Chocholouš sice pořád patří k obecně známým ptákům, ale vidět ho dnes živého je vzácnost. Dřív běžně vídaný ptáček na návsích i náměstích se během posledních let se stal ohroženým druhem. Nápad prostudovat trochu víc jeho život dostal Navrátil už během předloňské zimy.

„Tři chocholouši pobíhali v mrazu po zasněženém slavkovském Palackého náměstí a ulici Československé armády a hledali nějaké zbytky potravy. Začal jsem jim proto sypat krmivo. Zvykli si na to tak, že jsem je přitáhl na jedno místo. Přes den se drželi v závětří za komínem protilehlého domu,” vzpomíná ornitolog.

Další rok byla zima méně tuhá. Jakmile ale napadla trocha sněhu, chocholouši se vrátili. „Přiletěli jen dva, ale dobře si pamatovali, kde byla před rokem potrava. Jakmile roztál sníh, odletěli,” říká Navrátil.

Chocholouš obecný se snaží přizpůsobit člověku. Dokáže si najít bezpečná místa k hnízdění i na rušných místech. Potvrzuje to i Navrátil. „Pozoroval jsem je pak v průmyslové zóně v prostoru firem L&R, Auto Bayer a Cutisin. V průběhu jara se k nim připojili další dva chocholouši a vznikly tak dva páry. Už v únoru samečci trylkovali snad lépe než skřivani a vysoko vyletovali nebo zpívali na dopravních značkách vedle silnice,” usmívá se ornitolog.

Znalci ptáků by mohli vyprávět o neuvěřitelné chytrosti a taktice chocholouše, jak odvést pozornost člověka od místa, kde má hnízdo. A tak teprve o dva měsíce později se Navrátilovi podařilo zjistit, kde má první pár hnízdo.

„K mému překvapení ptáci stále zalétávali na jedno místo střechy Cutisinu. Díky ochotě správce budovy jsme spolu na střechu vylezli. Hnízdo bylo perfektně ukryté a chráněné pod stříškou jednoho ze světlíků. V hnízdě z trav a kořínků byla tři vajíčka. Na jaře už tam byla mláďata v prachovém peří,” raduje se Navrátil.

Společně se známým ornitologem Jiřím Bartlem z Rousínova mladé chocholouše okroužkovali, vyfotili a nafilmovali.

Druhý pár hnízdil v příkopu vedle silnice. „Hnízdo jsem nehledal, protože jsem se obával, že na ně v husté trávě šlápnu. Vymezil jsem proto prostor hnízdiště dvěma kůly a dohodl se s lidmi ze slavkovské správy a údržby silnic, aby tento příkop nevyžínali. Díky jejich ochotě tak chocholouši zdárně vyhnízdili," vypráví ornitolog.

„Uvidíme, jak se jim bude dařit letos,” těší se na další pozorování Navrátil, který pomoc při pátrání po ptáčcích žádal i veřejnost prostřednictvím Slavkovského zpravodaje. A setkal se s velikou ochotou. Díky tomu ví o dalších chocholouších ve Vyškově, Hodějicích a v Kyjově.

„Pro ty, kteří mají zájem o ochranu přírody, mám příslib od ornitologa Bartla, že v brzké době udělá besedu spojenou s promítáním jeho filmů o ptácích a samozřejmě i našich chocholouších z Cutisinu“, slibuje Navrátil.