VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páter Klapil: spoluzakladatel Orla

Vyškov - Letos si připomínáme dvě významná výročí života pátera Štěpána Klapila.

24.2.2008
SDÍLEJ:

Páter Štěpán Klapil.Foto: Archiv Muzea Vyškovska

Uplynulo sto třicet let od jeho narození a pětaosmdesát let od jeho úmrtí. Projděme se společně jeho životem, abychom poznali dobu, ve které žil, pracoval, působil.

Narodil se chudým rodičům roku 1878 v Kostelanech u Zdounek, kde byl jeho otec cestářem. Vystudoval české gymnázium v Kroměříži, bohosloví v Olomouci a na kněze byl vysvěcen roku 1903.

Pocházel z venkova z chudé rodiny, a proto si po celý život zachoval velmi silné sociální cítění, a také proto mu bylo blízké křesťansko-sociální hnutí, které se na konci 19. a začátkem 20. století rozvíjelo.

Znal rozdílný způsob života mládeže ve městě i na venkově, a to po stránce duchovní i hmotné a také sociální. Všímal si dobře novodobých hesel a myšlenkových proudů, které rozšiřovaly nevěrecké smýšlení. Důrazně však vyzdvihovaly myšlenky národní nad myšlenky křesťanské a to hlavně mezi mládeží. To mu působilo velké starosti a naplňovalo to jeho nitro neklidem.

Miloval svoji vlast. Byl však přesvědčen, že myšlenky národní, které nestojí na křesťanském základě, ulpí na prázdné povrchnosti a povede k nacionální přemrštěnosti. Jen návratem k tradici cyrilometodějské a svatováclavské může český národ znovu najít a znovu objevit svou pravou sílu a velikost.

V duchu tohoto dějinného odkazu a tradice viděl Klapil rozvoj katolických spolků, které sdružovaly mládež i dospělé ve městech i na venkově. Tyto spolky měly odbory čtenářské, pěvecké, divadelní, ale chyběly odbory tělovýchovné. Tělovýchova se pěstovala jen v Sokole. A tak se stalo, že tělocvičný odbor při katolické jednotě ve Vyškově byl založen 25. října 1905. Zakládajícím členem tohoto odboru byl i Klapil. Popud k založení tělocvičného odboru však vyšel od Bohumíra Bunži, který byl ve Vyškově farářem a Klapil byl jeho kaplanem. A v této chvíli přichází osudový okamžik pro Klapila. Dává se okamžitě do práce. První a hlavní jeho snahou bylo, aby založený tělocvičný odbor stál na ideově náboženském podkladu a na tomto základě se rozvíjel.

Svoje myšlenky a záměry šířil přednáškami, které byly veřejné a konaly se každou neděli. V nich vysvětloval svoje představy o tom, jak vybudovat katolicko-tělocvičnou organizaci. Jeho přednášky se stávaly vyhledávaným shromážděním stoupenců a příznivců křesťansko – sociálního hnutí. Nepřednášel jen ve Vyškově, ale i v okolních obcích a městech. Neúnavně jezdil, vysvětloval, dokazoval a obhajoval pravdivost toho, o čem mluvil. Stal se duší celého vznikajícího katolického tělocvičného hnutí. Získával si spolupracovníky, s jejichž pomocí, pracovitostí a pochopením se práce dařila. A to nejen ve Vyškově. Členstva přibývalo. Cvičilo se, zpívalo se. Vyškovský tělocvičný odbor rostl. K jeho činnosti přispíval každý svojí hřivnou.

Jak se práce a činnost rozvíjela, můžeme poznat z toho, když si připomeneme, že tělocvičný odbor byl založen 25. října 1905 a už 10. června 1906 cvičilo 22 členů na Hrádku v Hamiltonech, a to jen v občanském oblečení. Jen blankytně modrá kravata byla jejich odznakem.
Klapil byl člověk nejen slova, ale především činu. On sám byl příkladný cvičenec. Společná cvičení organizoval a sám na nich také cvičil. Jeho obětavost, cílevědomost a pracovitost byla téměř bezmezná.

Dokazuje nám to cvičení v Líšni. Bylo to 12. srpna 1906. Už v pět hodin ráno slouží ve vyškovském kostele mši svatou pro cvičence a pak se nasedá na vozy a jede cvičit do Líšně.

Nemysleme si však, že Klapilova činnost byla jen krásnou košatou korunou úspěchů. Přinášela jemu i jeho spolupracovníkům i trpké trnky osočování, pomluv, ostrých střetů a mnohdy i nepravdivých zpráv a informací v tisku. Útoků bylo mnoho, ale vše se překonávalo a dobré dílo roste. Moravská města Kroměříž, Zlín, Olomouc, Prostějov jsou toho dokladem. Přidává se i Brno. Počet odborů a jednot roste.

Píše se rok 1908. Tělocvičné odbory dostávají na konferenci v Kroměříži název Orel podle Orla slovinského.

Je třeba vypracovat stanovy, cvičební řád, kroj. To vše se stalo pod vedením pátera Štěpána Klapila. Jeho spolupracovníci jsou jeho zápalem vtaženi do činorodé práce a posunují činnost Orla kupředu.

Připomeňme si také, že Klapil byl iniciátorem 1. zemského sletu orelského ve Vyškově. Neúnavná práce přinášela užitek a 15. prosince 1912 se otvírá a žehná vyškovská orlovna.

Život si však nečekaně bere svou daň. 3. února 1913 Klapil umírá. Působil ve Vyškově jen sedm let a na vyškovském hřbitově také odpočívá se svými bratry a věrnými orly páterem Bohumírem Bunžou a Bedřichem Kostelkou.

Jako výraz díků a vděčností nese z rozhodnutí Ústřední orelské rady v Brně na návrh vyškovského okrsku jméno Klapilova župa. Stalo se to roku 1920.

Marie Pachtová

24.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Výhodou ŘP sk. B, práce na trati ČD - výměna pražců a kolejnic, fyzicky náročná práce.. Pracoviště: Michal maryna company s.r.o., Polní, č.p. 1328, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Mykhailo Maryna, +420 774 116 767.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka/Obsluha výčepu na zahrádce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP nebo DPP, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravování, prémie, příspěvek na pojištění, dovolená navíc, KONTAKT: Pánek Eva Mgr., tel.: 774 904 663, e-mail: info@kioseknakoupalisti.cz. Pracoviště: 3dchilli s.r.o., náměstí Svobody, č.p. 22, 682 01 Vyškov 1. Informace: Eva Pánek, +420 774 904 663.

Administrativa - Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek 16 500 Kč

Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní motorizovaný/á. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, pro motorizované doručování podmínkou ŘP sk. B, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení nebo možnost brigády na DPČ, vhodné i pro absolventy, příprava listovních zásilek a jejich doručování do firem a domácností, uložení nedoručených zásilek na ukládacích poštách, vyúčtování zásilek a finanční hotovosti po návratu na pracoviště, distribuce reklamního a propagačního materiálu, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 5 týdnů dovolené, stravenky, vlastní rekreační zařízení, KONTAKT: Štěrbová Ilona, tel.: 734 876 585, Po-Pá 7-14 hod, e-mail: kriz.petr.2@cpost.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Česká pošta, s.p. slavkov, Palackého náměstí, č.p. 3, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Ilona Štěrbová, +420 734 876 585.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 25 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Technolog-programátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ strojírenského zaměření nebo 2 roky praxe na obdobné pozici, znalost výpočetní techniky, orientace v technických výkresech, zkušenosti se softwarem TruTops, logické, analytické a technické myšlení, samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, schopnost týmové práce, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, programování CNC laserových řezacích center, komunikace s ostatními odděleními společnosti (technologie, výroba, obchod), zodpovědnost za plnění stanovených termínů výroby, řešení problémů plynoucích z výroby (úprava rozvinů, atd), ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zajímavou a různorodou práci v technickém oddělení s možností odborného a profesního rozvoje, zaučení na danou pozici pod vedením zkušených programátorů, férové jednání, příjemné prostředí, KONTAKT: Pokorák Milan Ing., tel.: 773 199 799, e-mail: pokorak@lasercore.cz. Pracoviště: Lasercore s.r.o._vyškov, Krátká, č.p. 757, 682 01 Vyškov 1. Informace: Milan Pokorák, +420 773 199 799.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhovor na konci týdne s generálním ředitelem brněnského dopravního podniku Milošem Havránkem.

Kvůli nadšení z lanovky se mi lidé smáli, vypráví ředitel dopravního podniku

Ilustrační foto.

Záchranáři zasahovali u dvou nehod na Vyškovsku. K jedné letěl vrtulník

Naděje pro neurologii. Kraj chce s opravou začít příští rok

Vyškovsko - Pacienti i lékaři ve vyškovské nemocnici se dočkají opravené neurologie. Alespoň tak to vypadá podle posledních informací Deníku Rovnost. I když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch na rekonstrukci padesát let starého oddělení odmítl poslat peníze, Jihomoravský kraj chce projekt uskutečnit i tak. „Zřizovatel přislíbil, že zdroje poskytne,“ oznámila ve čtvrtek ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Koně se v Brně utkají s vodou i ohněm. V Ruprechtově budou závodit dřevorubci

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/- Přeskočit přes oheň, přebrodit vodu či za jízdy střílet na terč. To vše budou muset v sobotu zvládnout jezdci s koňmi účastnící se Mezinárodního policejního mistrovství v jezdectví. Hlavní část tradičního klání se koná opět v areálu Panská lícha nedaleko brněnských Soběšic.

Blanenská slévárna dostala pokutu čtvrt milionu. Za znečišťování ovzduší

Blansko – Zanesené odsávání pece, nezajištění pravidelného servisu filtračních zařízení a znečištění ovzduší. To jsou podle inspektorů České inspekce životního prostředí nejzávažnější prohřešky, které před časem objevili při kontrole v blanenské slévárně Ernst Leopold. Ta má nyní zaplatit pokutu dvě stě padesát tisíc korun.

OBRAZEM: Mladí muzikanti koncertovali ve vyškovkém muzeu

Vyškov - Talent a dovednosti mladých hudebníků obdivovali lidé, kteří se ve čtvrtek zúčastnili celostátní akce ZUŠ Open. K ní se připojily i školy v regionu. Studenti Základní umělecké školy z Vyškova si připravili program v tamním muzeu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT