Akci uspořádala asociace Vojáci společně, která sdružuje například Zpravodajskou brigádu či československé zahraniční letce.

„Uplynulo už více než šedesát let. Vyrostly tři generace. Mladí dnes jen těžko pochopí, že jsme měli jen lehké pěchotní zbraně. Protivníkovu techniku jsme neznali. A když na nás zaútočily německé tanky, zůstali jsme málem zkoprnělí,“ vzpomínal například plukovník Ludevít Štefka, jenž poutavě popsal i boje v Slovenském národním povstání, kterých se zúčastnil.

Plukovník Ivan Solovka zase pohovořil o uvěznění v gulagu a o své cestě z Buzuluku do Prahy, plukovník Jiří Šimek o zpravodajské činnosti a o Pražském povstání. Své vzpomínky přidal i nejstarší z veteránů generál Tomáš Sedláček, který za dva měsíce oslaví devadesát let.

„Jsem o deset měsíců starší než republika,“ zažertoval generál, který narukoval už jako sedmnáctiletý mladík. Působil v dělostřeleckých jednotkách ve Francii i Anglii. Bojoval na Dukle. V roce 1951 byl odsouzený na doživotí za údajnou špionáž. Teprve v roce 1989 byl rehabilitován a později dostal řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Možnost setkat se osobně s hrdiny druhé světové války, která probíhala v dobách pro mladé lidí až neskutečně vzdálených, často ještě před narozením jejich prarodičů, uvítali mnozí mladí lidé i pracovníci kasáren. Zaplnili celý kinosál.