Oslavit sedmisté sedmdestáté výročí od první písemné zmínky o městu a ještě dát místním šanci zviditelnit se přímo na náměstí. To bylo cílem slavkovské radnice při přípravě oslav významného jubilea.

„Je to vlastně druhá část slavností. První byla dvanáctého května, na kdy připadlo výročí prvního zápisu v listinách českého krále Václava I., což vycházelo na sobotu. Brali jsme to také jako zahájení letošní turistické sezóny,“ vysvětluje starosta města Ivan Charvát důvod, proč radnice rozdělila připomenutí významného data na dvě části.

Podle něj na přípravu větší oslavy hned v květnu nebyl dostatek času, proto nebyla tak rozsáhlá. Zářijové ukončení slavností vedení města chtělo spojit s Historickým muzeem. „Na zámku je bohatá nabídka různých akcí. Václavský jarmark, řada expozic a pro děti připravil program i Junák,“ popisuje starosta.

Návštěvníci ze Slavkova ke všemu měli o víkendu zlevněné vstupné do tamního zámku. „Slavkované vidí město denně, a proto pro ně není takovou vzácností jako pro turisty. Pokud se k nám mají jít podívat, musí být na zámku něco zvláštního. A oni této možnosti využívají,“ říká ředitel muzea Aleš Šilhánek.

Náměstí patřilo převážně místním účinkujícím. „Myslím si, že to je podnět pro zvýšení návštěvnosti slavností. Na vystoupení dětí a mládeže se totiž přijdou podívat jejich příbuzní. Je to pro ně i ocenění, že se mohou prezentovat na veřejnosti,“ myslí si starosta.

Jeho slova potvrzuje jeden z mladých slavkovských rockerů. „Mám tak možnost zahrát si, což mě baví, ale také je to šance, jak se zviditelnit,“ pochvaluje si Tomáš Moric ze skupiny Thief.

Podobně to vidí i další hudebník. „Pro mě je super, že si můžu zahrát přímo ve Slavkově, protože tady moc takových příležitostí není,“ říká Martin Křížka ze stejnojmenné kapely.

Diváci většinou byli s programem spokojení. „Líbí se mi tady. Je to lepší než oslava dvoustého výročí Napoleona. Ta mě hodně zklamala a dodnes nejsem schopná na to zapomenout. Nelíbila se mi hudba a také vojáci zklamali,“ svěřuje se například Irma Karasová.

A nejen místní zavítali o víkendu do Slavkova. „Město má většinou akce dobře připravené. Myslím, že je správné, že účinkují Slavkované, protože lidé se rádi přijdou podívat na své děti a příbuzné,“ říká Radka Saundersová z Velešovic.