VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páter Klapil: spoluzakladatel Orla

Vyškov - Letos si připomínáme dvě významná výročí života pátera Štěpána Klapila.

24.2.2008
SDÍLEJ:

Páter Štěpán Klapil.Foto: Archiv Muzea Vyškovska

Uplynulo sto třicet let od jeho narození a pětaosmdesát let od jeho úmrtí. Projděme se společně jeho životem, abychom poznali dobu, ve které žil, pracoval, působil.

Narodil se chudým rodičům roku 1878 v Kostelanech u Zdounek, kde byl jeho otec cestářem. Vystudoval české gymnázium v Kroměříži, bohosloví v Olomouci a na kněze byl vysvěcen roku 1903.

Pocházel z venkova z chudé rodiny, a proto si po celý život zachoval velmi silné sociální cítění, a také proto mu bylo blízké křesťansko-sociální hnutí, které se na konci 19. a začátkem 20. století rozvíjelo.

Znal rozdílný způsob života mládeže ve městě i na venkově, a to po stránce duchovní i hmotné a také sociální. Všímal si dobře novodobých hesel a myšlenkových proudů, které rozšiřovaly nevěrecké smýšlení. Důrazně však vyzdvihovaly myšlenky národní nad myšlenky křesťanské a to hlavně mezi mládeží. To mu působilo velké starosti a naplňovalo to jeho nitro neklidem.

Miloval svoji vlast. Byl však přesvědčen, že myšlenky národní, které nestojí na křesťanském základě, ulpí na prázdné povrchnosti a povede k nacionální přemrštěnosti. Jen návratem k tradici cyrilometodějské a svatováclavské může český národ znovu najít a znovu objevit svou pravou sílu a velikost.

V duchu tohoto dějinného odkazu a tradice viděl Klapil rozvoj katolických spolků, které sdružovaly mládež i dospělé ve městech i na venkově. Tyto spolky měly odbory čtenářské, pěvecké, divadelní, ale chyběly odbory tělovýchovné. Tělovýchova se pěstovala jen v Sokole. A tak se stalo, že tělocvičný odbor při katolické jednotě ve Vyškově byl založen 25. října 1905. Zakládajícím členem tohoto odboru byl i Klapil. Popud k založení tělocvičného odboru však vyšel od Bohumíra Bunži, který byl ve Vyškově farářem a Klapil byl jeho kaplanem. A v této chvíli přichází osudový okamžik pro Klapila. Dává se okamžitě do práce. První a hlavní jeho snahou bylo, aby založený tělocvičný odbor stál na ideově náboženském podkladu a na tomto základě se rozvíjel.

Svoje myšlenky a záměry šířil přednáškami, které byly veřejné a konaly se každou neděli. V nich vysvětloval svoje představy o tom, jak vybudovat katolicko-tělocvičnou organizaci. Jeho přednášky se stávaly vyhledávaným shromážděním stoupenců a příznivců křesťansko – sociálního hnutí. Nepřednášel jen ve Vyškově, ale i v okolních obcích a městech. Neúnavně jezdil, vysvětloval, dokazoval a obhajoval pravdivost toho, o čem mluvil. Stal se duší celého vznikajícího katolického tělocvičného hnutí. Získával si spolupracovníky, s jejichž pomocí, pracovitostí a pochopením se práce dařila. A to nejen ve Vyškově. Členstva přibývalo. Cvičilo se, zpívalo se. Vyškovský tělocvičný odbor rostl. K jeho činnosti přispíval každý svojí hřivnou.

Jak se práce a činnost rozvíjela, můžeme poznat z toho, když si připomeneme, že tělocvičný odbor byl založen 25. října 1905 a už 10. června 1906 cvičilo 22 členů na Hrádku v Hamiltonech, a to jen v občanském oblečení. Jen blankytně modrá kravata byla jejich odznakem.
Klapil byl člověk nejen slova, ale především činu. On sám byl příkladný cvičenec. Společná cvičení organizoval a sám na nich také cvičil. Jeho obětavost, cílevědomost a pracovitost byla téměř bezmezná.

Dokazuje nám to cvičení v Líšni. Bylo to 12. srpna 1906. Už v pět hodin ráno slouží ve vyškovském kostele mši svatou pro cvičence a pak se nasedá na vozy a jede cvičit do Líšně.

Nemysleme si však, že Klapilova činnost byla jen krásnou košatou korunou úspěchů. Přinášela jemu i jeho spolupracovníkům i trpké trnky osočování, pomluv, ostrých střetů a mnohdy i nepravdivých zpráv a informací v tisku. Útoků bylo mnoho, ale vše se překonávalo a dobré dílo roste. Moravská města Kroměříž, Zlín, Olomouc, Prostějov jsou toho dokladem. Přidává se i Brno. Počet odborů a jednot roste.

Píše se rok 1908. Tělocvičné odbory dostávají na konferenci v Kroměříži název Orel podle Orla slovinského.

Je třeba vypracovat stanovy, cvičební řád, kroj. To vše se stalo pod vedením pátera Štěpána Klapila. Jeho spolupracovníci jsou jeho zápalem vtaženi do činorodé práce a posunují činnost Orla kupředu.

Připomeňme si také, že Klapil byl iniciátorem 1. zemského sletu orelského ve Vyškově. Neúnavná práce přinášela užitek a 15. prosince 1912 se otvírá a žehná vyškovská orlovna.

Život si však nečekaně bere svou daň. 3. února 1913 Klapil umírá. Působil ve Vyškově jen sedm let a na vyškovském hřbitově také odpočívá se svými bratry a věrnými orly páterem Bohumírem Bunžou a Bedřichem Kostelkou.

Jako výraz díků a vděčností nese z rozhodnutí Ústřední orelské rady v Brně na návrh vyškovského okrsku jméno Klapilova župa. Stalo se to roku 1920.

Marie Pachtová

24.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor svařovacího robota. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, loajální přístup, samostatnost, zodpovědnost, praxe v oboru výhodou, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, operátor svařovacího robota, zájemce bez zkušeností zaškolíme, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zaměstnání ve stabilní společnosti, zvýšení profesní kvalifikace, zaměstnanecký benefit - stravenky,příspěvek na dopravu do zaměstnání, plynulý růst mzdy, mzda dle praxe, KONTAKT: Machačová Marie, tel.: 602 436 697, e-mail: marie.machacova@ppmoravia.cz. Pracoviště: Profi plech moravia s.r.o., Bučovická, č.p. 1217, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Marie Machačová, +420 602 436 697. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní pracovník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, dobrý zdravotní stav-práce vestoje, Popis práce: pracovní doba 6-14:30 hod, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel: 517 300 161, e-mail: pdurajová@edpsro.cz, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod. Pracoviště: European data project s.r.o. - komořany, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, pečlivost, samostatnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, montážní práce, balení a expedice výrobků, příjem a výdej materiálu ze skladu, příjem balíkové pošty,, KONTAKT: Poláchová Andrea Ing., tel.: 517 314 133, e-mail: pso@antreg.cz. Pracoviště: Antreg,a.s., Tovární, č.p. 810, 682 01 Vyškov 1. Informace: Andrea Poláchová, +420 517 314 133. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč Ostatní odborní laboranti v oblasti zdravotnictví Laborant/ka lékárny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou v oboru, zájem o obor, spolehlivost, učenlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Grimová Renata, e-mail: mamedsro@post.cz. Pracoviště: Mamed s.r.o. - bučovice, Zámecká, č.p. 550, 685 01 Bučovice. Informace: Renata Grimová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Další ztráta. Vyškov přišel o vítězství až ve druhé minutě nastavení

Ilustrační foto.
5

Poloslepé Brno: lidé podceňují kontroly. Očím vadí i dlouhé koukání do mobilu

Nový trend v obchodech? Nakoupí do svého, nepotřebují jednorázové obaly

Jižní Morava – Police plná barelů s moukou, luštěninami či kořením. Zákazníci si nabírají lopatkou zboží do svých pytlíků a sklenic. Tak vypadají typické bezobalové obchody, které přibývají i na jihu Moravy. Nabízejí ekologickou alternativu k běžnému nakupování. První bezobalový obchod otevřou do konce října i v Břeclavi.

Neexistuje, ale vlastní pozemek. Parcela u Násedlovic patří gestapu

Násedlovice – Desítky let neexistuje, stále ale vlastní pozemek u Násedlovic. Bývalá německá tajná policie gestapo je v katastru pozemků zapsaná jako majitel asi třicetimetrové parcely v Násedlovicích. Nečekaného vlastníka odhalili v katastru úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně.

Slavný rodák Menšík má v Ivančicích novou bustu. I s charakteristickým párátkem

Ivančice – Bustu rodáka a slavného herce Vladimíra Menšíka odhalili na konci uplynulého týdne představitelé Ivančic na Brněnsku.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT