsou nyní také v prodeji,“ sdělila Kolbábková.