VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bitva u Slavkova není lokální akce

SLAVKOV U BRNA - Páteří aktivit projektu Austerlitz jsou podle jeho tajemníka Jakuba Samka tradice na slavkovském bojišti.

10.6.2007
SDÍLEJ:

Jakub Samek působí ve Středoevropské napoleonské společnosti jako náčelník štábu francouzské armády. Foto: Miroslav Jandora

Austerlitz. To je nejen německý název Slavkova u Brna, ale také projekt, k němuž se letos při volbě partnera Napoleonských dní vedení města přiklonilo. Někteří se kvůli tomu rozčilovali, jiní jásali, dalším na tom nepřipadalo nic zvláštního. O smyslu a významnosti projektu Austerlitz hovoří jeho generální tajemník Jakub Samek.

Jak a kdy vznikl projekt Austerlitz?
Projekt Austerlitz navazuje přímo na aktivity Projektu Austerlitz 2005. Ten vznikl v osmadevadesátém roce, aby koordinoval přípravy dvoustého výročí bitvy, což bylo jeho hlavním, ale ne jediným cílem. Projekt Austerlitz se liší v zásadě jen tím, že nemá žádný konkrétní hlavní cíl. Jde o aktivitu časově v zásadě omezenou jen vůlí jednotlivých partnerů, kteří v jeho rámci spolupracují. Tato spolupráce se točí především okolo poznání a propagace historie období francouzské revoluce a napoleonských válek, jež se nějakým způsobem dotkla zemí Koruny české.

Existuje nějaký „duchovní otec“ projektu?
Od začátku je prezidentem projektu Austerlitz Miroslav Jandora, který byl producentem vzpomínkových akcí již v devadesátém a jednadevadesátém roce. Těžko říci, byl-li prvním či jediným, kdo přišel s myšlenkou stmelit různorodé aktivity na slavkovském bojišti a posléze i jinde v zájmu jejich lepší koordinace a společné propagace. Rozhodně se mu však podařilo svou představu realizovat. Projekt Austerlitz však rozhodně není věcí jednoho člověka a za ty roky se pod ním spolupodepsalo a spolupodepisuje mnoho různých lidí, každý v tom, co je mu blízké či jej zajímá.

Co je vlastně jeho největším smyslem?
Smyslem projektu Austerlitz je propojit různorodé dobrovolné aktivity inspirované napoleonskou epochou či z ní zrozenou napoleonskou tradicí. Napoleonská historie, jejímž nejvýraznějším momentem, a to možná absolutně, je právě bitva u Slavkova, je celoevropsky i celosvětově atraktivní, a smyslem projektu Austerlitz je tuto atraktivitu zhodnotit a podpořit.

Jak významnou roli hrají v projektu letní i zimní akce ve Slavkově?
Zimní vzpomínkové akce nazvané prostě „Austerlitz“ a letní Napoleonské dny jsou hlavními aktivitami, na nichž partneři projektu Austerlitz spolupracují. Neprobíhají zdaleka jen ve Slavkově, ale po celém bojišti, v Brně, po trase postupu koaličních vojsk od Olomouce a tak dále. Zimní akce je vyvrcholením celé sezóny, spolu s akcemi u Waterloo se jedná o jednu z největších pravidelně pořádaných akcí tohoto druhu v Evropě. Projekt Austerlitz pořádá a pořádal také akce vztažené k tažením v roce 1809 u Znojma a Mikulova a roce 1813 u Chlumce v severních Čechách. A nejen to. Na svém kontě má zcela mimořádnou akci pořádanou u příležitosti dvoustého výročí udílení orlů armádě v Paříži před třemi lety. Akce na slavkovském bojišti jsou samozřejmě páteří jeho aktivit, podobně jako historický význam bitvy u Slavkova a síla napoleonské tradice v regionu je vyšší.

Letošní Napoleonské dny neproběhnou jen ve Slavkově, ale na „bojišti“. V čem je ten největší rozdíl?
Na více místech bojiště Napoleonské dny probíhají již několik ročníků. Letošní je významný tím, že se podařilo opět navázat spolupráci přímo se Slavkovem a zkoordinovat programy.

Co by podle vás mělo být smyslem napoleonských tradic především?
Obecně poznání minulosti, vzbuzení zájmu o ni, ať už o historii obecně, o historii vojenskou, regionální, kulturní. Také však zájem o místa, kde žijeme a kam přijíždějí návštěvníci z celého světa s jistým očekáváním, že zde najdou nabídku informací, služeb a vyžití odpovídající významu historické události, kterou připomínáme. Samozřejmostí je také rozvoj vztahů mezi lidmi, jejichž zájmy se v tomto tématu střetávají a propojují, což jedině může následně vést k dalšímu posunu, vytváření nových hodnot.

Většina peněz přichází do projektu Austerlitz od sponzorů. Dá se říct, že tím bude akce ve Slavkově na větší úrovni, než když byla pořádaná „lokálně“ ?
Nemyslím, že by „lokálnost“ akce určovaly především peníze a jejich původ. Jde spíše o koncepci programu celé akce, která se letos opírá o spolupráci několika obcí na bojišti. Pravda samozřejmě je, že přicházejí-li peníze z více zdrojů, od sponzorů a také partnerů, jakým je například Jihomoravský kraj, je zde širší záběr snazší, než kdyby měla jedna obec financovat akci probíhající částečně někde jinde. Akce tím činí atraktivnější nejen jedno místo, ale celé bojiště, které propojuje do jednoho velkého celku, jakým z obecného hlediska je. Bitva u Slavkova není „bitvou ve Slavkově“ nebo „bitvou pod Santonem“. Akce projektu Austerlitz nikdy „lokální“ nebyly a nebudou.

10.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci-expedice, příjem zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání základní nebo nižší střední odborné, fyzická zdatnost bez zdravotních omezení, manipulace s VZV není požadována, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, fyzicky náročná práce, KONTAKT: Rudolf Tomáš, tel.: 513 035 689, 736 759 202, Po-Pá 10-14:30 hod, e-mail: rudolf@steeltrading.cz nebo osobně na adrese pracoviště Po-Pá 10-14:30 hod. Pracoviště: Az steeltrading s.r.o. slavkov, Slovanská, č.p. 1678, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Tomáš Rudolf, +420 513 035 689.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení nebo SŠ s maturitou, průkaz řidiče MV výhodou, zodpovědnost, praxe v oboru vítána, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, skladník do výroby kouřovodů, expedice výrobků dle objednávek, KONTAKT: Pořízková Jana, tel: 517 356 465, 7-13 hod, e-mail: vapk@vapk.cz. Pracoviště: V.a.p.k., s.r.o., 683 21 Pustiměř. Informace: Jana Pořízková, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Úklidový/á pracovník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, vhodné i pro absolventy a OZP, KONTAKT: Macko Branislav Mgr., tel.: 775 195 757, 517 307 060, 7-15:30 hod, e-mail: macko@domovuzamku.cz. Pracoviště: Domov u zámku, o.s. - provozovna, Tyršova, č.p. 225, 683 23 Ivanovice na Hané. Informace: Branislav Macko, +420 775 195 757.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 25 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucího prodejny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nižší střední odborné, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, vánoční poukázky, benefitní cafeterie, KONTAKT: Zezulová Radomíra, tel.: 725 705 150, e-mail: zezulova@penny.cz. Pracoviště: Penny market s.r.o. - provozovna slavkov u brna, Špitálská, č.p. 754, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Radomíra Zezulová, +420 725 705 150.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Trenér Zbrojovky Pivarník: Na motorce relaxuji, v helmě jsem od všeho izolovaný

Brno – Mohl zůstat v nejvyšší soutěži. Smlouva ve Zbrojovce mu umožňovala, aby po sestupu brněnského klubu odešel, navíc měl nabídky z první fotbalové ligy. Ovšem slovenský trenér Roman Pivarník zůstal a už v neděli od šesti hodin večer povede své svěřence do úvodního utkání druholigového ročníku proti Jihlavě. „Asi by pro mě bylo jednodušší jít do první ligy, ale oblíbil jsem si Brno, město, fanoušky i klub,“ vysvětluje pro Deník Rovnost jedenapadesátiletý kouč.

Dluhy za odpad: města jižní Moravy hrozí neplatičům i exekucí

Jižní Morava – Přes devět milionů dluží lidé břeclavské radnici za odvoz odpadu. Částka by bez problémů pokryla pětinu nákladů na největší letošní investici města – výstavbu smuteční síně a rozšíření městského hřbitova. Dostat dluh od lidí zpět však není jednoduché. Podobné zkušenosti mají i v ostatních městech kraje. Přístup radnic k vymáhání je nicméně rozdílný.

Sníst sto knedlíků? Záleží i na těstě, říká jedlík

Miroslav - Až 128 knedlíků dokázal už při miroslavském Meruňkobraní ve dvaceti minutách tradiční soutěže jedlíků spořádat Kamil Hamerský. A jedlík z Domanína na Žďársku je pořád při chuti. „V sobotu budu opět soutěžit a zase chci vyhrát,“ říká šestačtyřicetiletý obráběč kovů.

Vzácné šperky střeží dvoje dveře. Klenotnici otevřeli na den Mendelova narození

Brno - Dvoje masivní dveře otevřeli v pátek dvěma starodávnými klíči. Klenotnice Augustiniánského opatství je nově přístupná veřejnosti. Patří mezi nejstarší dochované prostory tehdejšího cisterciáckého kláštera.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT