Vanilka byla nepředstavitelně drahá, stromy zdobily uhlíky zabalené do papírků, lidé zpívali koledy u betlémů a jako dárek dostali jablko. Vánoce to bývaly chudé. Přesto na ně Marie Pachtová z Vyškova má nezapomenutelné vzpomínky.

Nejvíc pamatuje betlémy, které nejčastější bývaly papírové. Figurkové měly pouze rodiny, kde je dokázal nějaký zručný řemeslník vyrobit. „Můj „stréček” býval ševcem a vyrobil jesličky s chaloupkou z doškovic přilepených popem. Děcka na to hleděla jako na zjevení,” říká Pachtová.

Zároveň se usmívá při vzpomínce, jak ve figurkách děti poznávaly lidi z okolí, například tetičku Letošku s nůší, řezníka Suchánka s klobásami i sebe s husami na pastvě.

Betlém byl hlavní vánoční dekorací. Rodiny u něj rozsvítily svíčku a zpívaly koledy. U kachlových kamen pak děti předčítaly Babičku od Boženy Němcové nebo Štědrý večer od Karla Jaromíra Erbena.

Vánoční stromek tenkrát býval v pozadí. V maličkých chaloupkách by zabíral moc místa, a tak visel za špičku na trámu.

Válečné Vánoce pak byly ještě chudší. Ozdoby na stromečku bývaly vystřižené z papíru a posypané pozlátkem. Později bylo možné koupit hvězdičky z korálků na drátku. Stromek zdobily perníčky nebo fondánové cukroví. Děti o adventu vyráběly střapáče, dnešní obdobu salonek. "Balili jsme do papírků kostku cukru. V nouzi jsme tam zamotali jen kousek uhlíku,” popisuje Pachtová.

Poezie těšení trvala celý rok. Děti si průběžně schovávaly třpytivé papírky a staniol od potravin, aby stromeček na Vánoce vypadal bohatě. „Bývali jsme velice chudí a chodívali jsme se dívat k Suchánkům na velikou, bohatě nastrojenou jedli, na které byly dokonce čokoládové bonbony. Až po letech jsme se dozvěděli, že ty ozdoby Suchánkovi schovávali po mnoho let a vždy je znovu na stromek věšeli,” usmívá se Pachtová.

Tehdejší vánoční chalupa voněla ořechy, medem, křížalami, jablky a jídlem výjimečně maštěným máslem. „Jako dárek jsme dostali jablka a ořechy. Po štědrovečerní večeři jsme čekali na koledníky, kteří k nám do Dědic chodívali z chudších Hamilton. Ačkoli jsme sami měli málo, maminka vždycky koledníky obdarovala vánočkou, chlebem a ušetřila pro ně i dvě tři koruny,” vypráví Pachtová.