Bohatý program je láká například do zámecké zahrady ve Vyškově. Můžou se totiž na vlastní oči přesvědčit o krutosti středověkých šermířských soubojů. Šermíř se dokonce i ptá, kdo by si rád vystřelil z jedné ze starodávných zbraní. „Chlapi, pojďte někdo. Někdo, kdo se nebojí. Nějaký silák. Jak už jsem řekl, zbraň nemá zpětný ráz,“ upozorňuje chlapík v brnění.

Nakonec potom z řad návštěvníků opravdu jeden urostlý mužský vystoupí. Po výstřelu se celý zámek téměř otřese v základech. „No, myslím si, že tady tato zbraň je poněkud hlasitější,“ komentuje šermíř k ohromeným divákům.

Zatímco návštěvníci Vyškova v hojném počtu nyní využívají každoroční možnosti zdarma si prohlédnout památky, jako je radniční věž, kostel Nanebevzetí Panny Marie, zámeckou zahradu s lodžií nebo letos nově i židovský hřbitov, o pár kilometrů dál se zájemci dokonce procházejí mezi krovy barokního zámku. Vedení Historického muzea ve Slavkově u Brna totiž zpřístupnilo zámeckou půdu.

„Krovy pocházejí z roku sedmnáct set sedmdesát pět. Na trase si všímejte i jejich samotného provedení. Procházíme totiž i pod komíny. Do nich se spojovaly komíny ze všech kamen v zámku, které lidé stavěli šikmo, aby ve střeše nebylo příliš otvorů,“ upozorňuje návštěvníky průvodkyně Jana Pospíchalová.

Přáním spousty turistů je však podívat se i mezi zdi slavkovského zámku. Připojí se proto k průvodkyni na zámeckou prohlídku. Ta zaujme asi deset návštěvníků hned zpočátku trasy vyprávěním o pánské koupelně. Upozorňuje především na stropní fresku.

„Muž má zavázaná ústa a zároveň dává ptáčkovi prst do zobáčku. Dítě zase naznačuje ukazováčkem pst. To znamená, že je potřeba zachovat mlčení o tom, co kdo v koupelně spatřil,“ poučuje průvodkyně Zuzana Polachová a návštěvníky tím značně pobaví.

Když potom zavede turisty do jedné z obrazových galerií, snaží se je samotné do vyprávění zapojit a zároveň vyzkoušet z historie. „Co víte nebo si pamatujete o Marii Terezii?“ ptá se průvodkyně. Jeden z návštěvníků ji na odpověď nenechá příliš dlouho čekat. „Má na svědomí fůru reforem. Také se hodně hádala se synem, protože ten chtěl reformy uspíšit, a to jí bylo proti srsti,“ chce se blýsknout znalostmi jeden mladík ve výpravě.

Přes nepříliš přívětivé počasí se Dny evropského dědictví letos na Vyškovsku vydařily. Ojedinělé možnosti spatřit běžně nevídané si nenechaly ujít stovky zvědavých návštěvníků.