Armády postupně zavítají do čtyř obcí bojiště. Kromě Slavkova se v sobotu 11.8. přesunou do Prace, odkud se válečným pochodem vrátí přes Křenovice do Slavkova. Střet předního francouzského a zadního koaličního voje vyvrcholí bitvou v zámeckém parku.

Armády provedou slavnostní defilé a přehlídku na náměstí, večerní program uzavře ohňostroj. V neděli prodělají armády výcvik v Tvarožné.

Návštěvníci akce budou mít možnost se k vojákům přidat. Po návratu do Slavkova a slavnostním nástupu na náměstí akce skončí.

Řadu doplňkových programů a výstav připravil slavkovský zámek. „Návštěvníky zveme například na oživené kostýmované prohlídky historických sálů, kde se mimo jiné setkají i s Napoleonem,“ říká pracovník Historického muzea Petr Lukas a připomíná i novinkovou prohlídkovou trasu Život ve staletích, která představuje kulturu bydlení šlechty od renesance po devatenácté století. Její součástí je i sbírka zbraní a zbroje.

Z výstav doporučuje Lukas Letničky v podzemí. „Květinové dekorace a různé druhy bylinek zdobí naši nově zrekonstruovanou barokní pekárnu. Keříkové rostliny a stromky jsou na schodišti. A růže, mečíky, cínie, slunečnice a slaměnky jsme zase umístili do lapidária,“ uvádí Lukas.

Součástí prohlídky atraktivních dvoupatrových podzemních prostor je expozice Z historie města Slavkova a jeho řemesel s kostýmovanými figurínami, dále mučírna a výstava světelných objektů Marie Jiráskové.

Souběžně probíhají na zámku výstavy Po kolejích cestou necestou a Cestička do školy. Přístupná je rovněž projekce o bitvě u Slavkova Virtuální bitva 1805. Celou sobotu od devíti do sedmnácti hodny pořádá Historické muzeum v zámeckém parku řemeslný jarmark.

 

Podrobný program Napoleonských dní naleznete v pátečních příloze Vyškovské noviny.