„Manžel chová papoušky více jak třicet let. A když jsme se seznámili, začala jsem mu pomáhat. Postupně jsem získávala další zkušenosti a moc se mi to zalíbilo,“ řekla chovatelka, která se už sedmnáct let specializuje na odchov krotkých mláďat.

Znamená to ptáky uměle odchovat. Proto vybudovali inkubační místnost a odchovnu.

„Dvoutýdenní mláďata dáváme do inkubátoru, kde je každé dvě až tři hodiny, včetně noci, krmím. Používám speciální „papouščí sunar“ obsahující veškeré vitamíny, trávící enzymy a laktobacily, důležité pro zdravý vývoj mláděte" prozradila chovatelka.

„Zhruba po dvou měsících již může jít papoušek do odchovny pro mláďata, kde ho postupně osamostatňujeme. Interval mezi jednotlivým krmením se zkracuje, papoušek dostává měkkou potravu a učí se sám loupat zrníčka. Mláďata jsou samostatná přibližně po půl roce,“ pokračovala Škrháková.

V chovu má nejen opeřence menší velikosti jako senegalské, aratingy či amazonky, ale i střední a velké jako papoušky šedé, amazoňany, kakady a ary.

„K největším, které chováme, se řadí až pětaosmdesát centimetrů velké ary ararauny. Jde o nejinteligentnější druh. K nejvzácnějším zase patří ary červenouché. A co se týká mého nejoblíbenějšího papouška, tak jednoznačně kakadu bílý, což je nejmazlivější druh ze všech papoušků,“ pochlubila se velkou nabídkou chovatelka, jejíž prioritou je zdraví zvířat.

„To znamená, že u všech mláďat provádíme nejrůznější testy,“ tvrdí Škrháková, ale hrozba ptačí chřipky ji mnoho netrápí. „Jsem přesvědčená, že není nutné kvůli ptačí chřipce panikařit. Dodržujeme všechna veterinární pravidla a každý nový papoušek je řádně karanténovaný,“ dodala chovatelka.

Vloni začali Škrhákovi stavět nová chovatelská zařízení, kam budou opeřence umísťovat podle jednotlivých rodů. Každý papoušek má totiž jiné nároky na krmivo, tvar voliéry i teplotu.

„Po dokončení by měla v celém areálu být více jak stovka voliér nadstandardního provedení, aby se u nás cítili skvěle nejen oni, ale také milovníci přírody a ,,Papouščí park“ byl přínosem i pro žáky a studenty škol, kteří nás již nyní oslovují v rámci své výuky a přírodovědných kroužků,“ doplnila chovatelka.