„Dostal jsem se k tomu přes internet při prohlížení gastromonických webových stránek. Zjistil jsem, že mnoho rautových stolů má výzdobu z vyřezaného ovoce. Tak jsem se o to začal zajímat,“ vzpomíná Formánek, který pracuje v Olomouci jako šéfkuchař.
Záliba ho přivedla až k Luďku Procházkovi z Benešova. U něho se zúčastnil kurzu, který ho zasvětil do tajů carvingu, tedy dekorativního vyřezávání ovoce a zeleniny.
Pro úpravu používá speciální nože a dláta. Materiál, se kterým pracuje, je pestrý. „Například brambory, ředkve, dýně, jablka, různé melouny. Prakticky každé ovoce, které má trochu silnější dužinu a je pevné. Řezat se dá také do sýru. To jsem zatím nezkoušel. Modeluje se také z potravinářského tuku,“ popisuje Vyškovan.
Netvoří jen pro různé hodovací příležitosti. Vyřezávání je také soutěžní disciplína. „Podařilo se mi získat medaile na několika carvingových akcích. Mé nejlepší umístění jsou zatím dvě třetí místa,“ uvádí Formánek.
Porota, která je většinou složená z uznávaných pražských šéfkuchařů, hodnotí kvalitu výrobků. Soutěžící má na výrobu přesně určený čas.
„Nejnáročnější je vymyslet námět, a to nejen při soutěžích. Někdy ani deset minut před zahájením nevím, co přesně budu dělat. Mělo by to být něco zajímavého a originálního. Ne třeba kytičky, které se učí začátečníci na kurzech, byť i to je umění vyřezat,“ vysvětluje šéfkuchař.
K dalším náročným stránkám řadí také výběr vhodné suroviny. „Meloun je jako žena. Na povrchu je krásný, ale dovnitř nevidíte. Stalo se mi, že do něho zařežu a on praskne. Někdy to neznamená zničení celé práce. Prasklina se může využít jako součást úprav,“ vysvětluje Formánek.
Své štěstí chce zkusit i na zahraničních kláních. Chystá se proto v lednu do Bratislavy. „Pokud navštívím takových zahraničních soutěží více, můžu se nominovat do českého týmu, který pojede v prosinci na speciální gastronomickou olympiádu do Německa,“ popisuje své další plány řezbář.