Členové skupin založili rodiny a hudbu odsunuli do pozadí. Čápova hvězda možná na pár let poněkud ztratila lesk, ale přesto nezapadla. Znovu nabírá na lesku. Čáp se vrací, tentokrát s novou skupinou Šagali.

Na pódiu se začal objevovat ve svých osmnácti letech, těsně po Sametové revoluci. Tehdy poprvé hrál a zpíval sólo na Portě, byl členem kapely Kremona a po jejím rozpadu se přidal k To dopadne ve vojenském klubu. „Bývala to parádní parta. Dušan Tichý, Jarda Mašláň, Jiřina Šmukařová, Eva Chvalovská, Magda Vitková. Jenže i To dopadne se pak rozpadla. Tak už to prostě bývá, kapely vznikají a zase se rozpadají,“ povzdychne si hudebník.

Sám se o tom přesvědčil hned několikrát. S Jiřinou Šmukařovou po skončení To dopadne vytvořili kapelu Comeback. Potom přišly Věcičky. Ty nahrály cédéčko, ale i ony skončily. „Nerozešli jsme se tenkrát zrovna nejlíp. O to lepší ale pak byla staronová setkávání. Hodně věcí jsme si vyjasnili. Musím říct, že po rozpadu jakékoli skupiny mezi námi nikdy nebyla nevraživost,“ tvrdí zpěvák.

Šmukařová pak se dvěma třetinami Věciček stvořila Koňaboj, který byl laděný folkrockově, ale i ten zaniknul. „Jiřina je nyní na mateřské dovolené, čeká druhé dítě. Mateřské povinnosti si užívá i Vitková, která si udělala dobré pěvecké jméno v Německu,“ prozrazuje, kam se Vyškovanům kdysi dobře známé zpěvačky dnes poděly.

Sám po rozpadu Věciček hrál rok sólově. V té době už nebyl tolik vidět. „Útlum vzniknul hlavně v době, kdy jsem se oženil a věnoval se rodině. Každému, kdo má děti, nemusím nic vysvětlovat. V prvé řadě je manželka s šestiletým Kájou a čtyřletým Jeníčkem. Pak je práce a teprve potom koníček,“ vysvětluje Čáp.

Přesto se hraní a zpívání docela nevzdal. Potkal totiž Jindru Spisara. „To je úžasný člověk. Hrávali jsme spolu snad pět let jako duo, dostali jsme se i do celostátní Porty. Pak nám byl kabátek těsný a stvořili jsme kapelu. Fungujeme už víc než rok a začínáme se rozjíždět,“ říká Čáp.

Nová kapela se jmenuje Šagali. „Název nemá žádný význam. Vzniknul po pár pivech a nám se líbilo, jak mazlivě zní,“ směje se zpěvák.

Zpočátku skupina Šagali hrávala s dlouholetou country kapelou Lament. Ale teď se těší na vlastní pořady. „Bude to jenom takové hospodské hraníčko, ale i to je přece pro lidi a jsme tomu rádi. Budeme hrát hlavně na zahrádkách restaurací. Věřím, že příležitostí k vystoupení bude dost,“ těší se zpěvák.
Šagali už nemá čistě folkový směr. „Spisar je celý život bluesman. Dal proto naší tvorbě bluesový a chvílemi i tvrdší nádech. V kapele kromě mě a Spisara hraje ještě bubeník Martin Gottwald, někdejší člen To dopadne. Hraje s námi také mladý baskytarista Luboš Zeman, který učí v umělecké škole. Zatím nám to šlape,“ raduje se Čáp.

Šagali hraje směs písniček ze všech bývalých skupin. „Vlastních písní mám asi pětačtyřicet. Aby nebylo vše jenom jedním rukopisem, složili jsme pokusně písničku i s Jindrou. Hrajeme také převzaté věci například od Olympiku nebo Katapultu,“ dodává Čáp.