VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bylo jim sotva dvacet a už riskovaly život

NEMOCHOVICE - Rozhovor s ženami, které za války pomáhaly partyzánům.

22.5.2007
SDÍLEJ:

Miluše Rousková (vlevo) a Vlasta Slezáková pomáhaly partyzánům z Olgy v době, kdy jim ještě nebylo ani dvacet let. Foto: DENÍIK/Michal Sklenář

Jedné lednové noci roku 1945 se objevily vNemochovicích čtyři hladové a vyčerpané postavy. Partyzáni, kteří se probíjeli z Beskyd a hledali tam útočiště. Ve vesnici od té chvíle nebylo nic jako dřív. Stala se základnou slavného oddílu Olga.

Zcela se změnil život také Miluši Rouskové a Vlastě Slezákové, které tehdy partyzánům pomáhaly jako spojky. Jak vzpomínají na kontroverzního velitele Josefa Houfka? Nebo legendární Olgu Františákovou? Jak dnes hovoří o pohnutých chvílích, kdy šlo doslova o život?

Jak to všechno vlastně začalo?
Rousková:
U Kamených se objevili partyzáni. Byl to Pepek Houfek, Rus Žukov, Olga Františáková a Ladislav Verner. Prosili o přístřeší, jídlo a pomoc. Kamení měli syna, který se ukrýval, protože odmítl nastoupit na nucené práce do Německa. Ten partyzány odvedl k Pospíšilům, kteří bydleli na Špitálkách. A tam bylo centrum partyzánů v Nemochovicích.

Jak jste partyzánům pomáhaly?
Rousková: Pracovala jsem jako spojka. V Brankovicích byli dva četníci zapojení do odboje a já přenášela zprávy od nich partyzánům ve vesnici. Můj bratr, Břetislav Schweidler, který se také ukrýval před totálním nasazením, se dal přímo k partyzánům. Těsně před koncem války padl u Roštína.

Slezáková: Můj strýc Rudolf Venhuda byl partyzán. Utrpěl zranění v přestřelce u Zlatého jelena. Maminka ho vzala k nám domů a staraly jsme se o něj. Hodně k nám chodil i Houfek a taky ostatní partyzáni. Dělala jsem spojku a nosila partyzánům jídlo.

To jste se nebály? Za odboj přece hrozila smrt?
Rousková: Strach jsme neměly. To nebezpečí mi dochází naplno vlastně až teď. Ale maminka si ho dobře uvědomovala.

Slezáková: Byla to naše povinnost. Rodiče řekli: „Tady máš koš buchet, dones jim je na Špitálky.“ O tom se nediskutovalo. Sestra, bylo jí tehdy sedmnáct, nosila partyzánům tabák v pouzdře na housle. Němci jí jednou potkali a hned se ptali, kampak že jde. Prý do hraní. A tak jí nechali jít.

 

Někteří lidé dodnes zazlívají partyzánům, že za jejich činnost pak zaplatili místní, kteří se stali obětí nacistických represálií. Jak se na to díváte vy?
Rousková: Byli jsme Češi a Němec byl nepřítel, museli jsme proti němu v rámci svých možností bojovat. Byla to prostě naše povinnost, tak jsme to brali.

Slezáková: Člověk se musí bránit zlu. A navíc. My jsme si to přece nevybrali. My jsme se do toho dostali. Co jsme měli dělat, když přivezli raněného strýce? Museli jsme se přece o něj postarat. Zapomíná se taky na to, že partyzáni poutali hrůzu Němců, vždyť jich tu v okolí hlídkovalo na šest set. Ti jim potom chyběli na frontě, takže taky přispěli k tomu, aby válka skončila dřív.

 

Vzpomenete si na nějaké chvíle, kdy šlo opravdu do tuhého?
Slezáková: Jednou k nám přišli dva Němci v uniformách. Otec poslal strýce otevřít. Venhuda nechtěl, raději ať prý ho zahrabeme do hnoje, aby ho nenašli. Ale nakonec šel. Němci mluvili špatně česky: „Partisan, neviš?“ ptali se ho. A on na to: „To já nevím, co je.“ A pak už jenom zakdákali: „Kvok, kvok?“ Chtěli vajíčka a těmi jsme je odbyli. Všechno dobře dopadlo.

Rousková: Měli jsme třeba doma schované granáty ve skříni mezi klobouky a gestapo přišlo na prohlídku. Naštěstí je staré klobouky nezajímaly…

 

Jak si vybavujete proslulou brankovickou přestřelku?
Slezáková: Ze Špitálek přišla spojka. Říkal mi přes plot, ať hned zavolám Pospíšila, to byl velitel, ať jdou do dvora k Tesaříkům, že gestapo přišlo pro jejich Olgu. Mylně jí totiž považovali za Olgu Františákovou. Mně řekl, že tam partyzány musím zavést, protože neznají cestu. Ale v půli cesty jsme zjistili, že jsou už na cestě do Brankovic. Bylo nutné jim nadběhnout. Běžela jsem přes kopec nad silnici a dívala se, co se bude dít.

Rousková: Nejdřív je dostihl mladý raněný Rus Korš. Jel na koni, kterého vzal cestou nějakému sedlákovi z Kunkovic. Ale zasekl se mu náboj, tak ho zastřelili. Ale Olze Tesaříkové se v tom zmatku podařilo utéci. Gestapáci pak utíkali k Brankovicím, protože to už se blížili ostatní partyzáni. Pronásledovali je až k Brankovicím, ale tam gestapáci zastavili kolonu vojáků, co jeli od Malínek k Brnu a ti jim pomohli.

 

V Brankovicích padl Rus Gaučerov a Milan Dias. Také Němci měli ztráty na životech…
Slezáková: Když se partyzáni vraceli na povozech k Nemochovicím, volala jsem na ně: „Jak jste dopadli, kluci.“ „Ale dobře Vlastičko,“ odpověděli. To jsem ještě nevěděla o těch mrtvých. Šla jsem do Brankovic a na tom místě, kde padl Ivan Korš, byla kytička fialek. V Brankovicích jsem viděla zastřeleného Diase. Měl na sobě červenou kostkovanou košili a byl zarostlý. Ležel na nosítkách a vedle něj stál německý voják. A ten se tak na mě ostře díval… Němci chtěli zjistit, kdo bude dělat vedle mrtvého cirkus, hned by ho potom brali. Když jsem šla zpátky, byly už ty fialky rozšlapané, to už tam museli Němci být. Pak už byli Němci pořád v dědině. Neustále byli nahoře na Habřině a odtamtud sledovali, co se dole děje.

Jak se vlastně Němci k obyvatelům vesnice chovali?
Slezáková: Němečtí vojáci slušně, měli jsme ubytované doma čtyři důstojníky. Mnohem horší byli gestapáci a SS. Několikrát obstoupili dědinu se psy, vyhrožovali lidem, někoho i zbili.

Rousková: U Tesaříků měli velké gramorádio a Němci si mysleli, že je to vysílačka. Když zjistili, že chybí, vyhrožovali, že pokud se neobjeví, zastřelí každého desátého z vesnice. Tak jsme ho raději odevzdali, v noci jsme ho dali starostovi ke dveřím.

 

Nikoho z obyvatel tedy nakonec nezabili…
Slezáková:
I Němcům už bylo jasné, že už je konec války. Jinak by Nemochovice dopadly jako Lidice. Ale třeba na Salaši pobili dvacet lidí.

 

Rousková: Němci se taky báli. Nemohli vědět, kolik je mezi lidmi zbraní. Byl konec války a nikdo nechtěl zbytečně umřít. U nás v hospodě byli ubytovaní i maďarští vojáci. Jejich velitel, major, bydlel u Josefa Říhy. Věděl, že jsou v dědině partyzáni. Ale nechal se slyšet, že chce svoje chlapy dovést živé domů. A pokud se jim nic nestane, že o ničem neví.

 

Dodnes se hodně mluví o veliteli Olgy Josefu Houfkovi. Připisují se mu i zločiny. Jaký vlastně byl?
Rousková: Houfek byl dobrý velitel, ale ne dobrý člověk. Rád se napil. Byl tvrdý a průbojný. Nechal zabít nevinné lidi. Pamatuji se třeba na případ, kdy se k partyzánům dali dva mladí kluci a zatajili, že mají zbraně. Tak je dal ubodat.

Slezáková: Houfek neměl cit a dělal ukvapená rozhodnutí. Měl pod sebou kluky, kterým nebylo ještě dvacet let. S výjimkou strýce, kterému bylo třiatřicet, nikdo neměl za sebou vojenský výcvik. Kdyby bylo ze začátku mezi partyzány víc starších mužů, neudělal by Houfek ani tolik přehmatů. Třeba na rady mého strýce hodně dal.

 

A co jeho zástupkyně, legendární Olga Františáková, po níž vlastně celý oddíl dostal jméno?
Rousková: Olga byla moc hodná dívčina, kamarádská a skromná. Po válce se o ní vykládaly i napsaly nepěkné věci, ale nic z toho není pravda.

Jak si vybavujete konec války v Nemochovicích?
Rousková: Přijel tank, z něj vyskákali čtyři němečtí vojáci a zaklepali u nás. Bylo jim sotva šestnáct let. Dali si pod hlavu polena a spali dva dny. Třicátého dubna odjeli a řekli: „K večeru tu máte Rumuny.“ Ale před těmi jsme raději zamkli. Dobývali se do sklepa.

 

Po válce vznikl kolem Olgy doslova kult. Komunisté obdařili Nemochovice titulem partyzánská obec, stavěly se pomníky, řečnilo se… Jak se přitom cítili ti, kdo se odboje opravdu zúčastnili?
Rousková: Mezi partyzány v Nemochovicích nebyl jediný komunista. Nemochovice byla spíš sokolská obec. Podle mě si komunisté Olgu přivlastnili, protože se jim to prostě hodilo. Spoustě z nás to všechno tak znechutili, že jsme se k partyzánské minulosti ani moc nehlásili. Obzvlášť to platí o bývalých partyzánech z Kobeřic a Olgu Františákovou.

22.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní laboranti 19 660 Kč

Zdravotní laboranti Zdravotní laborant pro oddělení klinické biochemie. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19660 kč, mzda max. 26870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: ukončené vzdělání v oboru zdravotní laborant /SZŠ, VOŠ ,bakalářské vzd./, registrace k výkonu práce bez odborného dohledu/platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost ze státu, kde uchazeč posledních 6 měsíců pobýval, Zaměstnavatel nabízí: perspektivní zaměstnání v příjemném pracovním prostředí, možnost profesního růstu, 5 týdnů řádné dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, práce v laboratoři vybavené dle současných technických požadavků, příspěvek na stravování., Kontakt: Halámková Hana MUDr. prim. OKB, tel.: 517 315 440, e-mail: halamkova@nemvy.cz, nebo Soňa Stuchlíková - vedoucí laborantka, tel: 517 315 444, e-mail: stuchlikova@nemvy.cz kontaktovat telefonicky nebo e- mailem v době 7-15:30 hod. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Hana Halámková, +420 517 315 440.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Výrobní dělník/ce vzduchotechnického potrubí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, výhodou vzdělání v oboru strojní zámečník, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, výroba kulatého a hranatého potrubí-stříhání, falcování, vysekávání, bodování, vyvrtávání, nýtování, ohraňování, lisování, vypalování dílů, ohýbání, řezání, tmelení a balení, Kontakt: Žočková Zlatomíra, tel.: 545 229 480, 7-15 hod, e-mail: uctarna@mvt.cz nebo osobně na výběrovém řízení-bude upřesněno. Pracoviště: Moravská vzduchotechnika, s.r.o., Československé armády, č.p. 1081, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Zlatomíra Žočková, +420 545 229 480.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, Popis práce: PP na dobu určitou, pomocné práce po stavbách (čištění fasád, příprava materiálu, úklid), práce i v jiných okresech, Kontakt: Miroš Zdeněk, tel.: 602 782 314, e-mail: rekonstruktiva@tiscali.cz. Pracoviště: Rekonstruktiva spol. s r.o. - pracoviště račice, 683 05 Račice-Pístovice. Informace: Zdeněk Miroš, +420 602 782 314.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči Svářeči CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, platný úřední svařečský certifikát způsobilost dle ČSN EN 287-1 pro tloušťku materiálu min 14mm (Svářeči CO2), dobrý zdravotní stav, pro dobrou spolupráci s vedením znalost vietnamštiny výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, Kontakt: Huong Nguyen Cong, tel.: 601 388 883, e-mail: luongai@seznam.cz, v případě zájmu zasílejte životopisy spolu se svářečským certifikátem způsobilosti na uvedený e-mail. Pracoviště: Viet job s.r.o. rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Nguyen Cong Huong, +420 601 388 883.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelba v Brně: Postřelený ve vážném stavu, policisté už pachatele zadrželi

Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Cesta je kvůli objížďce mnohem delší, bouří se lidé z obcí na trase

Vyškovsko – Do Vyškova za prací dojíždí denně David Novotný z Bučovic. Od ledna najede víc kilometrů než obvykle. Kvůli opravám mostu silničáři uzavřeli cestu přes nedaleké Kojátky. Pracovat tam budou déle, než měli. „Původně mi to nevadilo, teď je to katastrofa. Když jezdím přes Kozlany, jedna strana je částečně uzavřená, protože tam opravují kanalizaci. Ve špičce je to hrozné,“ řekl Novotný.

AKTUALIZOVÁNO

Chatová osada je stále nebezpečná. Zákaz vstupu potrvá až do odvolání

Blanensko, Vyškovsko – Dramatický víkend prožili chataři v rekreační oblasti mezi obcemi Suchý a Velenov na Blanensku. Silný vítr tam vyvracel vzrostlé smrky. Podle některých majitelů chat k tomu nemuselo dojít. „V katastru nemovitostí je dvojí zápis. Stromy jsou zároveň na pozemcích obce Suchý i Lesů ČR,“ řekla Deníku Rovnost žena z Boskovic, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ji zná.

Co rok, to oprava. Kříže Drysičtí nechávají postupně restaurovat

Drysice - S restaurováním křížů začalo vedení Drysic v roce 2016. Pokračovalo i v následujícím roce a ani ten letošní nebude výjimkou. „Zaměříme se na v pořadí třetí kříž. Oprava jednoho stojí přes sto tisíc korun. Dotace, které dostáváme, většinou pokryjí kolem pětačtyřiceti procent. Zbytek doplácíme z rozpočtu,“ sdělila starostka Drysic Iva Marková.

Sprejeři počmárali rozhlednu Chocholík u Drnovic

Drnovice - Neznámí vandalové se už delší dobu zaměřují na rozhlednu Chocholík u Drnovic. Podle drnovického místostarosty Jiřího Dvořáka se neznámý sprejer na stavbě za šest a půl milionu korun vyřádil naposled minulý týden. „Nějaké nápisy se tam objevily už dřív, řešíme jejich odstranění,“ ujistil místostarosta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT