„Když jsem končil základní školu, kamarád mi řekl, ať se jdu podívat na koníky. A od té doby jsem tam začal chodit denně,“ vzpomíná Vyškovan. Tehdy se jej ujal Vladimír Hrda, trenér ivanovického oddílu. „Jezdit mě učili také Blahoš a Staňka Zemanovi,“ říká Štěrba.

Díky dobré přípravě přišly úspěchy. „Není jich málo. Asi nejvýznamnější je druhé místo z roku 2003 na mistrovství republiky v barelech, což je rychlostní soutěž kolem sudů,“ naznačuje.

Poté se sám mohl pustit do trénování druhých, ale i výcviku koní. Dlouho působí na Ranči Čára. Začal tam pracovat poté, co jej Jaroslav Plhal před lety požádal, aby se u něj stal cvičitelem.

„Kromě toho jsem tam byl například jako stájník, ošetřovatel. Bylo pro něj důležité, že mám osvědčení pro řadu jezdeckých sportů, ale i pro řízení různých aut, včetně přepravy koní,“ uvádí.

I dnes většinu prací dělá na ranči sám. Nezastavil se jen u běžného ježdění. Několik let se věnuje rodeu. „Cílem je dostihnout mladého býka, seskočit z koně a srazit ho na zem. Dělám to jako show pro veřejnost. Vystupoval jsem v Ostravě, Praze či Blansku. Sportovně jsem se tomu ale nikdy nevěnoval,“ prozrazuje správce.

Strach při rodeu moc necítí. Spíš trému. Mnohem náročnější ale byla jízda na divokých koních. Udržet se v jejich sedle je náročné a nebezpečné. „Hodnotí se hlavně, jak dlouho se jezdec udrží v sedle. Obvykle jezdíme na koních, kteří jsou problémoví. Například když je někdo zkazil při výcviku. Běžný kůň by se totiž nechal normálně vést. Tento naopak chce ze sebe člověka setřást,“ přibližuje náročnou disciplínu Štěrba.

Každý musí vydržet na koni osm vteřin bez toho, aby vzpírající se oř poslal člověka k zemi. „Je to sice jen chvíle, ale trvá neskutečně dlouho. Porota navíc hodnotí také styl, jak jezdec vše zvládá,“ popisuje.

Kvůli velkému riziku úrazů se ale této disciplíně již nevěnuje. Zvláště jízda na divokých koních je nebezpečná a jezdci si mohou odnést velmi vážná zranění. „Já jsem měl docela štěstí. Jen jednou jsem měl problém s ledvinami, když mi na ně kůň stoupl,“ vzpomíná.

Nyní vystupuje s rytířskou skupinou Traken z Čech. Ta předvádí historické rytířské turnaje.