Dolní teritorium akvária obývají placatí rejnoci. „Máme samečka i samičku. Máňa už je veliká jako polívkový talíř. Sameček je ale ještě bezejmenné miminko velké jako podšálek. Dřívější sameček byl zřejmě oslabený převozem a uhynul. Koupili jsme tedy druhého, a zatím vše vypadá v pořádku,“ doufá chovatelka.

Převoz rejnoků je velký problém. Zvířata trpí hodně stresem a často se je kvůli tomu nepodaří rozkrmit. „Dokonce i čistění akvária je pro ně velmi stresující. Zahrabou se do písku a třeba celý den nežerou. Čistění provádíme velice opatrně, abychom se k nim moc nepřibližovali a nevyplašili je,“ říká Kollmanová.

Opatrnost je také na místě z hlediska bezpečnosti chovatele. Tento druh rejnoka má totiž jedový trn na ocase, kterým se v případě ohrožení brání. Takto zahynul známý australský přírodovědec a populární lovec krokodýlů Steve Irwin. Ten však narazil na jednoho z opravdu velkých rejnoků, kteří ve volné přírodě mohou dorůst až metrové délky. V akváriu takových rozměrů nedosáhnou, přesto rostou velmi rychle.

„Například Máňa svůj rozměr zdvojnásobila během necelého tři čtvrtě roku. Rejnoci jsou nesmírně nenažraní. Nejraději mají nitěnky, mražené grundle a krevety,“ říká chovatelka.

Rejnoci potravu filtrují z vody a odpad s pískem vyfukují otvorem za očima. Jsou ale i zdatní dravci. Vždyť jsou blízce příbuzní žralokům a někdy se jim říká i placatý žralok. Loví živé rybky ze zálohy zahrabaní v písku. „Kdybychom jim dali hejno neonek, tak mají Vánoce,“ směje se Kollmanová, která si oba rejnoky objednala ze zahraničí.

Sehnat sladkovodního rejnoka do domácího chovu není jednoduché ani levné. „Rejnok se dá pořídit většinou jen z dovozu. U nás jich je málo, neexistuje o nich ani žádná literatura. Cena začíná podle druhu na třech a půl tisících. Ti naši stáli každý asi pět tisíc korun,“ vypráví Kollmanová.

Rejnoci se drží u písčitého dna, a tak horní teritorium obrovského akvária patří další vzácnosti, půlmetrové zlatě zbarvené rybě arowaně. V Čechách je k vidění velice zřídka. Spíše ji chovají bohatí Číňané. Arowana je totiž podle učení feng-šuej symbolem bohatství, hojnosti, aktivity, úspěchu a kariéry.

O arowanu se příznivci feng-šuej musejí starat velmi dobře. Zanedbaná jim totiž štěstí nepřinese. A že se Kollmanová o svou rybu, kterou její dcerka pojmenovala Arik, stará dobře, daří se jí i na poli podnikatelském, které má ke zvířatům velmi blízko.