Tento malý opeřenec přebývá v obchůdku s chovatelskými potřebami, kde obveseluje zákazníky. Několika ženám dokonce sundal zlatou náušnici a hrál si s ní na schovávanou.

„Jde o samičku papouška aratinga zlatého. Jednou jsem tento druh papoušků uviděla u manželova známého a doslova mi učaroval. Hned jsem věděla, že ho musím mít,” říká Čechová, která už má s okrasným ptactvem své zkušenosti díky chovu kanárka.

Žofku už od malička ručně krmili, aby si zvykla na lidi a považovala je za svou rodinu. „Je hodně umazlená, má ráda společnost. Zbožňuje členy rodiny, zejména dceru, ale k cizím je ostražitá. Uznává jen jednoho pána,“ představuje asi třiceticentimetrovou pestrou krasavici zbarvenou dožluta, se sytě oranžovou maskou kolem očí a olivově zelenými křidélky.

„Doufám, že se naučí mluvit, ale je to dlouhodobější záležitost,” přemítá chovatelka. Času na učení bude mít ovšem víc než dost, neboť aratingy se v zajetí dožívají až čtyřiceti let. Žofka je přitom teprve desetiměsíční mláďátko. Rozpustilost mládí se u ní také projevila. Zpočátku byla hodně rozjívená.

„Párkrát mi i uletěla a honila jsem ji po sídlišti. Teď už je trošku klidnější. Je na mě hodně závislá. Je to můj mazlíček. Moje další dítě,“ rozplývá se chovatelka, kterou papoušek přišel na devět a půl tisíce korun.