DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Zanechala však po sobě neopakovatelná textilní díla vytvářená s využitím voskové techniky. „Vyznačují se jemnými baladickými tóny. Prolíná se v nich realita s fantazií a snovostí. Jde o neobyčejný výběr motivů z přírody, krajiny, horáckého folkloru, telčských domů i citových zážitků. Vynikají kultivovanou barevností s určujícím klasickým modrým tónem, nádhernou žlutí, tlumenou červení a hnědí,“ popisuje dílo její přítel a znalec její tvorby Josef Pavlík.

Podle jeho slov Magniová, která žila a tvořila na Vysočině, velice často a ráda vzpomínala na rodné Bučovice, na krajinu, již milovala a která ji vždy podněcovala. „Například v rozhovoru v roce dva tisíce šest uvedla, jak se krajina Bučovicka na rozhraní Slovácka a Hané zdá obyčejná, ale skrývá v sobě kouzlo. Na podzim, když se zorají pole, objeví se ta krása barev. V mírně zvlněné krajině je tolik odstínů. Od tmavě hnědé přes nádech červeně až po světlý okr. Proto ta hnědá na jejích obrazech,“ vzpomenul Pavlík.

Magniová, rozená Halasová, se narodila v Bučovicích do kožešnické rodiny. Vystudovala Umprum v Brně, obor umělecký průmysl, později ještě specializaci hračky a loutky. Ve zlínských filmových ateliérech pracovala s režisérkou Helenou Týrlovou na loutkových filmech Neposedný panáček, Devět kuřátek, O drakovi a další. Když se provdala za výtvarníka Rostislava Magniho, odešla s ním do jeho rodiště Telče a později do Žďáru nad Sázavou. Své práce vystavila na víc než třiceti samostatných expozicích a desítkách kolektivních výstav v republice i v zahraničí. Její díla jsou zastoupená ve sbírkových fondech mnoha galerií. Jako pedagožka vychovala známé výtvarníky Vlaďku Klamerovou, Marcelu Suchou, Moniku Vosykovou, Jaroslava Wasserbauera, Marii Nedvědovou, Radka Živného a další. I její dcera Jana Zabloudilová je známou výtvarnicí.

Ve své tvorbě se věnovala výrobě textilních obrazů s využitím voskové techniky, kterou obohatila o nové prvky, neobvyklé výtvarné postupy a originální obsahové pojetí. Její dílo podle odborníků charakterizují nevšední kompozice.

Milovníci umění na ni budou vzpomínat. „Růžena Magniová nás navždy opustila. Zanechala ale dílo plné krásy a člověčenství, které nás bude doprovázet každým všedním i svátečním dnem,“ dodal Pavlík.