VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství a zajímavosti podzemí Rousínova

O sklepu – lednici jsme si řekli již v pojednání o rousínovských řeznících. Z hlavního „obřího“ sklepu vybíhá směrem ke kapličce boční sklep o rozměrech 2,6 krát 6,1 a výšce 2,5 metru.

27.7.2008
SDÍLEJ:

Zleva doprava. Průraz z lednice do dalších sklepení. Hlavní sklep lednice u kapličky. Stav z letošního roku. Kamenné ostění střílny ve věži kostela, rok 2007. Foto: Václav Sedlmajer

Za hlavním sklepem, jak si pamatuji, byl v kolmici další cihelný klenutý sklep, spíše chodba o délce asi pětadvaceti metrů, která vedla z meze za kapličkou, kde byl vstup, až ke konci sklepa – lednice. Vstupní část chodby je zbořená a zasypaná domovním odpadem.

Myslel jsem si, existence chodby je navždy skončena. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že z lednice je v její zadní části vybouraný úzký otvor a zadní část nezasypané chodby je průlezem přístupná.

A to není všechno. Je tu další rozvětvení. Šikmá chodba směřuje vzhůru zpět ke kapličce a sklep větších rozměrů, opět s cihelnou klenbou, směřuje k rodinným domům za kapličkou. Je z části zanesený přírodním materiálem. O tom určitě nemá nikdo ani tušení!

Sklepy pod obecním majetkem nebyly jenom na náměstí. Ale například před domem Emila Sedlmajera č. p. 26 vedl domovní sklep až pod vozovku před domem. Při budování městské kanalizace před rokem 1970 byl sklep zasypán.

Řekneme si něco ještě o zemních objektech, takzvané obřadní židovské lázni „mikve“ s čistou přírodní vodou. Mikve by měla pojmout 762 litrů vody a být dost hluboká, aby umožnila dospělému člověku úplné ponoření.

Kromě jiného obřadní lázeň používaly většinou věřící ženy, jež jsou podle židovského zákona povinny se ponořit do lázně před svatbou, po menstruaci a po porodu. Jedná se o rituální lázeň, nikoliv očistnou (nenahrazuje koupelnu nebo sprchu).

Předpokládám, že v Novém Rousínově mohla mikve být v objektu židovského domu č. 105. S výpomocnou modlitebnou a školními třídami, za dnešní synagogou. V takzvané židovské škole, jak ji znají místní, která byla postavena v roce 1658. Bohužel byla zbořena v roce 1974. V obdobném objektu byla mikve i ve Slavkově.

V židovské náboženské obci v Novém Rousínově žilo kolem tisíce obyvatel. Podle ing. arch. Jaroslava Klenovského z Brněnské židovské obce na tolik lidí muselo být rituálních lázní víc. Kde nebyla mikve, nemohla být židovská obec. Kde hledat? Ve sklepích bývalé židovské obce. Alois Ličman v pojednání o rousínovské židovské obci z roku 1911 píše: „Lázeň se dosud uchovala“.

To, co se objevilo georadarovým průzkumem, nebo co existuje vedle kapličky sv. Floriana, může být jenom malá část toho, co se pod zemí skrývá, co po celá staletí zůstává ukryto pod povrchem města. Stavební činnost, od středověku po současnost, v souvislostech, které by neměly být zapomenuty, tvoří zřetelnou součást naší minulosti, současnosti a snad i budoucnosti.

Vzhled středověkého města se v průběhu času neustále vyvíjel a měnil. Přestože se výstavba domů i ve středověku řídila poměrně přísným řádem, sklepní prostory byly budovány v naprosté převaze způsobem nedovoleným.

Již ve středověku bylo přísně zakázáno stavět cokoliv pod veřejným majetkem a nikdo nesměl stavbou překročit přesně vymezenou hranici ulice.

Některé prostory tak byly budovány v utajení, neboť měly sloužit k uskladnění cenných věcí, nebo jako únikové cesty v případě ohrožení či nepřátelského útoku. Z těchto důvodů neexistují stavební dokumenty, které by někdejší stav zaznamenávaly.

Někdy, ale spíš převážně, snaha po modernizaci přinesla řadu zásahů do historické struktury města a zbytečné ničení stavebních památek, jako bylo například úplné otevření náměstí po levé straně směrem k jihozápadu, zrušení některých sklepů a „židovských uliček“, necitlivé řešení některých fasád domů na náměstí a nezabezpečení archeologického průzkumu obranné palisády nebo při stavbě domu chráněného bydlení a podobně, které jsou už bohužel nevratné.

Hodně se povídá o tom, že různé sklepy měly pokračování chodbou bůhvíkam. Já si myslím, že z části jsou to jen výplody bujné fantazie, ale z části se jedná o pravdivé údaje. O tom jsme se přesvědčili za kapličkou sv. Floriana. Ovšem pravda a holá skutečnost budou mnohem prostší, než jsme si vysnili.

Je ještě mnoho toho, o čem nevíme, co zůstává ukryto našemu poznání. Tak třeba, jak naši předkové dokázali stavět podzemní chodby, sklepy i jiné objekty bez použití dnes běžné mechanizace. Nebo k čemu a čím tyto stavby budovali.

Zaslouží si to podrobnější průzkum, i když se zdá, že nám to nic „nepřinese“. To je ale zdánlivé a krátkozraké. Novými informacemi o činnosti našich předků se rozšíří naše znalosti a fakta o mnohotvárné historii našeho města. Historie je bohatstvím národa.

Odlehčíme si dnešní povídání o stavitelích podzemí veršem:


Není věru nad dobré zdivo,
co vodu, vápno a maltu potřebuje,
tak jako zedník pivo…


Dokažme i my vkládat své schopnosti do práce, kterou každodenně vykonáváme, snažme se, aby i naše práce byla po desetiletích předmětem obdivu a zkoumání našich předků.

Václav Sedlmajer

27.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Pracovník údržby+odvozy vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, ŘP sk. B, osvědčení vyhlášky 50/1978, pracovitost, pečlivost, zodpovědnost a spolehlivost, Popis práce: PP na dobu určitou 12 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou, vhodné i pro OZP, údržba objektů a venkovních ploch, dovozy a odvozy vozidel zákazníků, ostatní pomocné práce, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na obědy , Kontakt: Lefnerová Renáta, tel.: 728 209 411, 9-15 hod, e-mail: renata.lefnerova@autobayer.cz. Pracoviště: Auto - bayer, s.r.o., Bučovická, č.p. 299, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Renáta Lefnerová, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 14 330 Kč

Pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, čistotnost, Popis práce: PP na dobu neurčitou, směnnost dle domluvy, práce i o víkendech, Kontakt: Hekelová Alena, tel.: 515 143 020, e-mail: hekelova@socialnisluzbyvyskov.info. Pracoviště: Sociální služby vyškov, příspěvková organizace, Polní, č.p. 252, 682 01 Vyškov 1. Informace: Alena Hekelová, +420 515 143 020.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 23 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Pracovník v truhlářské dílně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, chuť učit se novým věcem, ŘP sk. B, schopnost týmové práce, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, manuální práce v truhlářské dílně, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvky na dopravu, stravné, pracovní oděv a obuv, KONTAKT: Křížová Petra, tel.: 602 535 600, 6-19 hod, e-mail: petra@jimara.cz. Pracoviště: Jimara s.r.o., Ždánská, č.p. 219, 685 01 Bučovice. Informace: Petra Křížová, +420 602 535 600.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, přesnost, orientace ve výkresové dokumentaci, dobrý zdravotní stav, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok, svařování TIG/MIG/MAG, materiál 1,2 až 2 mm - černý plech, nerez, mořená nerez, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Durajová Petra Ing., tel.: 517 300 161, 7-15 hod, e-mail: pdurajova@edpsro.cz nebo osobně na adrese Komořany 146. Pracoviště: European data project s.r.o. - rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den Země bavil v sobotu děti i dospělé na Kraví hoře.

Pohladí zvířata, zasadí strom. Lidé na jižní Moravě oslaví Den Země

Ilustrační foto.

Komín nebo střecha. Stará hasička dostane i nová vrata

Na dálnici hořelo auto, nejspíš kvůli technické závadě

Topolany – Na 235. kilometru dálnice D1 u Topolan začalo hořet auto. Na místo dojeli hasiči a požár hasili dvěma vodními proudy. „Podobné požáry většinou vznikají kvůli nějaké technické závadě auta,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Jak se dostat k obchodu? Přechod v Bučovicích je nebezpečný

Vyškovsko, Blanensko – Cestu Marie Dokoupilové z Bučovic za nákupy provází obavy. Hlavně kvůli řidičům, kteří při odbočování na parkoviště k obchodu Penny Market přehlíží přechod pro chodce. „Už několikrát se mi stalo, že auta jezdí sem a tam a nerespektují přechod, vůbec se na chodce nedívají,“ postěžovala si žena.

Je libo infrasaunu či masáže? Bučovický bazén rozšíří nabídku, vyberou ji lidé

Bučovice - Solná jeskyně, parní sauna, zastřešení ochlazovacího bazénu nebo akustické odhlučnění. Takové možnosti vylepšení krytého bazénu v Bučovicích na Vyškovsku nabízí lidem tamní radnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT