Josef Mahovský byl pyšný na svoji fabriku. Měl ji rád. V brněnské Zbrojovce prožil pětačtyřicet let. Když potom přišla zpráva, že se světoznámý podnik ruší, zdálo se mu to nepochopitelné. „Ještě dnes je mi z toho do pláče,“ říká Josef Mahovský z Brna.

Zbrojovka Brno, továrna, kde se vyráběly statisíce loveckých a sportovních zbraní pro celý svět, skončila. Už víc než tři roky je v konkurzu a svým věřitelům dluží přes čtyři sta milionů korun.

Stejný osud potkal na jižní Moravě po roce 1989 desítky zaběhlých, světově proslulých průmyslových značek. Zbrojovka, Mosilana, Znojmia, Maryša Rohatec, UP Bučovice a další. Dnes už si na ně nikdo nevzpomene.

Některá loga jsou k vidění jen v muzeích nebo na zchátralých budovách. Například na území Brna fungovalo do roku 1989 několik textilek. „Politická a ekonomická situace po revoluci ale jejich rozvoji nepřála. Zůstala torza. Existuje Nová Mosilana, v rukou Italů,“ uvedla etnografka a kurátorka sbírkového fondu textilek Petra Mertová.

Neslavný konec

Knihovny a ložnice z Uměleckého průmyslu Bučovice na Vyškovsku byly před léty v každé domácnosti. Největší výrobce nábytku v bývalém Československu skončil v roce 1995 likvidací.

„Byl to obrovský podnik, který dával práci tisícovce lidí. Po ztrátě trhů na Východě nezvládl zajistit nová odbytiště, potom ho položila i specializace na úzký sortiment,“ vysvětlil bývalý ekonomický náměstek firmy Vojtěch Škodík.

Stejně to dopadlo i s kdysi tradičním výrobcem potahových látek. Značka Vlněna zanikla pár let po politickém převratu. Spolu s textilními giganty se do problémů dostaly i oděvní podniky.

Kras: od roku 1949 až do srpna letošního roku tradiční značka pro konfekční oděvy. V roce 2001 byl na společnost vyhlášen konkurz. Letos v srpnu z poslední továrny v Boskovicích odešli všichni zaměstnanci, protože nedostali několik měsíců zaplaceno.

„Kras byl po OP Prostějov druhou nejznámější značkou pánské konfekce v republice. Když se řeklo Kras, bylo jasno,“ uvedla Marcela Hamerská. Ve firmě pracovala patnáct let.

Čokoláda ani ocet

Minulostí jsou i známé vánoční kolekce a čokoládové figurky z čokoládovny Maryša v Rohatci na Hodonínsku. Vánoční kolekce z Maryši přitom mívaly na stromečcích všechny rodiny v republice. V devadesátých letech ale firmu koupilo Nestlé, v roce 2002 ji zavřelo a přestěhovalo výrobu do Holešova.

Ve Znojmě skončila nejen výroba slavných znojemských okurek. Místní výrobce zavřel i Octárnu Znojmo. A odstěhoval ji do Bzence u Hodonína. „Výroba v Bzenci bude levnější,“ řekl jednatel společnosti, která octárnu ve Znojmě vlastní, Josef Pavel.

 

Slavné značky:

 

UP Bučovice

– největší výrobce nábytku
– v roce 1995 převzala továrnu firma Intera, výrobu neobnovila

Zbrojovka

– v Brně vyráběla lovecké a sportovní zbraně, v odštěpném závodu ve Vyškově psací stroje
– od roku 2003 v konkurzu –
- listopadu 2007 ochranné známky vydražila firma Esattezza za 1,5 milionu korun

Kras

– tradiční značka pro konfekční oděvy, zejména pánské obleky
– továrny v Brně a Boskovicích
– v srpnu 2007 odešli z firmy všichni zaměstnanci

Mlékárna Kyjov

– mléčné výrobky, sýr Božin
– 2006 konec výroby

Vlněna

– výrobce potahových látek
– závody v Brně a Svitávce
– značka zanikla po privatizaci začátkem devadesátých let

Univa Blansko

– značka radiátorů a nábytku
– v roce 2002 skončila v konkurzu podnik i se zaměstnanci koupila holandská firma ISAN, vyrábí koupelnové radiátory

Fruta Lednice

– konzervárenství
– v roce 2001 vyhlášen konkurz, nevyužitý komplex chce přestavět a využít Tranza Břeclav

Šohaj Strážnice

– oděvní výroba, košile
– 2006 konkurz, hospodařením firmy se přes rok zabývá policie